Vali Büyükersoy, Muş Havalimanı'nda Ağaç Dikti - Haberler
Haberi Paylaş

Vali Büyükersoy, Muş Havalimanı'nda Ağaç Dikti

Bültenler - Haberler | Güncel
Vali Büyükersoy, Muş Havalimanı'nda Ağaç Dikti

Orman Genel Müdürlüğü ve Türk Hava Yolları arasında yapılan protokol kapsamında, Muş Havalimanı'nda Muş Valisi Vedat Büyükersoy'un katılımıyla 3500 adet sarıçam fidanının dikildiği bir tören düzenlendi.

Orman Genel Müdürlüğü ve Türk Hava Yolları arasında yapılan protokol kapsamında Muş Havalimanında fidan dikimi için bir tören düzenlendi. Havalimanında 3500 adet sarıçam fidanı dikildi.

Düzenlenen törene Vali Vedat Büyükersoy, İl Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Fatih Yücekan, Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, Vali Yardımcısı, Hasköy Kaymakamı ve Hava Meydan Amiri Bilgihan Bayar, İl Jandarma Komutanı J. Albay M. Erhan Arıkan, İl Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, Hava Meydan Komutan V. Hv. İkmal Albay Cem Kabakçı, Orman İşletme Müdürü Hüseyin Yaklav, Türk Hava Yoları Müdür V. Barış Donat ile kurum amirleri katıldı.

Törende konuşan Vali;"Mutlu olduğum hadise; ağaç dikmektir. Hep mutlu olmuşumdur ağaç dikerken.Çünkütoprakla, canlı bir varlığı buluşturuyoruz. Bundan daha büyük hadise olamaz. Bazı ağaçlar özellikle çınar, akçaağaç 800 yıl hatta 1000 yıl yaşayan varlıklar. Hangi birimiz şu kısacık ömrümüzde 1000 yıllık bir hatıra bırakabiliriz.

Biz ağaçlara ekonomik olarak bakmıyoruz. Ormancılarımızın bakış açısını ben uygun görmüyorum. Ağaca ekonomik bakılamaz, onlar tabiatın süsüdür, tabiatın olmazsa olmazıdır. Ağaç sadece kereste amacıyla dikilen bir unsur değildir. Ağaç bize barışı, sevgiyi, huzuru mutluluğu aşılayan bir varlıktır. Ağacın olmadığı bir yerde, yalçın kayaların bulunduğu yerde insanın huzuru bulması, mutlu olması çok zordur. Onun için özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan mülki idare amirlerin, askerlerin, polislerin hatta diğer kurum müdürlerinin ağaç dikmesini arzu ediyoruz. Hem bir hatıra bırakması, hem de insanın mutluluğuna, huzuruna hatta insanın güvenliğine bu şekilde katkı sağlayacağını düşünüyorum. Çünkü ağacın olduğu, yeşilin, ormanın olduğu yerde yaşayan insanlar, iç dünyalarıyla barışık olurlar. İç dünyasıyla barışık olan bir insanın toplumla veya diğer fertlerle kavgalı olması mümkün değildir. O insan huzurlu bir insandır, o insanın yaşadığı çevre mutlu bir çevredir. O çevrede terörün olması o çevrede asayişin bozulması mümkün değildir. Bu bakımdan özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun toprağını ağaçla buluşturmamız şart. Ağaçla, ormanla buluşturduğumuz çevrede ki insanların çok daha huzurlu çok daha mutlu yaşayacaklarına inanıyorum.

Devletimiz dar gelirli ailelere kömür yardımında bulunarak hem Sosyal Devlet olma hem de ekolojik hayatı koruma noktasında çalışma yürütmektedir. Doğal hayatı koruyor, şöyle ki; vatandaşımız artık ormana gidip ağaç kesme ihtiyacı duymuyor. Tabi doğal gazda yaygınlaşıyor ülkemizde. Doğalgazın yaygınlaşmasıyla ben inanıyorum ki bu ormanlarımızdan en fazla verim alacağız. Doğalgazın ilimize gelmesiyle vatandaşlarımızın doğalgaz kullanımına başlaması ile ağaç ısınmak için kullanılan bir meta olmaktan çıkacak.

Türk Hava Yolları Muş Müdürümüzün vermiş olduğu bilgide; kurum olarak miles&simeles kullanıcıları ve 2 yaşından küçük yolcuların adına fidan dikmek üzere bir kampanya başlattıklarını ve bu çerçevede Orman ve Su işleri bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında bu ağaçlandırma faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu beni daha mutlu etti.2 yaşından küçük yolcuların kendi adlarına muş ilinde dikili ağaçlarının olması ve şimdiden doğa dostu olmaları bu gün mutluluk verici bir kampanyadır. Dilerim diğer kurumlar da bu tür etkinliklerle ağaçlandırma seferberliğimize katkı sunarlar. Biz muş valiliği olarak 1 milyon fidan dikmeyi hedefledik inşallah başarılı olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle bugün yapacağımız bu faaliyetin başarılı olacağına inanıyor ve hepinize bırakacağınız hatıraların hayırlı olmasını diliyorum, teşekkür ederim. "dedi.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title