Haberi Paylaş

Türkiye'nin ilk yerli jeti HÜRJET motorunu çalıştırdı! Tarihi anlarda mühendisler büyük sevinç yaşadı

Yerel Haberler

Türkiye'nin ilk yerli ve milli jet uçağı olacak HÜRJET ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET'in motorunu çalıştırdığını belirterek, "Artık sıra uçuşta" ifadelerini kullandı. Motorun çalıştırılması sırasında mühendisler büyük bir sevinç yaşadı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 2017 yılında kendi öz kaynakları ile başlattığı HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesinde önemli bir aşamayı daha atlattı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, HÜRJET ile ilgili son gelişmeyi sosyal medyadan duyurdu.

Demir, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü liderliğinde, Türk savunma sanayisi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. HÜRJET motorunu çalıştırdı. Artık sıra uçuşta." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ilk yerli jeti Hürjet motor çalıştırdı! Tarihi anlarda mühendisler gözyaşına boğuldu

HÜRJET motorunu çalıştırmak için hazırlanırken tüm çalışanlar heyecanla bekledi. Daha sonra ise uçağın motorunun çalıştırılması ile sevinç yaşandı. O anlarda çalışanlar birbirlerini tebrik ederek, mutluluklarını paylaştılar.

Türkiye'nin ilk yerli jeti HÜRJET motorunu çalıştırdı! Tarihi anlarda mühendisler büyük sevinç yaşadı

Öte yandan; HÜRJET Nisan 2018'de kavramsal tasarım aktiviteleri, Temmuz 2019'da ön tasarım faaliyetleri, Şubat 2021'de kritik tasarım faaliyetleri başarıyla sonuçlandırıldı, tasarım döngülerinin sonuçlanmasıyla üretim faaliyetlerine geçildi. Yaklaşık 8 bin parçadan oluşan HÜRJET için parça üretimlerine Ocak 2021'de başlandı. Uçağın ilk uçuşunu ise 18 Mart 2023'te yapması planlanıyor.

Türkiye'nin ilk yerli jeti Hürjet motor çalıştırdı! Tarihi anlarda mühendisler gözyaşına boğuldu

HÜRJET için Ocak 2022'de Savunma Sanayii İcra Komitesinde seri üretim kararı alındı. İlk aşamada Hava Kuvvetleri'ne 16 HÜRJET teslim edilecek. Malezya'daki 18 uçaklık hafif taarruz uçağı ihalesine de HÜRJET ile teklif verildi.

Kaynak: AA / Yerel

İsmail Demir Twitter Yerel Teknoloji Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (43)

hasan:

heykelciler sesiniz çıkmıyor?

Cevap Yaz311Yayından Kaldır
ali namlıer:

bunu ankaraya dınazor heykelllerı dıken akpli beledıyecılermı soyluyor

43Yayından Kaldır
ERKAN ÜNAL:

Emeği geçen herkesi tebrik ederim,Allah yollarını açık etsin

Cevap Yaz6108Yayından Kaldır
Tüm 43 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title