Haberler

Leyla Atakan doğum gününde unutulmadı

Türkiye'nin seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olan rahmetli Leyla Atakan, İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sergi ve söyleyişi programlarıyla doğumunun 94. yılında saygı ve rahmetle anıldı.

Türkiye'nin seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olan rahmetli Leyla Atakan, İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sergi ve söyleyişi programlarıyla doğumunun 94. yılında saygı ve rahmetle anıldı.

Türkiye'nin 1968 yerel seçimlerinde seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olan ve 1971 yılında talihsiz bir trafik kazasıyla hayatını kaybeden İzmit Belediye Başkanı rahmetli Leyla Atakan, İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir dizi programla doğumunun 94. yılında saygı ve rahmetle anıldı. İlk olarak İzmit Belediyesi'nde 50'ye yakın fotoğrafın yer aldığı ve Leyla Atakan'ın biyografisi ile çalışma fotoğraflarının yer aldığı sergi gerçekleştirildi. Serginin ardından 62 yıllık siyasi hayatına 18. Dönem milletvekili ve 1972-1977 yılları arasında İzmit Belediyesi Başkanlığı gibi pek çok görevleri sığdıran Erol Köse, Kitap Pastası Kafe'de Leyla Atakan ile yaşadığı anıları anlattı.

Leyla Atakan'ın Başkan adayı olma serüvenini anlatan Erol Köse, "Burada söz almak Leyla Hanım'dan bahsetmek benim için büyük bir onurdur. Ben Leyla Hanımla 1953 yılında tanıştım. Kısaca kendimden de bahsetmek isterim. Ben yaşayan en eski politikacıyım. Ben politikaya 1952 yılında Kandıra ilçede başladım. 1952 yılında il yönetim kuruluna geldiğim zaman Leyla Hanım'da il yönetim kurulundaydı. Daha sonra geçen zaman süreciyle birlikte Leyla Hanım 1963 yılında İzmit'in merkez ilçesinde il genel meclis üyesi oldu. 1965 yılında da milletvekilliğine adaylığını koydu fakat o zaman seçilemedi. Daha sonrada belediye başkanlığı adaylı serüveni başladı. Leyla Hanım'ı aday yapmak istediğimde parti içinde 2 rakibi vardı. Rakiplerinden birine aday olur musun dedim. Bana hayır dedi. Diğer rakibine sordum o da hayır dedi. O zaman Leyla Hanım'ı aday yapalım dedim. ve Leyla Hanım aday oldu. Leyla Hanım'ın seçimi kazanması için bir projem vardı. Seçim dönemi onu uygulamak istedim. El yazısıyla bütün hanımlara mektup gönderdik. Böyle bir seçim planıyla bütün kadınlara ulaştık" dedi.

Leyla Atakan'ın vefatından sonra onun seçim projeleriyle Belediye Başkanı seçildiğini söyleyen Köse, "Bütün kadınlarımızın sahip çıkması sonucu Leyla Hanım seçimi kazandı. Türkiye'de seçimle göreve gelen ilk belediye başkanı oldu. Leyla Hanım belediye başkanı olmadan önce zaten tanınan bilinen bir insandı. Çünkü çok aktif bir çalışma hayatı vardı. Onunda katkısıyla Leyla Hanım kazandı. Hepinizin bildiği çok güzel hizmetlerinin olduğu dönemde talihsiz bir kaza sonucu kaybettik. Cenaze töreninde de mahşeri bir kalabalık vardı. Her şehirden insanlar geldi ve kendisini defnettik. Leyla Hanım'ın vefatı sonrasında belediye başkanlığı için pek istekli aday çıkmayınca ben aday oldum. 1875 oy farkla seçimi kazandım. Parti içerisinde tanınıyordum ama halk beni fazla tanımıyordu. Seçim çalışmalarında Leyla Hanım'ın projelerini anlatarak kazandım. İzmit Belediye başkanlığım Leyla Hanım sayesinde oldu" diye belirtti.

Leyla Atakan'ın yaktığı meşale ve bıraktığı mirasa değinen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Bu sene ölüm yıl dönümünden ziyade sevgili Leyla Atakan'ı doğum gününde anmak bizim için büyük bir onur ve gururdur. Türkiye'de seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olmuştur. Tabi ki Leyla Atakanlar kolay olunmuyor. Bir Leyla Atakan olmak için 40 fırın ekmek yemek lazım. Ama bende şöyle bir onuru taşıyorum. Kocaeli'de 50 yıl aradan sonra ikinci kadın belediye başkanı olma gururunu bu milletimiz bize verdi. Bu görevin ağır bir sorumluluğu da var. O sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Çünkü amacımız daha nice Leyla Atakanlar, Erol Köseler gibi sosyal belediyecilik anlayışı, halka hizmet anlayışı bayrağını daha da üst seviyelere çıkarmak. Bu anlamda geçmişte onlar milletimize nasıl güzel hizmetler ettiyse bizimde güzel hizmetler etmek boynumuzun borcudur. Aynı zamanda ben de ilkleri yaşadım. Kocaeli'nin de Cumhuriyet Halk Partisi adına ilk kadın milletvekiliyim. Kadınların daha fazla görünür olması, kadınların daha fazla temsil eden noktada olması ve kadınların daha çok yöneten noktada olması kıymetli ve olması gereken bir şeydir. Leyla Atakanların yakmış olduğu o meşaleler ve bize bıraktığı miras çok kıymetli. O mirası taşımaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. - KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Leyla Atakan Türkiye Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title