Haberler

Eski Okul Kadınlara İş Merkezi Oldu

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Çamlıbel köyünde 68 yıllık okul binası Kadın Kültür ve El Sanatları Evi haline getirilirken, kadınların ürünlerini pazarlama merkezi oldu.

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Çamlıbel köyünde 68 yıllık okul binası Kadın Kültür ve El Sanatları Evi haline getirilirken, kadınların ürünlerini pazarlama merkezi oldu.

Köyde taşımalı eğitime geçilmesi üzerine boş kalan eski okulu tamir eden köy muhtarlığı, çok sayıdaki kadına ürünlerini değerlendirme fırsatı verdi. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak açılan kurslarda beceri sahibi olan kadınlar ürettikleri ürünleri de eski okul binasında satmaya başladı. İlçeye 18 kilometre uzaklıktaki 465 nüfuslu Çamlıbel köyünde, kadınlar kış boyu ürettikleri ürünleri yaz aylarında köye gelen yerli ve yabancı turistlere satarak para kazanıyorlar. Satılan ürünler arasında el örgülerinden, zeytin, reçel turşu ve sabunları kadar çeşitler yer alıyor. Aile ekonomilerine katkıda bulunduklarını anlatan kadınlardan Ayfer Öner, "Bizim köyümüzde 3 seneden beri burası açıldı. Muhtarımızın eşinin emekleriyle. Ondan sonra bütün köyün hanımları isteyen gelip burada her şeyi satabilir. Ama bizim bir şeyimiz var. Hepimiz kendi ürettiklerimizi getirip satıyoruz. Artı, bütün emeklerimiz kendi alın terimiz. Nasıl diyeyim size. Her şey kendi elimizden çıkıyor. Kışın boş zamanımızda geliyoruz. Burada üretiyoruz. Yazın turizme açık olduğu için köyümüz onları burada satıyoruz. Boş zamanlarımız değerleniyor. Hem evimize ekonomimize iyi geliyor. Evimize bir şeyler götürüyoruz. Kendi paramız oluyor. Kendimiz çalışınca daha iyi bir şeyler oluyor" dedi.

Dilber Matlı ise, "Ben 8 senedir burada evliyim. Azerbaycan'dan geldim. Ben de bu Türkiye de yaşadığım için bütün insanlara katılıp burada herkesle ürünlerimi değerlendiriyorum. Muhtarımız sağ olsun hanımıyla beraber. Biz de burada el işleri yapıp satıyoruz" dedi. Muhtar vekili Mustafa Öner de, "1945 senesinde yapılan bu okul ilkokul olarak köyümüz de hizmet verdi. . Ondan sonra bu okul, nüfusun düşmesi sonucu öğrenci azalınca kullanılmaz oldu. Öğrenciler taşımalı eğitim görüyor. Binanın boş kalmaması için kadınlara tahsis ettik. Kadınlarımız burada çeşitli elişleri üretiyorlar. Ayrıca, köyümüzün bağ bahçelerinden tarlalarından toplamış oldukları ürünleri gelen turistlere para karşılığı olarak satıyorlar., Aynı zamanda tanıtıma da katkıda bulunuyorlar" dedi.

Sabiha Demirkazık da, "El sanatları ürünlerimiz var. Ayrıca, mantılarımız, reçellerimiz, salçalarımız, sabunlarımız ve turşularımız var. Tülbentlerimiz, kazaklarımız, şallarımız da burada yapılmaktadır. Akşam sabah oturup yapıyoruz .burada. Bunları sergilemek zorundayız. 5-10 kuruş da para kazanıyoruz. Allah, bereket versin. Bu sene, Kurtiz öldü, vefat etti. Çok üzüldük. Ama, çok da gelen oldu. Ne yapalım alış veriş yapıyoruz. Mecburuz yapmaya. Üzüntümüz de devam ediyor" dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mustafa Öner Balıkesir Çamlıbel Edremit Yerel Haberler

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bakmadan Geçme

Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title