Haberler

Erzurum'un Şenkaya ilçesinde Sarıkamış Harekatı şehitleri için tören düzenlendi

Güncelleme:

Erzurum'un Şenkaya ilçesinde, Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı'nda şehit düşen askerler anısına bir tören düzenlendi. Törene, Erzurum Vali Yardımcısı, askeri yetkililer, yerel yöneticiler ve vatandaşlar katıldı. Törende, Sarıkamış Harekatı'nın önemi vurgulandı ve şehitler dualarla anıldı.

Erzurum'un Şenkaya ilçesi Gaziler Köyü'nde 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı'nda şehit düşen askerler anısına bir tören düzenlendi.

Sarıkamış Harekatı'nın109. yıl dönümü dolayısıyla Şenkaya ilçesinin Gaziler Köyü'nde düzenlenen etkinliğe Erzurum Vali Yardımcısı Lokman Düzgün, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Erzurum İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Şenkaya Kaymakamı Abdullah Kurt, Narman Kaymakamı Aziz Oğuz Alemdaroğlu, Oltu Kaymakamı İbrahim Gökmen, Şenkaya Belediye Başkanı Yavuz Bedir, Orman Bölge Müdürü Oktay Ayatay, İl Müftüsü Dr. Rüstem Can, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Aykut, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, vatandaşlar ve davetliler katıldı.

"Buralar askerimizin destanına şahit"

Vali Yardımcısı Lokman Düzgün, Sarıkamış Harekatı'nın Milletimizin hakiki seciyesini ortaya çıkaran zorlu devirler içinde ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek, şöyle konuştu, "Eksi 25 dereceleri bulan soğuk havada savaş şartlarının, kahraman askerlerimizi en çetin şekilde imtihan ettiği, Kafkasya Cephesi'nin kilit noktasıdır. Tarihin çeşitli sahnelerinde hezimete uğrattığımız Haçlı zihniyetinin "hasta" diye adlandırdığı Cihan Devleti'ni sarmalayan zincirleri kırmak ve 93 Harbi sonrasında 40 yıla yakın esaret yaşamış Kars, Ardahan, Batum'a yeniden kavuşmak için yerden yedi kat arşa kanatlanarak, cennette gülleri görmeyi hedefleyen askerimizin sonsuz bir kabulleniş destanına tanık olmuştur, bu topraklar."

"Kahramanlarımızı rahmetle anıyoruz"

Şenkaya Kaymakamı Abdullah Kurt, vatanı ve onun geleceğini korumak için canlarını feda eden kahramanları milletin unutmayacağını belirterek, "Bu topraklarda huzur içinde yaşamamız için kanını ve canını hiç çekinmeden feda eden kahramanlarımızı minnetle yad ediyoruz." dedi. Şenkaya Belediye Başkanı Yavuz Bedir, vatanı için canını hiç çekinmeden veren Mehmetçiği rahmet ile andıklarını ifade ederek, "109 yıl önce, şartlar ne olursa olsun, kahraman ordumuz düşman karşısında asla boyun eğmeyeceği gerçeğini dünyaya haykırmış, zor şartlara rağmen yurdunu savunmak için savaşmıştır" diye konuştu.

Anma töreninde şehitlik ziyaret edildi ve İl Müftüsü Dr. Rüstem Can tarafından dua edildi. Mehter Takımının marşlar söylediği programda kahramanlık türküleri söylendi, katılımcılara o gün yaşanan hadiseler anlatıldı ve kaleme alınan kitaplar tanıtıldı. - ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Şenkaya Erzurum Osmanlı Yerel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Bakmadan Geçme

Talisca Beşiktaş'a gelecek mi? Talisca Beşiktaş'a transfer olacak mı, transferde son durum nedir? Grazer Beşiktaş maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Grazer BJK maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, canlı maç skoru! En-Nesyri için 48 saat bitiyor! En-Nesyri kararını verdi mi, Fenerbahçe'ye gelecek mi? Transferde son durum Beşiktaş Grazer maçı CANLI izle! (HD) 20 Temmuz Beşiktaş Grazer maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? TV8.5 canlı izle! BEŞİKTAŞ-GRAZER TV8.5 CANLI 4K İZLE! 21 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Beşiktaş Grazer maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Grazer maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) EXXEN spor canlı izle! 20 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! Beşiktaş Grazer maçı hangi kanalda? BJK Grazer maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? 20-21 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 20-21 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Gaziosmanpaşa, Kartal, Kağıthane 20-21 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

title