Yalova Belediyesinin Sgk Borcu

Yalova Belediyesinin Sgk Borcu

Yalova Belediye Meclisi'nde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcuna karşılık belediyeye ait Mühendislik Fakültesi binasının takası, AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.

Yalova Belediyesinin Sgk Borcu

Yalova Belediye Meclisi'nde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcuna karşılık belediyeye ait Mühendislik Fakültesi binasının takası, AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.

Yalova Belediye Meclisi eylül ayı ikinci ve son birleşimi, Vefa Salman başkanlığında, Meclis Toplantı Salonu'nda yapıldı.

Birleşiminde SGK'ya olan prim borçlarına karşılık Yalova Üniversitesinin Mühendislik Fakültesi olarak kullandığı binanın devri konusu gündeme geldi.

Bir önceki birleşimde de tartışma konusu olan konuyla ilgili söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Kasım Avar, "SGK ile gerek oda başkanlarıyla görüşme yaptık. Bu görüşmelerden şöyle bir şey çıktı, 144 ay yani 12 yıl taksitlendirme yapıyor. Belediyemizin borcu 15 milyon lira. Hükümetimizin sağladığı en uzun vade 144 ayı göz önüne aldığımız takdirde bu 12 yıla tekabül eder. Aylık ödenecek para 192 bin lira. Biz taksitlendirmeyi seçtiğimiz takdirde aylık taksitleri İller Bankası payından keserek alıyor. Bunun bu şekilde yapılmasını istiyoruz. Bina belediyede kalsın." diye konuştu.

Avar, Yalova Esnaf Odaları Birliğine Karizma İş Merkezi'ndeki üniversitenin kullandığı alanın tahsisiyle ilgili bir protokol yapılmasını istedi.

Başkan Salman ise alınan kararın siyasi olduğunu belirtti.

Alacakla borç ödenmeyeceğini anlatan Salman, "Bu borcun ödenmesi mümkün değil. Bu böyle olursa belediyenin SGK'ya borcu artarak devam edecektir. İller Bankası'ndan gelen kesintinin yüzde 10'u geçmesi de mümkün değil. Burada belediye 5 milyon zarara uğratılıyor." dedi.

CHP Grup Sözcüsü Şerafettin Çelik ise borcun geçmişten bu güne geldiğini dile getirdi ve teklife tepki gösterdi.

Başkan Yardımcısı Halit Güleç ise 540 bin lira taksitlerinin olduğunu belirterek, "200 bin liraya yakın taksit yapacağımız bir miktar var. Artı göreve geldiğimizden beri YASKİ'ye 8 milyon olan borç düşmüş 2 milyona, her ay tıkır tıkır ödediğimiz 250 bin lira para var. Yeşil Körfez Su Birliği'ne, YAKAB'a ödediğimiz para var. Bu rakamları topladığımızda 1 milyon 500 bin civarında aylık ödememiz var. Burada bir art niyet olduğunu söylüyorum." dedi.

Grupların erteleme teklifini görüşmesi için ardından 5 dakika toplantıya ara verildi. Aranın ardından borca karşı bina devri teklifi AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.

Toplantıda ardından imar revizyon planı değişikliği gündeme geldi. 1/5 bin ve 1/bin ölçekli uygulama imar planı ilave revizyonu 2 etap halinde oylandı.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Salman ise Yalova Belediyesinin başkanın malı olmadığını söyledi.

Bu koltuğa bir gün başka birinin oturacağını anlatan Salman, şunları kaydetti:

"Biz yolumuza bildiğimiz şekilde devam edeceğiz. Yalova Belediyesi kamu kurumudur. Bu borcu ben yapmadığım gibi bu borcun da ileriye dönük vicdani olarak en aza indirgenmesi benim en önemli hedeflerinden birisidir. Kısabildiğim ölçüde giderleri en aza indirdim. Makam giderlerim en alt seviyededir. 5 milyon gibi kamunun, belediyenin menfaat sağlayacağı bir kararda bunun tam tersi hareket etmeleri gerçek amaçlarını ortaya koymuştur. Perdenin arkasında kimler vardır, amaçları nelerdir. Ben bunların hepsini biliyorum. Şimdiden daha önümüzdeki seçimin hesabını yapaya başlamışlar bazıları."

Kaynak: AA