Haberi Paylaş

İzmir'de Kültür Sanat

Yerel Haberler

İzmir'de Kültür Sanat

Senem Yazıcı - İzmirli Sanatseverleri, Özellikle Konserler Bakımından Oldukça Zengin Bir Hafta Bekliyor

Senem Yazıcı - İzmirli sanatseverleri, özellikle konserler bakımından oldukça zengin bir hafta bekliyor.

İzmir Senfoni'nin vereceği özel konserin yanı sıra, İzmir Sanat da 3 konsere ev sahipliği yapacak. Klasik Türk müziği, halk ve sanat müziği konserleri de haftaya renk katacak.

- İZDOB VE İZDSO-

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta Strauss'un valsleri üzerine koreografisi yapılan 'Cinderella' balesini bu akşam ve 17 Nisan Cumartesi günü saat 15.00'te Elhamra Sahnesi'nde izleyiciyle buluşturacak.

Elhamra Sahnesi, yarın akşam ise genç kuşağın iki başarılı piyanisti Rüya Taner ile Hande Dalkılıç'ı ağırlayacak. İzmir'de ilk kez birlikte resital verecek olan ikili, dört el piyano resitalinde Brahms, Ravel, Chopin, Liszt ve Grieg'in eserlerini yorumlayacak.

İZDOB'un düzenlediği ve ilk ikisi yoğun ilgi gören Genç Solistler Yarışması'nın gala konseri de haftaya renk katan etkinlikler arasında yer alacak. Konser, Elhamra Sahnesi'nde 21 Nisan Çarşamba akşamı yapılacak.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), yarın akşam saat 20.30'da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde şef Hansjörg Schellenberger yönetiminde sanatseverlerle buluşacak.

Solistliğini kemanıyla Sergei Stadler'in üstleneceği konserde Çaykovski'nin Keman Konçertosu ile Mozart'ın 41. Senfonisi seslendirilecek.

- KONAK BELEDİYESİ'NDEN 'ÇOCUK VE SANAT' ŞENLİĞİ-

Konak Belediyesinin, ilk kez düzenlediği, 19 Nisan Pazartesi günü başlayacak olan 'Çocuk ve Sanat' şenliği, 4 gün boyunca kentin çeşitli salonlarında etkinliklere sahne olacak.

Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Sanat Merkezi Sanat Galerisi'nde 19 Nisan Pazartesi günü saat 14.00'te açılışı yapılacak Şenlik kapsamında, ilk olarak Zafer Suntekin'in yazıp yönettiği 'Sevdam İzmir' oratoryosu minikler tarafından seslendirilecek.

Şenlik süresince minikler, Konak Belediyesine ait salonlarda çok sayıda fotoğraf, dans, resim, kukla oyunu, tiyatro, konser etkinliklerine katılabilecek.

Minikler ayrıca Muzaffer İzgü ve Turgut Özakman ile söyleşi olanağı da bulacak.

- İZMİR SANAT'TA BU HAFTA-

İzmir Sanat, bu hafta oldukça yoğun bir programla sanatseverlerin karşısında olacak.

İzmir Sanat Büyük Salon'da bu hafta ilk olarak İzmir Sanat Çocuk Tiyatrosu, saat 11.00 ve 14.00'te 'Yonca'nın Rüyası' adlı oyununu sahneleyecek.

İzmir Sanat Büyük Salon'a yarın ve 17 Nisan Cumartesi akşamları İşTiyatro 'Kod Adı Keklik' adlı oyunla konuk olacak. Murat Çidamlı'nın yönettiği oyunda başlıca rolleri Hakan Güven, Özge Yıldırım Çelik, Cengiz Çelik, Yıldırım Şimşek, Erdem Ulusal, Özgürcan Çevik, Mehmet Ulusoy, Ali Seçkiner Alıcı ve Onur Duru paylaşıyorlar.

AB'ye giriş sürecindeki hayali bir Afrika ülkesinde geçen oyunda, geleneksel yapısını korumaya çalışırken, hızlı batılılaşmanın sorunlarıyla boğuşan bir ülkenin sorunları anlatılıyor.

Kemanda Sema Korkut, viyolonselde Fulya Ergüden ve piyanoda Şeniz Duru'dan oluşan Trio Ege, 19 Nisan Pazartesi akşamı 'Fransız Besteciler Gecesi' adıyla özel bir konser verecek.

Obuada Ayşe Sezer, klarnette Elif Aksoy ve piyanoda Gülüm Sürmen'den oluşan Trio Leo ise 20 Nisan Salı akşamı müzikseverlerin karşısında olacak.

İzmir Sanat'ta bu hafta son olarak 21 Nisan Çarşamba akşamı gitar, keman ve ritm sazlar konseri İzmirlilerle buluşacak.

- İZDT-

İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu hafta 3 salonda 5 oyunla perdelerini İzmirli tiyatroseverler için açacak.

İZDT'nin Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde 18 Nisan Pazar gününe kadar 2009-2010 sezonunun açılış oyunu olan 'Felatun Bey ile Rakım Efendi' sahnelenecek. Tanzimat dönemi yazarlarından Ahmet Mithat Efendi'nin yapıtından uyarlanan müzikli oyunda özenti Batıcılık, Batı taklitçiliği eleştiriliyor. Aynı sahnede 18 Nisan Pazar günü 'Kuşlar Mahkemesi', 20 Nisan Salı gününden itibaren hafta boyunca 'Kuşlar Mahkemesi' adlı çocuk oyunları minik izleyicilerle buluşacak.

Karşıyaka Oda Tiyatrosunda ise 20 Nisan Salı ve 21 Nisan Çarşamba akşamları 'Bavul' adlı oyun İzmirli seyircinin karşısında olacak. Sam Bobrick'in yazdığı oyununun yönetmenliğini Metin Oyman üstleniyor. Başlıca rolleri Güldeniz Aytutuldu, Türker Şenyiğit, Metin Oyman ve Melek Çekmece'nin üstlendiği oyunda, seyahat dönüşünde havaalanında bavulları karışan bir kadın ve bir erkeğin yaşamlarının kesişmesi komedi tarzında aktarılıyor.

Konak Melek Ökte Sahnesinde 18 Nisan Pazar ve 19 Nisan Pazartesi günleri hariç hafta boyunca ünlü oyuncu ve yönetmen Woody Allen'ın yazdığı 'Bir Daha Çal Sam' adlı oyun sahnelenecek. Oyun, karısı tarafından terk edildikten sonra hayata tutunmaya çalışan bir adamın öyküsünü, mizahi dille seyirciyle buluşturuyor.

Minik izleyicilere bu hafta pazar ve pazartesi günlerini Melek Ökte Sahnesini ayıran İZDT, 'Sakarca' adlı oyunla küçük tiyatroseverlerin karşısında olacak.

- SERGİLER, ETKİNLİKLER-

İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi, 19 Nisan Pazartesi gününden itibaren Nejat Saygıner'in 'Ege'ye' başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

Konak Belediyesi Hamle Tiyatrosu, bu akşam Eşrefpaşa Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde 'Katil' adlı oyunu sahneleyecek. Richard Wass'ın yazdığı oyunu Ali Haydar Erçığ uyarlayıp yönetiyor. Yine Selahattin Akçiçek'te yarın akşam ise Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu'nun 'Küçük Adam Ne Oldu Sana?' adlı oyunu izleyiciyle buluşacak.

İKSEV Sanat Galerisinde Felekşan Onar'ın cam heykellerinden oluşan 'Cam Yoldaşım' sergisi, sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor. Sanatçının 22 adet soyut cam heykelinin yer aldığı sergi, 23 Nisana kadar gezilebilecek.

Galeri A Sanat Galerisi, Cuma Ocaklı'nın resimlerinden oluşan sergiye 3 Mayıs akşamına kadar ev sahipliği yapmayı sürdürecek.

Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, her pazar olduğu gibi 18 Nisan Pazar günü de Karagöz Hacivat Gölge Oyunu ve Kukla gösterisine sahne olacak.

Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, 21 Nisan Çarşamba akşamı saat 20.30'da Ulusal Egemenlik Özel Konseri verecek. Ege üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Adnan Saygun Salonu'ndaki konserin şefliğini Hayati Çiftçi, solistliğini ise Ahmet Özhan üstlenecek.

Karabağlar Belediyesi Çalıkuşu Kongre ve Sergi Salonu'nda su altı fotoğrafçısı Aziz Bahadır Özkan'ın 'Derinliklerdeki sessiz dünya' konulu fotoğraf sergisi 22 Nisana kadar açık kalacak.

Sergi Fransız fotoğraf sanatçısı Catherine Izzo'nun, geçtiğimiz yıl İstanbul'da yaşadığı süre içinde çektiği fotoğraflardan oluşan 'Yağmur Altında İstanbul' adlı sergi, İzmir Fransız Kültür Merkezinde 14 Mayısa kadar açık kalacak. Sergi, şehrin özellikle yağmurlu günlerinde çekilmiş 63 siyah beyaz fotoğraftan oluşuyor. Edebiyat eğitimi alan, 1998 yılından bu yana profesyonel fotoğrafçılık yapan Izzo'nun fotoğraflarla birlikte İstanbul izlenimlerini aktardığı 'İstanbul, Meraklı Defterler' kitabı ise yıl sonundan önce Fransa'da yayınlanacak.

Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde Nafi Çil'in resim sergisi ay sonuna kadar sanatseverlerle buluşmayı sürdürecek.

(SY-BAH-BŞK-NİS) - İZMİR

Kaynak: AA / Yerel

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title