Haberler

Lütfü Savaş, Hristiyan ve Musevi Toplumunun Önde Gelen İsimleriyle Bir Araya Geldi

Güncelleme:

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Afet Koordinasyon Merkezi’nde Avrupa Baptist Kiliseleri Genel Sekreteri Alan Donaldson ve Protestan Baptist Kiliseleri Derneği Adana Şubesi üyeleri ile depremde hayatını kaybeden Antakya Yahudi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu’nun kardeşi Azur Cenudioğlu ile bir araya geldi.

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde Avrupa Baptist Kiliseleri Genel Sekreteri Alan Donaldson ve Protestan Baptist Kiliseleri Derneği Adana Şubesi üyeleri ile depremde hayatını kaybeden Antakya Yahudi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu'nun kardeşi Azur Cenudioğlu ile bir araya geldi.

Başkan Savaş, Hristiyan ve Musevi toplumunun önde gelen isimleriyle buluştu. Buluşmada, Hatay'a yapılabilecek yardımlar ve acil ihtiyaçlar hakkında Savaş'tan bilgi aldı. Protestan Baptist Kiliseleri Derneği Adana Şubesi Başkanı Meryem Çakmak, Vaftiz Kiliseleri Vakfı Başkanı Ertan Çevik'in de yardım için yeni talepler doğrultusunda çalışmalara başlayacağını belirtti.

Depremlerde yaşamını yitiren Antakya Yahudi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu'nun kardeşi Azur Cenudioğlu, "Depremle birlikte topluluk son buldu. Milattan önce 300'den bugüne kadar buradaydık, Antakya'nın önemi bizim için bambaşkaydı" dedi.

Savaş da görüşmede farklı din ve etnik kökene mensup insanların yaşadığı Hatay'ın renkli yapısını, birliğini, beraberliğini ve kardeşlik bağının altını çizerek, şöyle konuştu:

"Depremin ilk anından itibaren enkaz altına kalanlar ile yardım çalışmalarına katılan insanlar birbirlerine dinini ırkını sormadı. Tek amaç yardımlaşma ve dayanışmaydı. Hatay'da binlerce yıldır insanlar komşusuna arkadaşına dinini sormadan huzur içinde yaşadı, birbirlerinin dini bayramlarını kutladı. Antakya öyle bir yer ki ilk kilise ilk cami burada inşa edildi. Hatta Müslümanlar ilk camilerine Antakya'da Hristiyanlığı kabul eden ilk kişi olan Habib-i Neccar'ın adını verdi."

Yahudi toplumunun Antakya'nın bir parçası olduğunu belirten Başkan Savaş sözlerini, şöyle tamamladı:

"Antakya'nın güzelliği farklı dinlere inanan bizlerin birlikte yaşamasından kaynaklanıyor. Yahudi cemaatinin bu nedenle mutlaka burada olması gerekiyor. Bunun için de ne yapılması gerekiyorsa elimizden geldiğince yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın."

Kaynak: ANKA / Yerel

Lütfü Savaş Donaldson Antakya Musevi Adana Hatay Yerel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Esenler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Çatalca hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Çatalca nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maçını hangi kanal veriyor? Lugano Fenerbahçe maçı şifresiz mi, nereden izlenir? Masterchef 10. yarışmacı kim oldu? BELLİ OLDU! Masterchef kim kazandı? UEFA ülke puanı sıralaması (GÜNCEL) 2024 UEFA ülkeler sıralaması Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title