Haberler

Deniz Gezmiş ve arkadaşları "Bir Avuçtular Deniz Oldular' sergisiyle anıldı

Güncelleme:

Deniz Gezmiş ve arkadaşları "Bir Avuçtular Deniz Oldular' sergisiyle anıldı Deniz Gezmiş ve arkadaşları Kadıköy'de anıldı Deniz Gezmiş ve arkadaşları, idam edilmelerinin 50. yılında 'Bir Avuçtular Deniz Oldular' isimli sergiyle anıldı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları "Bir Avuçtular Deniz Oldular' sergisiyle anıldı

Deniz Gezmiş ve arkadaşları Kadıköy'de anıldı

İSTANBUL - Deniz Gezmiş ve arkadaşları, idam edilmelerinin 50. yılında 'Bir Avuçtular Deniz Oldular' isimli sergiyle anıldı. Sergide Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kişisel eşyaları ve o dönemki fotoğrafları yer alırken sergiyle aynı ismi taşıyan bir kitapta hazırlandı.

Kadıköy'de, Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edilmelerinin 50. yılında Caddebostan Kültür Merkezi'nde anıldı. Kadıköy Belediyesi tarafından organize edilen 'Bir Avuçtular Deniz Oldular' isimli serginin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Sanatçı Zülfü Livaneli, Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş, Hüseyin İnan'ın kardeşi İrfan İnan ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Vatandaşlardan sergiye yoğun ilgi

Sergide Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 1968-1972 yılları arasında yaşadıkları süreç tablo ve resimlerle aktarılırken, o dönem kaldıkları hücrelerde eşyalarıyla birlikte sergilendi. Öte yandan, sergiyle aynı ismi taşıyan bir kitapta hazırlandı. Önsözünü Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı'nın yazdığı kitapta Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının biyografileriyle birlikte o dönemde yaşanan süreç tarihsel sıralamayla aktarıldı. 30 Haziran'a kadar açık olacak olan sergiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

"Biz o günkü değerlere bugün de sahip çıkıyoruz"

Açılış sonrası konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, "Deniz gezmiş ve arkadaşları'nın 50 yıl önce bırakmış oldukları mirasa sahip çıkmak için Kadıköy Caddebostan kültür Merkezi'nde bir sergi açılışı gerçekleştirdik. Biz o günkü değerlere bugün de sahip çıkıyoruz. Bu mirası daha ileriye taşımak için çalışmalar yürütüyoruz. Açılışını yapmış olduğumuz sergi 30 Haziran'a kadar devam edecek. Bugün burada olmak bize onur ve gurur veriyor. Bu mirası bir sonraki kuşağa aktarmak için yaptığımız çalışmalar umarım karşılığını bulur. Ben İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Benim okuduğum sıralarda Deniz Gezmişler, Celal Doğanlar okudu. Bugün de o sıralarda genç arkadaşlarımız okuyor. Deniz Gezmiş'in babasına yazdığı bir mektupta dediği gibi; 'Ya vatan ya ölüm'" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Deniz Gezmiş Caddebostan İstanbul Kadıköy Yerel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title