Yaşar Kemal, Abdullah Öcalan'a Küfretmiş

Yaşar Kemal, Abdullah Öcalan'a Küfretmiş

Usta yazarın, kendisi için "Önemsenecek sanatçı değil" diyen Öcalan'la telefonda konuşurken Kürtçe küfrettiği ortaya çıktı.

Yaşar Kemal, Abdullah Öcalan'a Küfretmiş

Geçen hafta kaybettiğimiz ünlü yazar Yaşar Kemal'e Nobel Ödülü verilmesine Kürt gazeteci Mahmut Baksi'nin engel olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Yaşar Kemal, kendisi için "Önemsenecek sanatçı değil" diyen Öcalan'a da küfretmiş.

"GAMMAZLADILAR"

Yaşar Kemal'in manevi oğlu olarak anılan Ahmet Güneştekin, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Türk edebiyatının çınarıyla ilgili, "Yaşar Kemal Nobel ödülüne aday olduğunda, bazı Kürtler ve Türkler, Nobel Ödül Komitesi'nden etkili bir üyeye gidip, 'Yaşar Kemal'e ödülü vermeyin, çünkü Türk devletinin adamıdır. Devletle anlaşma yaptı' deyip gammazladılar. Bu sözler üzerine ödül ona verilmemiş. Bunları bana o dönemki Nobel Genel Sekreteri Olof Tandberg söyledi" dedi.

"HİÇ AFFETMEDİ"

Güneştekin'in bu çıkışı sonrası konuyla ilgili bir açıklamada Muhsin Kızılkaya ve Eyüp Burç'tan geldi. Yaşar Kemal'e Nobel verilmesine Mahmut Baksi'nin engel olduğunu savunan Kızılkaya, "Baksi birçok yerde 'Yaşar Kemal'e Nobel verilmesini ben engelledim' diyordu. Nobel komitesi o dönem Yaşar Kemal'in politik tavrında sıkıntı gördü. Yaşar Kemal bu yüzden, Mahmut Baksi'yi hiç affetmedi. Mahmut Baksi yaşamının son döneminde Yaşar Kemal'e yakın olan Kürt yazar Mehmet Uzun'dan kendisiyle helalleşmek istediği için aracılık yapmasını istedi. Uzun, 'Yaşar Abi, Mahmut Baksi elini öpmek istiyor' dedi, ama Yaşar Abi affetmedi. Her edebiyatçının rüyası sanatını böyle bir ödülle taçlandırmaktır." şeklinde konuştu.

YAŞAR KEMAL ÖCALAN'A NEDEN KÜFRETTİ

Usta yazarla ilgili bir detay daha ortaya çıktı. Yaşar Kemal'in kendisi için "Çok önemsenecek sanatçı değil" diyen Öcalan'a küfür ettiğini öne süren Burç, yaşanan olayı şöyle anlattı: "Öcalan bir röportajda 'Ahmed Arif, Yılmaz Güney ve Yaşar Kemal çok önemsenecek sanatçılar değildir' demişti. Yaşar Abi de buna çok içerlemişti. Sonra bir kez Yaşar Kaya'nın aracılığıyla Öcalan'la telefonda görüştüler. Yaşar Kemal, Öcalan'a telefonda 'Benim hakkımda niye böyle şeyler söylüyorsun' demiş, ve o meşhur Kürtçe küfürlerinden birini etmiş. Öcalan da 'Yaşar Abi senin küfrün benim başım gözüm üstüne' diye cevap vermiş."

Kaynak: Haberler.Com