Tarım Havzaları Üretim ve Desteklemesi Proje Çalışması Tamamlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Tarım Havzaları Üretim ve Desteklemesi Proje Çalışması Tamamlandı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Tarım Havzaları Üretim ve Desteklemesi Proje Çalışması Tamamlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Desteklemesi Projesi İl Bilgilendirme ve Veri Değerlendirme Toplantısı Nevşehir de gerçekleştirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Desteklemesi Projesi İl Bilgilendirme ve Veri Değerlendirme Toplantısı Nevşehir de gerçekleştirildi.

Nevşehir Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda, iki oturumda gerçekleştirilen toplantıya, Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Tuncer Kalkay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, TKDK İl Koordinatörü Murat Asıltürk, İl Müdür Yardımcısı Gürol Çetin, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, Ticaret Odası Temsilcisi, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, Bakanlık Temsilcileri ve teknik personeller katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, bakanlık tarafından tarımsal üretimin uygun ekolojilerde geliştirilmesi için belirlenen tarım havzalarında tarımsal faaliyetlerin entegre bir şekilde yürütülmesi, desteklenmesi, örgütlenmesi, ihtisaslaşması ve tarım envanterinin hazırlanması için Türkiye genelinde 30 adet ana havza belirlendiğini kaydetti. Nevşehir'inde tüm ilçeleri ile birlikte 27 Nolu Orta Kızılırmak Havzası içerisinde yer aldığını ifade eden Yılmaz: "Tarım havzalarının oluşturulması ile tarım politikalarının, geliştirilmesine yönelik olarak tarımsal ürün ve üretimin planlaması yapılabilecektir.Bakanlığımız yeniden yapılanmasında da önemine binaen bu konunun yürütülmesi için Daire Başkanlığı kurulmuştur. Tarım havzaları projenin tamamlanmasıyla beraber tarımsal üretimimiz tahmine dayanmadan reel olarak belirlenecek, ürün açığı, ürün fazlalığı, arz talep dengesizliği gibi sıkıntılar yaşanmayacak neyi ne kadar üreteceğimizi bilerek rasyonel planlamalar yapılacaktır" dedi.

Tarım Havzaları Daire Başkanı Tuncer Kalkay ise; Tarım Havzaları uygulamalarına 2010 yılında başlandığını ve çiftçileri bu uygulamaya alıştırmak içinde kademeli geçişleri öngördüklerini söyledi. 17 tane üründe havza bazlı desteklemeler yapıldığını hatırlatan Kalkay: "Bizim işimiz bu verileri toplamak ve bu verileri olağan bir düzen içinde Ülkemize ve şehirlerimize yararlı bir şekilde tarımsal yönden ortaya koymaktır.Elimizde bu kapsamda milyonlarca veri var, bu verileri verimli bir şekilde değerlendirmemiz için verilerin bulunduğu mahallere giderek çok verimli sonuçlar, değerler, analizler ortaya çıkarmaktır. Verilerin doğru bir şekilde ortaya konması için merkezden ve mahalli yerlerden 2 yönlü şekilde ortaya koymaktayız. Ülke genelinde 30 Havzanın altında ayrıca 190 tane mikro havza bulunmaktadır. Burada önceliğimiz olarak potansiyeli yüksek olan ürünü belirlemek ve bu ürünleri belirlerken de o ürünlere ait ekolojik özellikleri dikkate alabilmektir. Hangi ürünün hangi bölgeye has ürün olduğunu belirlemektir" diye konuştu.

Toplantıda daha sonra Tarım Havzaları Daire Başkanlığında Görevli Konu Uzmanları Türkiye'de ve bölgelerde uygulanan Tarım Havzaları Konulu bilgilendirme sunumu yaptı. - NEVŞEHİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Okan Yılmaz, Nevşehir, Türkiye, Havza, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title