Haberler

Sahn-ı Seman'dan Darülfünun'a Osmanlı'da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu" Başladı

"Sahn-ı Seman'dan Darülfünun'a Osmanlı'da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu" başladı Prof. Dr. Mahmut Ak: "18'inci yüzyıl gerileme döneminin temsil edildiği bir dönem değildir"İSTANBUL - "Sahn-ı Seman'dan Darülfünun'a Osmanlı'da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu" başladı.

"Sahn-ı Seman'dan Darülfünun'a Osmanlı'da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu" başladı

Prof. Dr. Mahmut Ak : "18'inci yüzyıl gerileme döneminin temsil edildiği bir dönem değildir"

İSTANBUL - "Sahn-ı Seman'dan Darülfünun'a Osmanlı'da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu" başladı. Sempozyumda konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, "18'inci yüzyıl her yönüyle yeni çalışmaların, özgün çalışmaların ortaya konduğu ve sonraki yüzyıldaki çalışmalara öncülük edecek seviyede ciddi mahsullerin olduğu güçlü bir kültür, ilim, fikir dünyasını temsil eden dönemdir" dedi.

Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin işbirliği ile gerçekleştirilen ve 18'inci yüzyılda Osmanlı ilim ve fikir dünyasını gün yüzüne çıkartacak olan "Sahn-ı Seman'dan Darülfünun'a Osmanlı'da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu" Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde başladı. Türkiye'nin önde gelen akademisyenlerinin yanı sıra Amerika ve Kanada gibi ülkelerden gelen akademisyenlerin de katıldığı uluslararası sempozyum 2 gün sürecek. 12 üniversiteden 54 akademisyenin katıldığı sempozyumda 18'inci yüzyıldaki Osmanlı ilim ve fikir dünyası tüm yönleriyle ele alınacak. Yoğun katılımın olduğu sempozyumun ilk oturumuna, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Zeytinburnu Belediye Başkan Vekili Gökhan Kasap, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, "Osmanlı İmparatorluğu müthiş bir cihan imparatorluğu. Gittiği her yere adalet, huzur götürmüş. Kalkınma götürmüş bir imparatorluk. İnsanlığa fikri ve ilmi çalışmalarıyla, kültürel çalışmalarıyla her zaman katkı sağlamış. Biz de bu dördüncüsünü düzenlediğimiz sempozyum kapsamında bu çalışmalar nelerdir, neler geliştirilmiş, neler sunulmuş ve insanlığın faydasına neler verilmiş? Bunları görmek istiyoruz. Burada çok değerli hocalarımız var. Onlardan çok kıymetli tebliğler dinleyeceğiz ve bu bilgilerden istifade edeceğiz" dedi.

"18'inci yüzyıl gerileme döneminin temsil edildiği bir dönem değildir"

Gerçekleştirdiği konuşmada 18'inci yüzyıl hakkında bilgilendirmede bulunan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, "Dünya ile entegre olacak şekilde dünyadaki ilmi gelişmeyi takip etmek üzere 18.yüzyılın en önemli özelliklerinden bir tanesi Osmanlı coğrafyası dışındaki ilmi çalışmalara ulaşmayı mümkün kılacak şekilde bir tercüme odasının kurulmuş olması ki Şair Nedim de bunun içerisindedir. Şair Nedim'in de olduğu çok önemli bir tercüme heyeti kurulmuş ve bu tercüme heyetinin de çok değerli tercümeleri ortaya çıkmıştır. Yani 18'inci yüzyıl dekanımızın söylediği gibi sadece belli branşların adını saysak bile bu sempozyumu dolduracak zenginliktedir. Hiç de öyle görüldüğü gibi gerileme döneminin temsil edildiği bir dönem değildir. Her yönüyle yeni çalışmaların, özgün çalışmaların ortaya konduğu ve sonraki yüzyıldaki çalışmalara öncülük edecek seviyede ciddi mahsullerin olduğu güçlü bir kültür, ilim, fikir dünyasını temsil eden dönemdir" dedi.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde başlayan "Sahn-ı Seman'dan Darülfünun'a Osmanlı'da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu" 23 Aralık Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

İstanbul Üniversitesi Zeytinburnu Mahmut Ak Yerel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title