Malkara Tema Vakfı Toprağa Saygı Etkinliği Düzenledi - Haberler
Haberi Paylaş

Malkara Tema Vakfı Toprağa Saygı Etkinliği Düzenledi

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Malkara Tema Vakfı Toprağa Saygı Etkinliği Düzenledi

Tekirdağ'ın Malkara ilçesi Tema Temsilciliği tarafından Erozyon ile Mücadele Haftası etkinlikleri çerçevesinde "Toprağa Saygı' etkinliği düzenlendi.
Hükümet Meydanında düzenlenen etkinliğe Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Eğilmez, MHP...

Tekirdağ'ın Malkara ilçesi Tema Temsilciliği tarafından Erozyon ile Mücadele Haftası etkinlikleri çerçevesinde "Toprağa Saygı' etkinliği düzenlendi.

Hükümet Meydanında düzenlenen etkinliğe Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Eğilmez, MHP Belediye Başkan Aday Adayları Özcan Doğuran, İbrahim Zilbastı, Şaban Kahraman ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk Kızılay'ı Malkara Şubesi Başkanı Ömer Meral, öğretmenler Tema Temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tema Vakfı tarafından düzenlenen Toprağa saygı etkinliği Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. İstiklal Marşı sonrasında konuşan Tema Vakfı Malkara Temsilcisi Hasan Akçay, Dünya'da dakikada 10 hektar alan arazinin bozguna uğradığını belirterek "Tema Vakfı, her yıl Erozyon ile Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında erozyon ve toprak bozgununun doğal varlıklar üzerindeki olumsuz etkisini hatırlatıyor. Tema Vakfı 11-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Erozyon ile mücadele haftası kapsamında doğal varlıkların korunmasına yönelik harekete geçme çağrısında bulundu. Erozyonla mücadelenin devlet politikalarındaki gerekliliğinin altını çizdi. Hafta boyunca Tema Vakfı temsilcileri ve gönüllüleri sorumluları tarafından ülke genelinde Toprağa saygı yürüyüşü düzenleyecek. Erozyon ile mücadelede gönüllü faaliyetlerinin önemini vurgulayarak verimli topraklar yaşam veren su ve temiz bir hava için gönüllü olun çağrısı yapılacak. Tema Vakfı, Dünya ve Türkiye'deki toprak bozumu erozyon ve etkilerine yönelik verileri paylaştı. Dünya İzleme Enstitüsü'nün öngörülerine göre anakaralar her yıl 24 milyar ton verimli üst toprak kaybetmektedir" dedi.

Dakikada 10 hektar alanın arazi bozumuna uğradığına dikkat çeken Akçay, toprak bozumuna etki eden ana etmenlerin başında su ve rüzgar geldiğini hatırlatarak, "Birleşmiş milletler çölleşme ile mücadele sözleşmesi verilerine göre dünya genelinde her yıl 1 buçuk milyar insan toprak bozumundan etkilenmektedir. FAO verilerine göre Dünyadaki orman varlığı her yıl ortalama 13 milyon hektar alan azalmaktadır. Türkiye'deki verilere bakıldığında ise, toplam kara yüzeyinin yüzde 86'sı erozyonla karşı karşıyadır. Tarım arazilerinin dörtte üçünde erozyon yaşanmaktadır. Son 20 yılda esasen yeterli olmayan tarım arazisi miktarı 4 milyon hektar yani toplam buğday ekim alanının yarısı kadar azalmıştır. Yalnızca 2010-2011 yılları arasında arazi miktarı 1 milyon hektar azalmıştır. Bunun için verimli topraklar yaşam veren temiz bir hava için gönüllü olun. Doğa koruma mücadelesinde gönüllülük odaklı bir halk hareketi olan Tema Vakfı erozyon ile mücadele haftası 2013 temasını gönüllülük olarak belirledi. Tema Vakfı temsilcileri ve gönüllü sorumluları düzenleyecekleri Toprağa Saygı yürüyüşünde Tema gönüllüsü olarak çağrıda bulunacaklar. Kurulduğu günden bu yana erozyon ve doğal varlıkların korunması mücadelenin bir halk Hareketi olmasını amaçlayan ve önceliği bu mücadelede gönüllü olacak kişilere veren Tema Vakfı bireyleri çevre sorunlarının çözümünde aktif rol almaya davet edecek. Tema Vakfı 80 ilde 477 bin gönüllüsü ile ülke genelinde doğal varlıkların koruyucusu olma hedefi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Tema Vakfı'nın gönüllü yapılanmasında her yaştan her meslekten gönüllüye katılım imkanı tanınmaktadır. Minik Temalar, Yavru Temalar, Genç Tema lise ve Üniversite örgütlenmeleri Mezun Temalar İl ve İlçe temsilcilikleri ile yaygın çalışmalar yürütmektedir. Tema Vakfının gönüllülük modelinde Tema gönüllüleri yıl boyunca gerçekleştirdikleri savunuculuk eğitim farkındalık ve ağaçlandırma gibi çalışmalarda aktif sorumlu birer yurttaş olarak doğa sorunlarının çözümünde yer almanın yanı sıra bireysel olarak da sosyal ve kişisel bir gelişim fırsatı yakalıyor. Gelin hep birlikte el ele verelim. Gelecek nesiller için topraklarımıza sahip çıkalım" diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından "Toprağa Saygı" etkinliği kapsamında 14 Kasım caddesi üzerinden Şehitlik Caddesi istikametine yürüyüş yapılarak program son buldu. - TEKİRDAĞ

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Hasan Akçay, Tema Vakfı, Tekirdağ, Malkara, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title