Bayburt'taki çiftlikte bebek gibi bakılıyor! Türkiye'nin en özel buzağısı görücüye çıktı - Haberler
Haberi Paylaş

Bayburt'taki çiftlikte bebek gibi bakılıyor! Türkiye'nin en özel buzağısı görücüye çıktı

İhlas Haber Ajansı - Öznur Demir - Yerel
 - Güncelleme:

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında suni tohumlama yöntemiyle doğan buzağı, kentte süt ırkına ait ilk buzağı olarak kayıtlara geçti. Şu anda Bayburt'ta olan buzağı, özel ilgiyle bakılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, büyükbaş hayvancılıkta ırk çeşitliliğini artırmak ve verimi yükseltmek amacıyla Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi başlattı. Projenin Bayburt ayağında ise çok önemli gelişmeler yaşandı.

Yürütülen proje kapsamında Bayburt'un Yukarı Kıratlı köyünde suni tohumlama yöntemiyle doğan buzağı, süt ırkına ait ilk buzağı olarak kayıtlara geçti. Bayburt'ta ilk defa süt ırkından buzağı doğduğunu söyleyen buzağı sahibi Deniz Aslan, ahırdaki hayvanlarının hepsinin et ırkına ait hayvanlar olduğunu dile getirdi.

Bayburt'taki çiftlikte özel olarak tutuluyor! Türkiye'nin en özel buzağısı görücüye çıktı

Ahırındaki tüm hayvanların besili olduğunu ancak az miktarda süt verdiklerinin altını çizen Aslan, "50 civarında büyükbaş hayvanım var, hepsinin kilosu yerinde ama süt miktarımız çok az bu nedenle süt ve süt ürünlerinde ciddi bir üretim sorunu var. Et ırkından yana belli bir kaliteye ulaştık zaten projenin amacı et ırkını geliştirmekti faydasını da gördük. Doğan bu buzağı sayesinde süt ırkına yönelerek, süt başta olmak üzere süt ürünlerinde artış elde edeceğiz" diye konuştu.

Bayburt'taki çiftlikte özel olarak tutuluyor! Türkiye'nin en özel buzağısı görücüye çıktı

Süt ırkı büyükbaş hayvanların artması için Tarım İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde olacağını söyleyen Aslan, "Süt oranımız çok düşük hiçbir inekten 10-15 litre süt alamıyoruz, 4-5 litreyle sınırlı kalıyor 7 litreyi geçen olmuyor. Süt danamızın doğmasıyla birlikte bu oran gitgide artarak 2 katına çıkacak amacım süt miktarını artırarak üretime katkı sağlamak olacak" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan bilgiye göre proje kapsamında 13 bin 500 hayvanda tohumlama yapıldı.

İhlas Haber Ajansı / Öznur Demir - Yerel

Bayburt, Tarım, Yerel, Yaşam, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Murat Tuncay:

13.050 hayvanı tohumlamıssınız hayvan hakları diye bisey var bu hayvanlardan onay alındımı tohumlanma icin belki aralarında hemcinslerine ilgi duyanlar vardı cocuk sahibi olmak istemeyenler vardı :)

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title