Çıkrıkçıoğlu, Agü'nün Konuğu Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Çıkrıkçıoğlu, Agü'nün Konuğu Oldu

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Çıkrıkçıoğlu, Agü'nün Konuğu Oldu

Abdullah Gül Üniversitesi'nin (AGÜ) uygulamaya başladığı AGÜ Talks'ın (AGÜ Söyleşileri) ilk konuğu Kayserili hayırsever işadamı ve Abdullah Gül Üniversitesi Vakfı Başkanı Mustafa Çıkrıkçıoğlu oldu.

Abdullah Gül Üniversitesi'nin (AGÜ) uygulamaya başladığı AGÜ Talks'ın (AGÜ Söyleşileri) ilk konuğu Kayserili hayırsever işadamı ve Abdullah Gül Üniversitesi Vakfı Başkanı Mustafa Çıkrıkçıoğlu oldu.

Üniversitenin Sümer Kampüsü'ndeki yerleşkesinde düzenlenen söyleşiye, hayırsever işadamları Macit Gül ile Saffet Arslan, Üniversite öğrencileri ve davetliler katıldı. Söyleşinin başlangıcında konuşan AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Üniversitenin kuruluşunda pek çok kişinin emeği bulunduğunu, ancak hayırsever işadamı Mustafa Çıkrıkçıoğlu'nun bu kişilerin başında geldiğini ifade ederek, "Yeni uygulamaya koyduğumuz AGÜ Talks'ın (Söyleşi) ilk programına sayın Çıkrıkçıoğlu'nu davet etmeyi uygun gördük. Sayın Mustafa Çıkrıkçıoğlu, bizlerle, üniversitenin kuruluşunu ve kendi hayatından kesitleri paylaşacak" dedi.

Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili de olan Kayserili hayırsever işadamı Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Kayseri'de ilk üniversite kuruluşunda çektikleri zorlukları anlatarak, "Kayseri'de yüksek okul olarak ilk önce Ankara'daki Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı Gevher Nesibe Tıp Fakültesi kuruldu. Ardından ise Erciyes Üniversitesi kurulmuş oldu. Erciyes Üniversitesi, pek çok hayırseverin katkısıyla bugünlere geldi. Kayserili'nin hayır işlerine ayrı bir ilgisi var. Kendisine bir tas su verene, bir tanker su ile karşılık vermek gibi bir özelliği var. Ayrıca Kayserililer, Allah için bir hayır işlersen, Allah'ın bunun karşılığını kat be kat fazlasıyla vereceğini bilir. Bu nedenle hayırsever işadamı kardeşlerimiz, Erciyes Üniversitesi'ne ellerinden gelen her türlü katkıyı gösterdiler ve göstermeye de devam ediyorlar. Erciyes Üniversitesi şimdi 40 bin öğrenciye eğitim veren çok güçlü ve köklü bir eğitim kurumu oldu. Ticarette bir doyum noktası vardır, o noktayı fark edersiniz ve ondan sonra grafiğiniz düz bir çizgi olarak devam eder. Erciyes Üniversitesi de şimdi o durumda. Gelebileceği zirve noktaya geldi ama daha yapacağı çok iş var. Bu işleri bulunduğu noktada devam ettirebilir. Kayserimize yeni bir devlet üniversitesi kazandırma zamanının geldiği görüşü hakim olunca, Kayserililer, yeniden kolları sıvadılar ve yeni üniversitenin kuruluşu için çalışmalara başladılar" ifadelerini kullandı.

Çıkrıkçıoğlu, Kayseri'ye ikinci devlet üniversitesi kurulması çalışmalarına Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin büyük destek verdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Sayın Özhaseki'nin bu üniversitenin kurulması için gösterdiği çabalar gerçekten önemli. Burada diğer hayırseverleri de anmak gerekir. Üniversitenin kurulması için İstanbul'da bana geldiler, Kayserili değerli işadamı arkadaşlarımla beraber oturduk, üniversitenin kurulması için karar verdik. Daha sonra sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik ve durumu anlattık. Onların da büyük destekleriyle Üniversitemiz kuruldu. Üniversite kuruldu ama asıl mesele, isminin ne olacağıydı. Biz Abdullah Gül olmasında ısrarcıydık, ancak Cumhurbaşkanımız, kendi isminin verilmesini istemiyordu, biz çok zorladık ve sonunda üniversitenin ismi Abdullah Gül Üniversitesi oldu.

Üniversitenin devlet imkanlarıyla yürümesi herkesin malumudur. Yürür ama biz istiyorduk ki, öğrencilerimizi en iyi şekilde eğitelim. Bunun için de yurt dışından öğretim elemanları getirmek gerekiyordu, iyi fiziki imkanlar sunmak gerekiyordu. Bunun üzerine, sayın Özhaseki bizleri Erciyes'te buluşturdu, sayın Cumhurbaşkanımız da vardı ve bu buluşmada, Abdullah Gül Üniversitesi Vakfı'nın kurulmasını kararlaştırdık. Vakfımız, 33 hayırsever işadamımızın bir araya gelmesiyle oluşan Mütevelli Heyeti aracılığıyla kuruldu ve çalışmalarına başladı. Bugün bu arkadaşlarımızın katkı ve destekleriyle oluşan kaynağı sizler için en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz."

Çıkrıkçıoğlu konuşmasında, Kayserili bütün hayırsever işadamlarının, kendilerinden birşey istenildiği zaman 'Hayır' demediğini ve şehrin bu şekilde hızla geliştiğini de sözlerine ekledi. - KAYSERİ

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Abdullah Gül Üniversitesi Abdullah Gül Kayseri Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title