Milyon Dolarlık Tespih Koleksiyonu - Haberler
Haberi Paylaş

Milyon Dolarlık Tespih Koleksiyonu

AA - Yerel
Milyon Dolarlık Tespih Koleksiyonu

Kayserili işadamı Saffet Arslan'ın 10 yıl önce toplamaya başladığı tespihlerle oluşturduğu koleksiyonun bugünkü değeri yaklaşık 2 milyon doları buluyor Arslan: "Koleksiyonumda maddi değeri 2 ile 10 bin dolar arasında değişen yaklaşık bin 100 tespih bulunuyor.

MUSA ÖZYÜREK - Kayserili işadamı Saffet Arslan'ın hobi amaçlı 10 yıl önce toplamaya başladığı aralarında Osmanlı dönemine ait tespihlerin de yer aldığı koleksiyonunun bugünkü değeri yaklaşık 2 milyon doları buluyor.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri tespihlere ilgi duyduğunu ancak o dönemlerde sadece elinde çekmek için bulundurabildiğini söyledi.

"Esnaf tespihi" olarak bilinen tespihi gençliğinde elinden düşürmediğini büyüklerinden de sürekli kehribar ve kuka tespih hikayeleri dinlediğini ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

"10 yıl önce Şam'a gezmek için gittiğimde kapalı çarşıda kehribar tespihler dikkatimi çekti. Oradan küçük bir tespih aldım. Bu tadımlık tespih, içimdeki tespih sevgisini yeniden canlandırdı. Daha sonra fil dişinden ve kuka ağacından yapılan tespihlere ilgi duymaya başladım. Tespih ticareti yapanlarla tanıştım ve özellikli, değerli tespihleri almaya başladım. Şu anda koleksiyonumda maddi değeri 2 ile 10 bin dolar arasında değişen yaklaşık bin 100 tespih bulunuyor. Aralarında Osmanlı döneminden kalma 110 yıllık çok nadir bulunan tespihlerde var."

Tespihlerin kendisi için ayrı bir dünya olduğunu ve boş zamanlarını onlarla ilgilenerek değerlendirmeye çalıştığını belirten Arslan, tespihler hakkında araştırma yaparken sağlık açısından da faydalı olduğunu öğrendiğini dile getirdi.

Sıkıldığı zamanlarda kendisini tespih dünyasına bıraktığını ifade eden Arslan, "Tespihlerle ilgilenmek beni mutlu ediyor, bir anlamda rehabilite oluyorum. Çok strese girdiğim, darlandığım zamanlar oluyor. Koleksiyonumu açtığımda mutlu oluyor stresten, sıkıntıdan uzaklaşıyorum. Bir saat kadar tespihlerle ilgilendikten sonra sonra rahatlıyor tekrar işime devam ediyorum. Tespihin insan psikolojisini rahatlatırken vücuttaki negatif elektriği de aldığını öğrendim. Özellikle kehribar tespihlerde bu özellik çok fazla var" şeklinde konuştu.

Koleksiyonda yaklaşık 20 çeşit tespih bulunduğunu kaydeden Arslan, koleksiyonun ana parçalarını kehribar ve çeşitlerinin oluşturduğunu söyledi.

Kehribarın yanı sıra bol miktarda fil dişi, kuka başta olmak üzere özellikli ağaçlar, mercan kökü, taşlar ve reçine fosilinden yapılmış yakut, gümüş, mercan işlemeli, oymalı tespihlerin bulunduğu koleksiyonunda en değerli parçanın 10 bin dolarlık 33'lük kehribar tespih olduğu ifade eden Arslan, kırmızı renkte ve erik büyüklüğünde taneleri bulunan bu tespihin her bir tanesinden normal ebatlarda 33'lük tespih yapılabildiğini belirtti.

"Hediye kabul etmiyorum"

Tespihlerin tamamını para ödeyerek bu işin ticaretini yapan insanlardan veya üreticilerden aldığını dile getiren Arslan,  "Koleksiyonuma hiçbir şekilde hediye kabul etmedim, bundan sonra da etmeyi düşünmüyorum. Çünkü bir koleksiyonu bozmak veya kişinin elinde çektiği tek tespihi almayı doğru bulmuyorum. Ama bununla birlikte ben yüzlerce tespih hediye etmişimdir. Hediye kabul etmiyorum ama değer verdiğim dostlarıma tespih hediye ediyorum. Tespihleri genellikle İstanbul'daki tüccarlardan alıyorum. Bununla birlikte koleksiyonumda  Gaziantep, Erzurum, Mısır, Suriye, İran, Suudi Arabistan'dan da aldığım tespihler var. En değerli, en kaliteli ve en güzel tespihleri İstanbul'da bulabiliyorum" diye konuştu.

"Ekonomik açıdan altından daha iyi yatırım"

Tespih koleksiyonunun ekonomik açıdan da iyi bir yatırım olduğunu ifade eden Arslan, şöyle devam etti:

"Geçmişte yatırım için çeyrek altın biriktirilirdi. Tespih koleksiyonunun çeyrek altından, dolardan, avrodan çok daha iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Çünkü altın, dolar, avro zaman içinde değer kazanıp kaybedebiliyor, tespih ise her yıl değerine değer katıyor. 5 yıl önce bin dolara aldığım bir tespihi şimdi 3 bin dolara alamıyorum. Koleksiyon ailemin de hoşuna gidiyor. Zararsız, keyifli bir hobi. Birlikte vakit geçirmek için bir nedenimiz oluyor. Boş vaktimizi koleksiyonla ilgilenerek daha iyi bir şekilde değerlendirebiliyoruz."

Arslan, tespihleri güvenlik amaçlı bohçalar içinde muhafaza ettiğini ve her bir bohçayı ayrı çelik kasaya koyduğunu, güvenlik kameralarının da kasaları net olarak görecek şekilde ayarlandığını vurguladı. - Kayseri

AA / Yerel

Saffet Arslan İstanbul Şam Yerel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title