Haberler

Keçiören'de Engelsiz Gönüller Yaz Şenliği Başladı

Güncelleme:

Keçiören Belediyesi ve Ankara Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Engelsiz Gönüller Yaz Şenliği başladı. Şenlikte engelli bireyler ve aileleri için çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Keçiören'de Engelsiz Gönüller Yaz Şenliği başladı

ANKARA - Keçiören Belediyesi ve Ankara Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Engelsiz Gönüller Yaz Şenliği başladı.

İlçedeki Kalaba Kent Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelli bireyler ve aileleri katıldı. Şenlikte bir konuşma yapan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "Hayat bir kaderdir. Doğduğumuz yeri seçmek kimsenin elinde değil. Ancak 'engelsiz şehir, engelsiz yaşam, engelsiz hayat, engelsiz kent, engelsiz ülke' inşa etmek lazım" dedi.

"Ciddi bir mesafe aldık"

Engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak için son dönemle önemli yatırım ve sosyal desteklerin sunulduğunu da söyleyen Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için devletimize ve bizlere düşen görevler var. Bu konuda ciddi bir mesafe aldık. Daha önceleri engelli vatandaşlarımızla ilgili bir daire başkanlığı bile yoktu. Şimdi Genel Müdürlüğümüz ve bakanlığımız var. Cumhurbaşkanımızdan da Rabbim razı olsun. Engelli vatandaşlarımızı ve engelli ailelerimizi düşündü ve birçok yasalar çıktı, sosyal haklar tanındı. Bunlar da yeterli değil, daha fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Kaldırımlar, binalar, asansörler, sosyal tesisler, parklar, ne varsa tamamından engelli vatandaşlarımız da istifade etmelidir. Engelli vatandaşımız evinden çıkmalı ve tüm hizmetlerden faydalanmalıdır."

"Çalışmalarımız kanunlaştı"

Keçiören Belediyesi tarafından engelli bireylere ve ailelerine sunulan hizmetlerden de söz eden Altınok, "Keçiören Belediyesi olarak yıllardır bu konuda birçok çalışmamız oldu. Özev Vakfımıza ve Saime Toptan Hanımefendi'ye çok teşekkür ediyorum. 1994 yılında Keçiören Belediyesi ve Özev Vakfı, eğitim ve öğretim merkezi açtı. Türkiye'de ilktir. Hem eğitim vardı hem üretim. Telkari kurslarımız vardı, geleneksel üretim kurslarımız vardı. Engellilerimiz üretip satıyorlardı. Okumak isteyene okumayı kolaylaştırıyorduk, çalışmak isteyene çalışma konusunda imkan sağlıyorduk. Birçok paneller ve sempozyumlar yaptık. Engelli araçlarımız Türkiye'de ilktir. Engelli vatandaşımızın ihtiyacını karşılamak üzere adresinden alıyor, istediği yere götürüyor, geri getiriyor. Asansör işi vardı bir de. Beş kat ve üzerine asansör zorunluluğu getirdik. 'Engelli vatandaşlarımız illa giriş katında mı oturacak', hepimiz engelli adayıyız diyerek asansör zorunluluğu getirdik. Üçüncü katta niye oturmasın, dördüncü katta niye oturmasın. Sorunları kamuoyuna taşıdık. Üniversiteler ile programlar yaptık. Bu çalışmalarımız kanunlaştı. Birçok yasanın çıkmasında inanın Saime Toptan'ın ve bu fakirin geçmiş dönemde emekleri vardır" diye konuştu.

"En büyük hizmet, engellilere yönelik olan hizmettir"

En büyük hizmetin engellilerin yaşamını kolaylaştıracak olan hizmetler olduğunu ve ilçeye iki adet engelli misafirhanesi kazandıracaklarını da belirten Altınok, "Burada bir gönül okyanusu var. Bu gönüllere girebilirsek, bu gönüllere hizmet edebilirsek ve bu gönüller için görevimizin gereğini yerine getirebilirsek en büyük hizmet budur. Şimdi Cumhuriyet Kulesi'ni inşa ediyoruz. Engellilerimize yaptığımız hizmet ondan daha büyük hizmettir. Engelli misafirhanesine çok ihtiyaç var. Bir engelli bireylerimiz var, bir de engelli bireylerimizin aileleri var. Bütün hayatı engelli olan çocuğuyla veya annesiyle, babasıyla geçiyor. Cenazesi var gidemiyor, bir ihtiyacı olsa gidip alamıyor, bir düğünü olsa gidemiyor, memlekete gideyim dese gidemiyor. Bu nedenle elzem bir hizmet. Görev süremizin dolmasına az kaldı ama imzaları attık. Şehrimize iki tane engelli vatandaşlarımız için misafirhane hizmeti verecek merkezimizi kazandıracağız. Sancaktepe Mahallemizde şu an günübirlik engelli evimiz hizmet veriyor. En önemli hizmetlerin başında bu gönül hizmetleri geliyor. Park, bahçe, spor tesisleri yapıyoruz, tamamından daha büyük bir eser ve hizmettir. Bu güzel etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza, il ve ilçe müdürlüğümüze verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından katılımcılar stantları ziyaret etti. Engelli özel bireylere yönelik gerçekleştirilen etkinlikte, DJ konseri ve sinema etkinliği, geleneksel sokak oyunları, okçuluk ve badminton alanı, yüz boyama atölyesi, akıl oyunları ve bilişim atölyesi, karaoke gibi eğlenceli etkinlikler yer alıyor. Etkinlik aynı noktada yarın da devam edecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Keçiören Ankara Aile Yaşam Haberler

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Bakmadan Geçme

Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi!
Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title