Ukrayna'dan Tahliye Edilen Ahıska Türklerinden Oluşan 7'nci Kafile Elazığ'a Geldi - Haberler
Haberi Paylaş

Ukrayna'dan Tahliye Edilen Ahıska Türklerinden Oluşan 7'nci Kafile Elazığ'a Geldi

ANKA - Sakine Serra Taylan - Yerel
 - Güncelleme:

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonucu ülkeden tahliye edilen Ahıska Türklerinden oluşan yedinci kafile Elazığ'a ulaştı. Kente gelen yedinci kafileyle konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkü sayısı bin 113'e ulaştı.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonucu ülkeden tahliye edilen Ahıska Türklerinden oluşan yedinci kafile Elazığ'a ulaştı. Kente gelen yedinci kafileyle konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkü sayısı bin 113'e ulaştı.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonucu Elazığ'da Aşağıdemirtaş Geçici Barınma Merkezi'ne yerleştirilen Ahıska Türkleri yaşadıkları günleri ve korkuları anlatarak Türkiye'ye gelmekten dolayı muylu olduklarını dile getirdiler.

"YAŞAYACAK MIYIZ BİLMİYORDUK"

Elazığ'a gelen Ahıska Türkü bir vatandaş şunları söyledi:

"Ben Ukrayna'da doğdum yaşadım. Nasıl günler geçti savaş içinde. Savaş içinde zordu, her yer kapandı. Biz köyde yaşadığımız için orada askerler yoktu. Orası şanslı çıktı. Büyük şehirlerde insanlar çok kötü durumdaydı. Onlar çok kötü saldırıya uğradılar. Çoluk çocuklarını kaybetti.  Çoğu aç kaldı, bizde öyle durum olmuştu ki her yer kapanınca insanlara yiyecek bulmak zordu. Çocuklara gıda bulmak, süt bulmak... Şükürler olsun ki insanlar kendi ektiği yemekleri vardı da onları yiyordular. Onun için çok şükürler olsun, ağırdı durum, korku içindeydik, neye uğrayacağımızı bilmiyorduk. Yaşayacak mıyız yaşamayacak mıyız bilmiyorduk. Belki bize de saldırabilirlerdi. Her gün umutla yaşıyorduk. Bugün iyiyiz çok şükür, çocuklarımız korkuyordu. Ne yapacağımızı bilmiyorduk ama Türkiye'deki halk bütün elinden geldiği kadar destek verdiler. Bütün Ukrayna'daki millet hepsi Türkiye'yi biliyorlar. Türkiye'ye destek verdiği için, günahsız insanları çıkardığı için, yardım ettiği için, onlar da çok minnettar."

ANKA / Sakine Serra Taylan - Yerel

Türkiye Ukrayna Elazığ Rusya Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title