Haberler

Göçmenlerin Cenazeleri İstanbul'a Gönderildi

Yerel Haberler

Muğla’nın Bodrum ilçesinde botlarının batması sonucu hayatını kaybeden mülteci anne ve 2 çocuğunun cenazesi Dalaman Havalimanından İstanbul’a gönderildi.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde botlarının batması sonucu hayatını kaybeden mülteci anne ve 2 çocuğunun cenazesi Dalaman Havalimanından İstanbul'a gönderildi.

Ailesini kaybetmenin acısını yaşayan Abdullah Kurdi'yi, AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Kökten, AK Parti Ş.Urfa Milletvekili Mazhar Bağlı ve Muğla Valisi Amir Çiçek yalnız bırakmadı.

Cenazeleri taşıyan THY uçağı saat 23: 55'de havalandı. AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Kökten ve AK Parti Ş.Urfa Milletvekili Mazhar Bağlı'nın Abdullah Kurdi'ye Şanlıurfa'ya kadar eşlik edeceği öğrenildi.

Yaşanan insanlık dramını tüm Dünya'ya anlatmaya çalıştıklarını ifade eden AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Kökten; "2011 yılı nisan ayında başlayan Suriye'deki iç savaş nedeni ile yaklaşık 2 milyon Suriye vatandaşına kapılarımızı açtık. Bunların yaklaşık 500 Binini, 11 ayrı ilimizde kurduğumuz kamplarda misafir etmekteyiz. Bu yapılan çalışmalarda yaklaşık 6 Milyar dolar harcadık. Avrupa Birliğinin ve Birleşmiş Milletlerin bu noktada bize katılımı sadece 400 Milyon dolar civarında olmuştur. 2 Milyon Suriye vatandaşının sadece 150 Bini, Avrupa'da ve Birleşmiş Milletler nezdindeki kamplarda misafir edilmektedir. Buradaki insanlık dramına dikkatleri çekmek istiyoruz. Hükümetimiz, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız her fırsatta Avrupa'ya ve Tüm Dünya'ya burada yaşanan dramı anlatmaya çalışmaktadır" diye konuştu.

Türkiye'nin uzun bir süredir bu coğrafyanın tek güvenli limanı olduğunu belirten AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mazhar Bağlı ise Suriye'de yaşanan drama bazı çevrelerin duyarsız kaldığını ifade etti.

Bağlı; "Türkiye'nin uzun bir süredir bu coğrafyanın tek güvenli limanı olduğunu bir kez daha dünkü cansız beden üzerinden kararmış vicdanların üzerine çekmek istiyorum. Türkiye'nin bu coğrafyada uzun bir süredir güvenli liman olmasının bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtmek istiyorum. Güvenliğimizi tehdit eden bir takım unsurların harekete geçtiğini biliyoruz. İnsanlarımızın hoş görüsü ve kültürümüzden aldığı değerlerle biz bu kardeşlerimize sahip çıkarak her türlü ihtiyaçlarını karşılamak durumundayız. Ama esas dikkat çekmek istediğimiz konu özellikle Suriye'deki kargaşanın, istikrarsızlığın devam etmesine neden olan rejimin orda kalmasına imkan tanıyan dünyanın önde gelen ülkeleri ve siyasi aktörleri bu işten sorumludurlar" dedi.

Kurdi ailesinin acısı, acımızdır diyen Bağlı, "Çocukların parmağına diken batsa bizim yüreğimiz sızlar. Bu kardeşlerimizin bu acılarının yaşanmaması için Türkiye ve tüm dünya kamuoyu kanlı rejimin biran önce değişmesi için Suriye halklarının istekleri doğrultusunda gayret göstermesi gerek" diye konuştu.

Cenazeler İstanbul'dan yine THY uçağı ile sabah 06.30'da Şanlıurfa'ya gönderilecek, oradan da karayolu ile Kobani'ye götürülerek defnedilecek. - MUĞLA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

İstanbul Dalaman Bodrum Muğla Yerel Haberler

title