Haberler

Çamsarı: "Siber Saldırılara Karşı Yasal Düzenlemelere İhtiyaç Var"

Abone Ol

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, bilişim teknolojilerinin, sağladığı avantajların yanında yeni riskleri de beraberinde getirdiğini belirterek, siber saldırı ve tehditlere karşı hem teknik hem yasal boyutta düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, bilişim teknolojilerinin, sağladığı avantajların yanında yeni riskleri de beraberinde getirdiğini belirterek, siber saldırı ve tehditlere karşı hem teknik hem yasal boyutta düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tüm Sanayici ve İş Adamaları Derneği (TÜMSİAD), Kamu Siber Güvenlik Derneği ve MEÜ iş birliğiyle "Siber Tehditler, Ekonomik Boyutu ve Güvenlik" konulu panel düzenlendi. Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) konferans salonunda gerçekleştirilen panee, Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, Kamu Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Soğukpınar ve siber güvenlik uzmanları katıldı.

Panelin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Göçer, neredeyse her şeyin dijital ortamda saklandığı günümüzde, siber suçların devlete ve vatandaşa verdiği zarara dikkat çekti. Kamu kuruluşlarının siber saldırılara karşı modern sistemlerle önlem almak için Siber Suçlar Daire Başkanlığı kurulduğunu belirten Göçer, siber suçlarla mücadele ederken özgürlük, eşitlik ve adalet gibi demokratik değerlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Rektör Çamsarı da eğitimden sağlığa, ticaretten eğlenceye kadar birçok alanda vazgeçilmez hale gelen bilişim teknolojilerinin, sağladığı avantajların yanında yeni riskleri de beraberinde getirdiğini ifade etti. Güvenliği tehdit eden siber saldırıların önlenmesi konusunda üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve devlet politikalarının önemli rol oynadığını dile getiren Çamsarı, "Ülke ve toplum güvenliğiyle bilgi güvenliği neredeyse eş değer hale geldi. Siber saldırı ve tehditlere karşı hem teknik hem yasal boyutta düzenlemelere ihtiyaç var. Geçenlerde siber saldırıya maruz kalan hastaneler içinde üniversitemiz hastanesi de vardı, fakat Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'ndaki bilgisayar mühendislerimiz ve elektronik mühendislerimiz ile bu sıkıntının üstesinden geldik" dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Doğan ise siber saldırıların, firma performansını etkilediğini, rekabeti yok ettiğini ve ulusal ekonomiye zarar verdiğini söyleyerek, siber güvenliğin önemine vurgu yaptı. Günümüzde yaygın hale gelen elektronik ticaret konusuna işaret eden Doğan, haksız rekabetlerin ve siber saldırıların önlenmesi amacıyla yazılımlar geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Kamu Siber Güvenlik Derneği Başkanı Soğukpınar da 4. nesil bilgisayarlarla birlikte bilgiye ulaşma, eğitim-öğretim, ticaret ve daha birçok alanda da değişiklik olduğunu belirterek, bunun bir sonucu olarak yaşam tarzının da değiştiğini ifade etti. Soğukpınar, sınırları olmayan sanal ortamla ilgili tehditler konusunda önlem almanın zorunluluk olduğunun altını çizdi. - MERSİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mersin Üniversitesi Ahmet Çamsarı Türk Göçer Soğukpınar Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 kim kazandı? Pantene Altın Kelebek oy vermek ücretli mi? PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 saat kaçta başlıyor, CANLI izleme linki! Pantene Altın Kelebek Yıldızı Parlayanlar ödülü kim kazandı? TÜRK İŞ ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ 2024: Yeni asgari ücret ne kadar olacak, yüzde kaç artacak? Asgari ücret 16000 mi, 17000 mi oldu? 4 Aralık OKULLAR TATİL Mİ? Yarın (4 Aralık Pazartesi) hangi illerde okullar tatil, hangi şehirlerde okul yok? Yargı YENİ BÖLÜM (74. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yargı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çok Güzel Hareketler 2 YENİ BÖLÜM (157. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Çok Güzel Hareketler 2 yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (10. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (3 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 3 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı ne zaman? Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı hangi kanalda, saat kaçta? Trabzonspor - Kayserispor maçı ne zaman? Trabzonspor - Kayserispor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Mersin Akdeniz hangi parti? Mersin Akdeniz belediye başkanı hangi partiden belediye başkanı seçildi? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı ne zaman? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı hangi kanalda, saat kaçta? Şükrü Sözen kimdir? Şükrü Sözen kaç yaşında, nereli? Şükrü Sözen hayatı ve biyografisi! Asgari ücrete bir zam mı yapılacak? Bu yıl asgari ücrete tek zam mı olacak, neden?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title