Haberler

Niğde Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı: Üyelerimizin Çoğunluğu Bağ-Kur Priminin Altından Kalkamıyor

Abone Ol

Niğde Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ahmet Sinan Bircan, berber ve kuaförlerin ekonomik kriz nedeniyle BAĞ-KUR primlerini ödeyemediğini söyledi. Bircan, “Şu anda BAĞ-KUR’unu ödemeyen, ödeyenlerden çok daha fazla. Yüzde 80, yüzde 85 civarında ödeyemeyen var, ben de dahil. Çoğunluğu BAĞ-KUR priminin altından kalkamıyor. Bin 500 liraya varan BAĞ-KUR primi yanında işçi istihdam ediyor ise keza bin 400-bin 500 lira işçi sigorta giderleri var. Daha önce altı tane eleman çalıştırıyorsa yarıya düşürdüler. Bizzat ben öyle yaptım” dedi.

ENES CAN ÖZMEN

Niğde Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ahmet Sinan Bircan, berber ve kuaförlerin ekonomik kriz nedeniyle BAĞ-KUR primlerini ödeyemediğini söyledi. Bircan, "Şu anda BAĞ-KUR'unu ödemeyen, ödeyenlerden çok daha fazla. Yüzde 80, yüzde 85 civarında ödeyemeyen var, ben de dahil. Çoğunluğu BAĞ-KUR priminin altından kalkamıyor. Bin 500 liraya varan BAĞ-KUR primi yanında işçi istihdam ediyor ise keza bin 400-bin 500 lira işçi sigorta giderleri var. Daha önce altı tane eleman çalıştırıyorsa yarıya düşürdüler. Bizzat ben öyle yaptım" dedi.

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Niğde Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ahmet Sinan Bircan'ı ziyaret etti. Adem'e ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları anlatan Bircan, "Son bir yıl içerisinde kapatmalar çoğaldı. Hatta bu elektrik zamları, eleman giderleri, dükkan kiraları vs. Akşama kadar dert dinliyoruz. Şu an için yapacağımız bir şey yok. Yani en azından bizim elimizden bir şey gelmiyor. İnşallah her şey düzelecek diye umutla bekliyoruz" dedi.

" ÇOĞUNLUĞU BAĞ-KUR PRİMİNİN ALTINDAN KALKAMIYOR"

Ahmet Sinan Bircan, şunları söyledi:

"Şu anda kapanan daha çok gibi. Hemen hemen beş tane iş yeri açıyorsak üç tane de… Bu önemli bir oran. Kapatmanın hiç olmaması lazım. Üç tane, dört tane hatta eşit şekilde kapatmalar veyahut kapatmak üzere ya da 'Ben kapatacağım, artık yapacak bir şeyim kalmadı, çarem kalmadı' diyen esnaf arkadaşlarımız da olduğu bir gerçek. Şu anda BAĞ-KUR'unu ödemeyen, ödeyenlerden çok daha fazla. Yüzde 80, yüzde 85 civarında ödeyemeyen var, ben de dahil. Ben başkanlarıyım, mesela benim 33 yıllık BAĞ-KUR hizmetim var. 54 yaşında emekliyim misal, işte bu EYT'den umutlanıyoruz, inşallah çıkacak dört gözle bekliyoruz. 89 yılında ben bu işe başladım, 18 yaşından beri prim veriyoruz. Daha dün dilekçe vermeye gittim, 'İki sene daha bekleyin' dediler. Yani hadi biz bekleyelim, iki senemiz var ama 10 senesi olanı var, 15 senesi olanı var, yeni açanlar var. Hiç birisi şu an, çoğunluğu BAĞ-KUR priminin altından kalkamıyor. Bin 500 liraya varan BAĞ-KUR primi yanında işçi istihdam ediyor ise keza bin 400-bin 500 lira işçi sigorta giderleri var. Daha önce altı tane eleman çalıştırıyorsa yarıya düşürdüler. Bizzat ben öyle yaptım, en azından personel eksiltmeye de gittik."

Kaynak: ANKA / Yerel

Ekonomik Kriz Ahmet Sinan Niğde işçi Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

CUMANIN KAZASI OLUR MU? Cuma namazını kaçıran ne olur, kazası nasıl kılınır? İBB 2023 BURSU NE ZAMAN AÇIKLANACAK, açıklandı mı, yatacak mı? İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı sonuçları belli oldu mu? Gelinim Mutfakta Melek kimdir? Gelinim Mutfakta Melek Kural kaç yaşında, nereli? Sürat Kargo Cumartesi açık mı? Sürat Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, saat kaça kadar açık? AÖF SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK 2023? Anadolu Üniversitesi sınav giriş belgeleri açıklandı mı, nereden alınır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu hangi tarihte toplanıyor? DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 2023 || Doğu Ekspresi bilet ne kadar 2023, 2 kişilik, 4 kişilik örtülü kuşetli, yataklı ne kadar? Borsa neden düşüyor? 1 Aralık Borsa neden düşer, hisseler neden düşüş gösterir? Çalışan emekliye ikramiye (5000 TL) ne zaman yatacak, yatacak mı? Çalışan emekliye 5 bin TL verilecek mi? Asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari ücret kaç TL, ne kadar olacak 2024? APPLE ZAM GELECEK Mİ, geldi mi, ne zaman geliyor? iPhone 15, 14, 13, zam geldi mi? Ankara Cuma namazı saat kaçta? 1 Aralık Cuma Ankara cuma namaz saati! CUMA MESAJLARI RESİMLİ 2023: 1 Aralık Cuma mesajları yazılı, resimli, kısa, ayetli! Hayırlı Cumalar mesajları! İstanbul Cuma namazı saat kaçta? 1 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! TÜİK KASIM AYI ENFLASYON ne zaman açıklanacak, saat kaçta, beklenti ne kadar? 2023 TEFE-TÜFE oranı nedir?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title