Haberler

Beyoğlu Karaköy Rıhtımı'na Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla "İlk Adım Anıtı" yerleştirildi

Güncelleme:

Beyoğlu Belediyesince Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak için çıktığı yolda ilk adımın atıldığı yer" olan Karaköy Rıhtımı'na "İlk Adım Anıtı" yerleştirildi.

Beyoğlu Belediyesince Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak için çıktığı yolda ilk adımın atıldığı yer" olan Karaköy Rıhtımı'na "İlk Adım Anıtı" yerleştirildi.

Anıtın açılışı dolayısıyla düzenlenen törene, İstanbul Valisi Davut Gül, Beyoğlu Kaymakamı Can Aksoy, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, siyasi partilerin temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Gül, düzenledikleri program dolayısıyla Beyoğlu Belediyesine teşekkür ederek, "Nasıl 100 yıl önce tarihe not düşüldüyse bugün de Türkiye Yüzyılı'nın arifesinde, ikinci yüzyıla girerken başka bir tarihe not düşüyoruz." dedi.

İbn-i Haldun'un "coğrafya kaderdir" sözünü anımsatan Gül, "Kaderimiz bu coğrafyada yaşamak ve bu coğrafyada yaşarken iyi, kötü birçok olaya şahitlik ediyoruz. Bu memleketin, bu vatanın tesadüfen elimize geçmediğini ve elimizde tesadüfen kalmayacağını bilmemiz gerekiyor. İşte bunun için bu memleketin bize vatan olmasında katkısı olan bütün şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle anıyoruz." diye konuştu.

Gül, Atatürk ve silah arkadaşlarının yaptıkları mücadeleyi tarihe not düşerek hatırladıklarını kaydederek, "İnşallah ikinci yüzyılda, Türkiye Yüzyılı'nda kardeşliğimizi, birlik beraberliğimizi güçlendirerek, farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul edip, ikinci yüzyılın sonunda, Türkiye Yüzyılı'nın sonunda, Türkiye'nin hedeflediği dünyanın ilk 10 güçlü ülkesinden biri olduğunu torunlarımız, yavrularımız görmüş olacak." ifadelerini kullandı.

"Beyoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü buradan Anadolu'ya uğurladı"

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da anıtın yerleştirildiği alanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere çıktığı yolda ilk adımın atıldığı yer olduğunu söyledi.

Beyoğlu'nun Atatürk'ü iki defa uğurladığını aktaran Yıldız, "Birincisinde Milli Mücadele'yi başlatmak üzere 16 Mayıs 1919'da buradan uğurlandı. Büyük bir zafer kazanıldı. İstiklalimizi, bağımsızlığımızı kazandık. Şimdi yıl dönümünü kutlayacağımız, 100. yılını idrak edeceğimiz Cumhuriyet'imiz ilan edildi. İşte bütün bunları yapmak üzere Beyoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü buradan Anadolu'ya uğurladı." diye konuştu.

Atatürk'ü ikinci kez uğurlamalarının ise 1938'de vefatıyla birlikte olduğunu kaydeden Yıldız, "Bugün Beyoğlu olarak, hem bir ahde vefanın gereği hem bu bilincin kuşanılması bakımından, milletimizin bilmesi bakımından burayı önemsiyor ve buraya bir anıt koyuyoruz. İnanıyorum ki gençler Milli Mücadele'nin buradan başladığını, Beyoğlu'ndan Karaköy Galata Rıhtımı'ndan ilk adımın atıldığını bilecekler." ifadelerini kullandı.

Yıldız, bu toprakların çocukları olarak Cumhuriyet'in herkesin olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet'i hep birlikte kurduk ve hep birlikte koruyacak, onu muasır medeniyet seviyesinin üzerine de hep birlikte taşıyacağız. Bugün Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Yüzyılı olarak hepinize yüklediği bir sorumluluk var. Önümüzdeki yüzyıl her anlamda, savunma sanayinde, bilimde, sanatta, teknolojide, sporda büyüyen bir Türkiye olacak. Bunu hep birlikte başaracağız ve en fazla sorumluluk da en fazla vazife de gençlere düşüyor."

Törende konuşmaların ardından "İlk Adım Anıtı"nın açılışı gerçekleştirildi.

Vali Gül ve Belediye Başkanı Yıldız, törene katılan öğrencilerle anıtın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: AA / Yerel

Mustafa Kemal Atatürk Beyoğlu Karaköy Belediye Yerel Güncel Haberler

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp 'tasarruf' vurgusu yaptı

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp "tasarruf" vurgusu yaptı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Bakmadan Geçme

Survivor bireysel dokunulmazlık oyununu kim kazandı 30 Mayıs Perşembe 2024? #128250 Survivor kim kazandı? 30 Mayıs Perşembe Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #129300 Survivor CANLI izle! 30 Mayıs Perşembe TV8 Survivor HD izleme linki var mı? #128250 Hudutsuz Sevda 35. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Hudutsuz Sevda yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 İnci Taneleri 18. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs İnci Taneleri yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Aldatmak 71. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Aldatmak yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bayern Münih'in yeni teknik direktörü Vincent Kompany kimdir? Vincent Kompany nerelidir, kaç yaşında? Eyvah Eyvah nerede çekildi? Eyvah Eyvah oyuncuları, konusu ve fragmanı! Eyvah Eyvah ne zaman çekildi? #128250 İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Eyvah Eyvah filmi oyuncuları kim? Eyvah Eyvah filmi konusu ve Eyvah Eyvah özeti! #128250 ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi!
Siirt Valisi silahlı çatışma ortasında kaldı: 2 yaralı

Siirt Valisi silahlı çatışma ortasında kaldı: 2 yaralı

title