Haber : Uluslararası Osmanlının Hakimiyet Döneminde Yemen Sempozyumu Başladı - Haberler

Haberi Paylaş

Uluslararası Osmanlının Hakimiyet Döneminde Yemen Sempozyumu Başladı

Uluslararası Osmanlının Hakimiyet Döneminde Yemen Sempozyumu Başladı

Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen "1. Uluslararası Osmanlı'nın 1. Hakimiyet Döneminde Yemen Sempozyumu" başladı.

Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen "1. Uluslararası Osmanlı'nın 1. Hakimiyet Döneminde Yemen Sempozyumu" başladı.

Uşak Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi, Yemen Taiz Üniversitesi, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile düzenlenen sempozyumun açılış töreni Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi'nde yapıldı.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şeker, açılış konuşmasında, Türkiye'de akademisyenlerin Yemen üzerinde çok az bilimsel çalışma yaptığını belirterek, sempozyumun akademik camia için önemli olduğunu kaydetti.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik ise eski kitaplarda Yemen'in genellikle mutlu anlamına gelen bir sıfatla nitelendirildiğini ancak Yemen'in tarihine bakıldığında ülkede huzur ve barışın tesisinde sıkıntılar yaşandığını söyledi.

"Fitne ateşi bugün de devam ediyor"

Sempozyumda Yemen bağlamında İslam dünyasının bu günkü sorunlarının da ele alınacağını kaydeden Rektör Çelik, "Batı emperyalizmi, zenginliklerini tarumar etmek için kana buladığı tüm Müslüman coğrafyasında Yemen de önemli yer tutuyor. Zaman zaman dini, zaman zaman da etnik, siyasi kültürel ve ekonomik unsurlar kullanılarak Müslüman'ı Müslüman'a kırdıran fitne ateşi bu günde ne yazık ki devam ediyor. İslam dünyasındaki tüm ekonomik ve sosyal projelere engel olunmak isteniyor" dedi.

Türkiye üzerinde de uzun yıllar oyunlar oynandığını ifade eden Rektör Çelik şunları söyledi:

"Otuz yılı aşkın süredir devam eden ve 1 trilyon dolarlık maddi, 30 binin üzerinde can kaybına neden olan terör olaylarını dış güçlerin ülkemiz için tezgahladığı bir oyundur. Bu günlerde hükumetimizin attığı adımlarla 'çözüm süreci' kapsamında bu sorun çözülmeye çalışılıyor. Çözüm süreci aslında 1990'lar da dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde hayata geçirilmeye çalışılmıştı. Bugün çözüm süreciyle birlikte, barışın tesisi milli bir proje olarak ortaya çıkar çıkmaz ard arda, sürece, suikastler yapıldığını görüyoruz. Maalesef küresel güçler ülkemizde olduğu gibi İslam ülkelerinde de kaosu ve çatışmayı hep körükledi, aynı güçler Arap baharını kışa çevirdi, Mısır'da demokrasiye yapılan darbe bütün dünyanın gözü önünde yaşandı bu ve benzeri nedenlerle İslam Dünyası uyanık olmak zorunda. Yemenli kardeşlerimizin acısı bizim acımız, derdi bizim derdimizdir"

"Gözümüz kalbimiz gönül coğrafyamızda"

Uşak Valisi Seddar Yavuz ise Türkiye'nin son 10 yılda hem siyasal hem de ekonomik alanda büyük bir devrim gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye'nin son 10 yılda sadece kendisine değil Balkanlara, Kafkaslara, Ortadoğu ve Afrika'ya kadar elini uzatmaya başladığını belirten Vali Seddar Yavuz, "Cumhuriyet tarihi boyunca gözümüz kalbimiz hep gönül coğrafyamızda olmuştur. Son on yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sadece sınırlarımız içerisindeki vatandaşlarımız ile değil, gönül coğrafyamızdaki insanlarla da bir arada olmayı, onların dertleri ve sorunlarını çözmeyi, en azından onların dertleri ile dertlenmeyi, sevinçleri ile sevinmeyi hedeflemiştir" diye konuştu.

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ise Yemen'in Türk insanının kalbinde ayrı bir yeri olduğunu belirterek, " İslam medeniyetinin geçmişteki birliğini tekrar sağlamalıyız. Tüm dünyanın hedefi İslam dünyasını parçalamak ve birlik olmamızı engellemek. Gönül birliği kurduğumuz tüm Müslüman ülkelerle bir ve beraber olmalıyız" diye konuştu.

Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mohammed Derradj ve Yemen Sana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hussain A. Al-Amrı birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Necmettin Erbakan Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yemen Folklor gösterisi gerçekleşti.

Sempozyum açılış törenin ardından Karamanoğlu Üniversitesi Öğr. Görevlisi Mustafa Konuk, Rektör Prof. Dr. Sait Çelik'e, Uşak Üniversitesi logolu deriden yaptığı eserini armağan etti.

İki gün sürecek sempozyumda yurt dışından on üniversite olmak üzere toplam 18 üniversiteden 45 bildiri sunulacak.

AA / Yerel

Türkiye Yemen İslam Uşak Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title