Haberler

Filistin heyeti Çorumda STK temsilcileriyle buluştu

Son Güncelleme:
Abone Ol

Filistin'in Kalkilya şehrinden Çorum'a gelen heyet, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'ın ev sahipliğinde sivil toplum örgütü temsilcileriyle buluştu.

Filistin'in Kalkilya şehrinden Çorum'a gelen heyet, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'ın ev sahipliğinde sivil toplum örgütü temsilcileriyle buluştu. Çorum'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği toplantıda, Türkiye'nin Filistin ve Kudüs'ün yanında olduğu vurgusu yapıldı.

Çorum Belediye Meclisi'nin kararıyla kardeş şehir ilan edilen ve Filistin'in Kalkilya şehriyle protokol imzalanmıştı. Geçtiğimiz yıl Kalkilya'da düzenlenen törenden sonra Kalkilya Belediye Başkanı Faysal Shraim başkanlığındaki heyet Çorum'a iadeiziyarete bulundu. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'ın ev sahipliğinde Çorum'da bir dizi ziyaret ve temasta bulunan heyet, bugün de İnsani Değer Platformu üyesi sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya geldi.

'Filistin ve Kudüs'ün yanındayız'

Belediye Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantısında konuşan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Filistin ve Kudüs'ün haklı davasında her zamanda yanında olacaklarının mesajını verdi. Kardeş şehir protokolü imzalamak üzere gittikleri Kalkilya'daki tespitlerini aktaran Başkan Aşgın, "Kardeş şehir protokolü imzalamak için Kalkilya'ya gittiğimizde kendi evimizde hissettik. Kalkilya bölgesinde bir haftaya yakın kaldık. Orada kardeşlerimizin yaşadığı zorlukları bizzat gördük. Kalkilya, Dünyanın en büyük açık hava hapishane hüviyetinde. O bereketli toprakların bir kısmı duvarın bir yanında diğer kısmı duvarın diğer anında. Bizi en çok etkileyen unsur kardeşlerimizin zafere olan inancı oldu. Bir gün mutlaka Kudüs özgür olacak. Buradan kahraman Filistin halkına selam olsun" dedi.

Kalkilya heyetini Çorum'da ağırlamaktan son derece mutlu olduklarını dile getiren Başkan Aşgın, "Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi, Kudüs meselesinde tek başımıza kalsak da her zaman Kudüs ve Filistin'in haklı davasında yanlarında olma devam edeceğiz. Çorum Belediyesi olarak bu inancımızla destek olabilmişsek ne mutlu bize" şeklinde konuştu.

'Çorum'un çalışkan bir belediye başkanı var'

Kalkilya Belediye Başkanı Faysal Shraim de, Çorum ve Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'dan övgüyle söz etti. Shraim, "Çok şehir ziyaret ettim ancak Çorum gibi misafirperver bir yer görmedim. Çorum'un çalışkan bir belediye başkanı var. Fedakarca ve özveriliyle çalışan bir belediye başkanı olduğu için çok şanlısınız" ifadelerini kullandı.

Filistin'de yaşanan baskı ve zulümleri de anlatan Kalkilya Belediye Başkanı Faysal Shraim, "Belediye başkanlığına seçildiğim dönemden bugüne kadar hapishanede yatan esirlerle ilgileniyordum. Bu benim en kutsal davam oldu. Esirleri savunduğumuz zaman Kudüs'ün savunmuş oluyoruz. İsrail işgaline karşı birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor" diye konuştu.

'Kudüs yeniden özgürlüğüne kavuşacak'

Türkiye'nin Filistin'in yanında duran tek ülke olduğunu belirten Kalkilya Belediye Başkanı Faysal Shraim, "Türkiye bizim açımızdan çok önemli. Türkiye bizi savunan tek ülkedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a minnettarız. Türkiye ile her zaman dayanışma halinde olduk, birlikte İsrail zulmünü sona erdirerek Kudüs'ü yeniden özgürlüğüne kavuşacaklarını söyledi" ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından, Kalkilya heyeti İnsani Değerler Platformu üyelerinin sorularına cevap verdi. - ÇORUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Halil İbrahim Aşgın Filistin Kudüs Çorum Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Kabine toplantısı kararları! SON DAKİKA! Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları! Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler? Kabine toplantısı bitti mi? SON DURUM! Kabine toplantısı gündeminde neler var? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu neden istifa etti? İYİ Parti'li İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu hangi partiye katıldı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Komedyen Gözde Karakaya kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi, asıl mesleği ne? Selahattin Demirtaş beraat edildi mi SON DAKİKA 2023! Selahattin Demirtaş davası ne oldu, karar çıktı mı? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 7 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title