Haberler

Vergili'den Cidde'ye 100 Milyon Dolarlık Metal Fabrikası

Türkiye-Suudi Arabistan İş Fırsatları Forumu’nda Türk ve Suudi firmaları arasında yeni işbirliklerine imza atıldı.

Türkiye- Suudi Arabistan İş Fırsatları Forumu'nda Türk ve Suudi firmaları arasında yeni işbirliklerine imza atıldı.

Forumda, MÜSİAD ile Mekke Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması ve 20 firma arasında inşaat, enerji, tıbbi malzeme, ilaç, gayrimenkul, sermaye piyasası girişimleri alanlarında da karşılıklı yatırım ve işbirliği anlaşmaları imzalandı.Suudi firmalarıyla işbirliği anlaşması imzalayan Türk şirketlerden biri olan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin sahibi olduğu VE-CA şirketi de Cidde'de 100 milyon dolarlık metal üretim fabrikası kuracak.

Türkiye- Suudi Arabistan İş Fırsatları Forumu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Suudi Arabistan Krallığı Sanayi ve Ticaret Bakanı Taufiq Bin Fawzan Al Rabiah, DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir ve DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Eş Başkanı Mazan Rajab'ın katılımları ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleşti.

Forumda açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Suudi Arabistan'ı hem Körfez Bölgesinde, hem de dünyada en büyük iş ortaklarından bir olarak gördüklerine dikkat çekti. İslam İşbirliği Liderler Zirvesi gibi üst düzeyde gerçekleştirilen bu ziyaretlerin sayısı artıkça ülkelerin refahının artacağını belirten Elitaş, iki ülke halkına istihdam sağlamak adına önemli bir çaba olduğunu belirtti. Fakirliğin hiçbir ülkenin kaderi olmadığına vurgu yapan Elitaş, üçüncü ülkelerde üstlenilecek ortak projeler ile istihdam sağlanması gerektiğini söyledi. Ekonomi Bakanı Elitaş, 2015'te Suudi Arabistan ile ticaret hacmimizin istenen seviyenin altında olduğunu belirterek "Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmalıdır. Türkiye müzakere masasına oturmaya hazır. Ülkeler arasındaki yatırım rakamlarının artırılmalıdır." dedi.

100 MİLYON DOLARLIK METAL FABRİKASI

Türkiye'de demir-çelik denilince akla ilk gelen şehir olan Karabük'ün Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin son dönemde yurtdışında imzaladığı yatırım anlaşmaları dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde DEMORA Şirketi ile Azerbaycan'da bir ferro silis tesisinin yapımı anlaşmasını imzalayan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, bu kez de Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde bir metal üretim fabrikası için yeni bir anlaşma imzaladı. AL BASSAM Group Yönetim Kurulu Başkanı Ziad Al Bassam ile VE-CA Group Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Vergili arasında, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş huzurunda imzalanan anlaşma ile hayata geçecek tesis Türk-Suudi ortaklığında olacak ve yaklaşık 100 milyon dolara mal olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karabük Belediye Başkanı ve VE-CA Group Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Vergili, "Firmalarımız aracılığıyla uzun süredir Orta Asya ve Arap ülkeleri başta olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinde yatırımlar yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde imzaladığımız anlaşma ile DEMORA firmamız aracılığıyla Azerbaycan'da bir ferro silis tesisi kuracağız. Bu tesisin yalnızca yapımını üstleneceğiz ve işletmesi Azeri kardeşlerimizde olacak. Cidde'de kuracağımız tesisin imalatı bizim kendi mühendislerimiz ve ustalarımız tarafından yapılacak ve ayrıca işletmesinde de ortak olacağız, hepimize hayırlı olsun" dedi

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, aynı tesisin temellerini 2009 yılında Çankırı'nın Kurşunlu ilçesinde atmış, ilerleyen dönemde üretime başlamış ancak daha sonra fabrikanın hazine arazisi olan yerinin iptali nedeniyle yaklaşık 100 milyon dolarlık tesisi sökmek zorunda kalmıştı. - KARABÜK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Suudi Arabistan Rafet Vergili Karabük Türkiye Ekonomi Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title