Nevşehir'de 8 Merkeze Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Kuruldu - Haberler
Haberi Paylaş

Nevşehir'de 8 Merkeze Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Kuruldu

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Nevşehir'de 8 Merkeze Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Kuruldu

Nevşehir’de 8 farklı merkezde, tarım alanlarında verim ve rekolte tahmininin yanı sıra çiftçilere zirai erken uyarı sistemi olarak da hizmet verecek olan Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) istasyonu kuruldu.

Nevşehir'de 8 farklı merkezde, tarım alanlarında verim ve rekolte tahmininin yanı sıra çiftçilere zirai erken uyarı sistemi olarak da hizmet verecek olan Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) istasyonu kuruldu.

Kalkınma Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İTÜ arasında imzalanan protokol uyarınca hayata geçirilen TARBİL projesi kapsamında Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Kaymaklı beldesindeki istasyonun açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Törene Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Derinkuyu Kaymakamı Mithat Can Kutluca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, TKDK Koordinatörü Murat Asiltürk, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, Kaymaklı Belediye Başkanı Halit Elma ve çiftçiler katıldı.

Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, TARBİL projesi hakkında bilgi verdi. Yılmaz, proje kapsamında Derinkuyu ilçe merkezi, Kaymaklı beldesi, Acıgöl ilçesine bağlı Tatlarin beldesi, Ürgüp ilçesine bağlı Sofular köyü, Avanos ilçesine bağlı Özkonak beldesi, Kozaklı ilçesine bağlı Taşlıhöyük ve Karahasanlı köyleri ile Hacıbektaş ilçesine bağlı Hasanlar köylerine 8 ayrı istasyon kurulduğunu söyledi. Bu istasyonlar sayesinde; atmosferden toplanacak iklimsel parametrelerin, toprak sıcaklığı, nemi gibi topraktan alınacak verilerin, fenolojik gözlemlere yönelik görsel kayıtların sağlanacağını, çeşitli ürünler için, toprak- topografya-iklimsel veriler, verim ilişkisinin çıkarılacağını ülkesel meteorolojik ağının kurulmasına katkı sağlanarak iklim değişikliği ve kuraklığın izlenmesinin gerçekleştirileceğini ifade eden Yılmaz, uydu görüntüleri ve yersel ölçümlerden (Meteorolojik ve zirai istasyonlar) elde edilen verilerin işlenmesi suretiyle de ulusal ürün rekolte tahmininin yapılacağını açıkladı.

Vali Ceylan ise, kurulacak olan istasyonların Nevşehir tarımına katkı sağlayacağına inandığını belirterek üreticilerin bilimsel gözlemler ışığında üretimlerini gerçekleştirebileceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından istasyonun açılışını yapan Vali Ceylan, yetkililerden istasyonun yapacağı çalışmalar hakkında bilgi aldı. - NEVŞEHİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Okan Yılmaz, Mithat Can, Derinkuyu, Nevşehir, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title