Haberi Paylaş

Küçükçekmece'de velilerin servis ve ders saati isyanı: Vaatler yerine getirilmedi, aylık 650 TL böyle olmaz

Yerel Haberler

Küçükçekmece'de depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Yunus Emre İlkokulu'nun velileri, öğrencilerin gönderildiği okulların uzak kaldığını ve çıkış saatinin akşamı bulduğunu söyleyerek eylem yaptı. Velilerden bazıları, "Biz servis talep ediyoruz. Aylık 650 TL servis ücreti, bu şekilde olmaz. Tek çalışan anne ve babalar var." diyerek tepki gösterdi. Öte yandan Mart 2023'te bitirilmesi vaat edilen okulda yıkım gerçekleştirildikten sonra hiçbir şekilde çalışmanın yapılmadığı belirtildi.

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi Papağan Caddesi'ndeki Yunus Emre İlkokulu, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Bunun üzerine okulda okuyan bin 500 öğrenci çevredeki başka okullara nakledildi. Tahliye edilen okul ise yaklaşık 1 yıl boş kaldı. Bu sürede okul uyuşturucu madde kullananların mekanı haline geldi. Şikayetlerin artması ve olayın basına yansıması üzerine okul 6 Mayıs 2022 tarihinde yıkıldı. Yıkımın ardından Küçükçekmece Kaymakamı Turan Bedirhanoğlu, okulun yapım ihalesinin Mayıs ayının içinde tamamlanacağını söyledi. Ancak üzerinden 4 ay geçmesine rağmen herhangi bir çalışma yapılmazken, okuldan arta kalan moloz yığınları da ortada kaldı.

Küçükçekmece'de velilerin servis ve ders saati isyanı: Vaatler yerine getirilmedi, aylık 650 TL böyle olmaz

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrencilerin nakledildiği okullarda ise ders saatleri değişti. Öğrencilerin öğleden sonra ders başlangıç saati 14.00, çıkış saatleri ise 19.30 oldu. Bunun üzerine hem okulun uzaklığı hem de ders çıkış saatinin geç olmasına veliler tepki gösterdi. Okul önünde toplanan veliler, okula ücretsiz servis talep etti ve çıkış saatinin daha erkene alınmasını talep etti.

Çocukların yatma saatinde okuldan çıktığını belirten veli Ramazan Akkuş, "Okulumuzu yıktılar, 2 senedir yapmadılar. Bundan dolayı şikayetçiyiz. Bu kadar kişi 3 kilometre yürüyerek okula geliyor ve akşam saat 21.00'de çocuklarımızı alıyoruz. Çocukları karanlıkta bulana kadar canımız çıkıyor. Saat 15.00'te ders başlıyor, 20.30'da çıkıyorlar. Çocuk kaçta gelecek, kaçta yemek yiyip uyuyacak, tekrar dinlenip okula gidecek? Bu çocuğu yatma saatinde okuldan alıyoruz" diye konuştu.

Bebeğiyle çocuğunu okula bırakan Fehime Doğan, "Bebeğim var, git gel 3 kilometre yol yapıyor. Getirene kadar canımız çıkıyor, bir de bunun götürmesi var. işimiz var, yemeğimizi yapamıyoruz. Evden saat 13.00 gibi çıktık, gelene kadar saat 14.00'e geldi. Gideceğim şimdi bir daha, saat 18.00 gibi geleceğim" dedi.

Küçükçekmece'de velilerin servis ve ders saati isyanı: Vaatler yerine getirilmedi, aylık 650 TL böyle olmaz

Çocukların çok geç saatte çıktığını belirten bir başka anne ise, "Biz servis talep ediyoruz. Aylık 650 TL servis ücreti, bu şekilde olmaz. Tek çalışan anne ve babalar var. Okulumuzu yapsınlar yoksa da bize servis versinler. Servis ücreti verilmiş ama bazı kişilere verilmiş. Kime verildiğini bilmiyoruz" dedi.

Sınıf mevcutlarının 60-70 kişiyi bulduğunu anlatan başka veli Fatma Güleç, "Biz okulun bir an önce yapılmasını istiyoruz. şuan da benim 3 tane çocuğum geliyor. Çok uzak olduğu için zor geliyor. Okul kaç senedir yapılacak ama yapılmadı. Bir sırada 3 kişi oturulur mu? Çocuk dün gelmiş isyan ediyor. saat 15.00 gibi içeri alındı, saat 20.00'de çıktı. O saatte çocuk dinlenecek mi, yatacak mı, ders mi yapacak? Kalabalık olması nedeniyle eğitimin kalitesi azalıyor" şeklinde konuştu.

Küçükçekmece'de velilerin servis ve ders saati isyanı: Vaatler yerine getirilmedi, aylık 650 TL böyle olmaz

Okulun 2023 Mart ayında bitirilmesinin vaat edildiğini anlatan öğrenci velisi Türkan Yılmaz, "Tüm velilere vaat edilen ve geçen sene söylenen gelecek yıl mart ayında bitirilmesi söylenmişti. Ama temeli yıkıldıktan sonra hiçbir şekilde çalışma yapılmadı. Yıkıldı, o da tinerciler girmesin diye. Hala demirleri betonları duruyor. Servis de geçici olacağı için biz okulumuzu istiyoruz. Burada 3-4 çocuğu olan olduğu için servise bütçesi yetmiyor. Biz okulumuzu zamanında dedikleri gibi yapılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Medeni Topaloğlu - Yerel

Küçükçekmece Çocuk Saat 3. Sayfa Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

mahalle sakini:

imamoğlu'na oy verirken aklınız neredeydi herşey çok güzel oluyor diyordunuz niye şikayet ediyorsunuz ?

Cevap Yaz1011Yayından Kaldır
Belgesel Hayatın:

Bunlar bu zamana kadar neyi iyi ve tam yaptı ki okul da yapsınlar

Cevap Yaz510Yayından Kaldır
Murat Kılıç:

Erdoğan el atmadan o okul bitmez. Yazıklar olsun Erdoğan'ın sırtında yaşıyan idarecilere. Azcık işinizi yapın aldığınız parayı hak edin.

Cevap Yaz414Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title