Haberler

8. Kadın Festivali Başladı

Yerel Haberler

İzmir’de düzenlenen 8. Kadın Festivali, renkli ve coşku dolu etkinliklerle başladı.

İzmir'de düzenlenen 8. Kadın Festivali, renkli ve coşku dolu etkinliklerle başladı. Açılış töreni için ayrılan 6 bin 500 kişilik oturma alanının tamamı doldu. Festivalin açılış törenine eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ile birlikte katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir, onurlu ve kişilikli kadınları sayesinde kadın dostu kent oldu" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "Dünya Kadınlar Günü" etkinlikleri kapsamında bu yıl 8. kez düzenlediği "Kadın Festivali" Kültürpark 3 No'lu Hol'de, binlerce İzmirli kadının katılımıyla gerçekleşti. 5 güne yayılan etkinliklerin ilk gününde 6 bin 500 kişilik oturma alanının tamamı doldu. Renkli görüntüler ve ilginç gösterilere sahne olan festivalin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ile birlikte ilçe belediye başkanları ve eşleri de katıldı.

Festivalin açılış etkinlikleri çerçevesinde "Emek Benim" adlı kısa filmin gösteriminin ardından "Kadın Başarı Öyküleri" başlıklı bölümde iki İzmirli kadının hikayesine yer verildi. Yaşadığı olaylar sonrasında kendini Kadın Sığınma Evinde bulan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle yaşama tutunarak ikinci bir şans elde eden Ayşe Altıntaş ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikasında aldığı eğitimle iş hayatına atılan Estigül Duman Kemalli'nin anlattıkları dinleyicileri bir hayli etkiledi.

"Kadın meslek sahibi olmalı"

Festivalin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tüm kadınların daha özgür olduğu ve kararlarını özgürce verdiği bir ülkede ve dünyada yaşamayı arzuladıklarını belirterek, bunun için kadınların meslek sahibi olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu amaçla kırsalda ve kentte gereken her türlü desteği verdiklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, belediye çatısı altındaki uygulamalarıyla da bu anlayışı hayata geçirdiklerini vurguladı.

"İzmir'de ayrımcılık yok, özgürlük var"

İzmir'in Türkiye'nin en aydınlık kenti, ülkenin batıya açılan penceresi olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, nereden ve hangi bölgeden gelirse gelsin, kentin aydınlığının o insanları da aydınlattığını söyledi. İzmir'de insanlar arasında ayrımcılık yapılmadığını; hangi bölgeden, hangi etnik kökenden, hangi gruptan olursa olsun İzmir'de kendini bulduğunu dile getiren Başkan Kocaoğlu, "Bu kentte ayrımcılık yok, dayanışma var; şans var, eşitlik var. İzmirli kadınlar sosyal yaşamın içinde kah eşinden önce, kah eşinin yanında yer alıyor. Yaşam biçimine müdahale edilmesini istemiyor. İşte bu onurlu, kişilikli İzmir kadını sayesinde, 'kadın dostu kent' olduk" dedi.

Ülkenin muasır medeniyet düzeyine kadınların önderliğinde ulaşabileceğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; "Kadının eve hapsolmasına 'hayır' diyeceğiz. İnsanlarımız özgür olacak; başta kadınlarımız. Daha aydınlık, terörün olmadığı, ekonomik refahın arttığı, bir Türkiye'de hep birlikte mutlu olmak ve çocuklarımızı büyütmek istiyoruz."

Pavey: "İzmirli kadınlara minnet duyuyorum"

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise İzmirli kadınların kendisine özgüveni ve gülümsemeyi hatırlattığını belirterek, bu yüzden onlara minnet duyduğunu söyledi. Tüm Türkiye'nin İzmir gibi olabileceğini, kadınlar isterse bunun gerçekleşebileceğini vurgulayan Pavey, bunun için de siyasi iradenin öncülük etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Başkan Kocaoğlu ve davetliler tarafından festival kapsamında kadın emeği ürünlerin sergilendiği stantların açılışı yapıldı. - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Aziz Kocaoğlu Şafak Pavey Türkiye Yerel Haberler

title