Donald Trump'ın tweetini gizleyen Twitter, aynı paylaşımdan dolayı başka bir hesabı askıya aldı
BBC

Donald Trump'ın tweetini gizleyen Twitter, aynı paylaşımdan dolayı başka bir hesabı askıya aldı

Twitter'ı çok aktif bir şekilde kullanan ve her sabah kalktığında ilk işi tweet atmak olan ABD Başkanı Donald Trump'ın tweetlerini şiddeti özendirdiği gerekçesiyle gizleyen Twitter, Trump'ın tweetlerini olduğu gibi kopyalayan ve deneme amaçlı açılan bir hesabı ise açıldıktan 3 gün sonra askıya aldı. Hesabı açan kişi bu duruma tepki gösterdi.

04.06.2020 12:37 | Son Güncelleme: 04.06.2020 23:50

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın tüm tweet'lerini kopyalayan bir hesabı, "şiddeti yücelttiği" gerekçesiyle açılışından üç gün sonra askıya aldı. Sosyal medya platformu Trump'ın mesajına "teyit" uyarısı koyarken bu hesabın yayınladığı aynı mesajı sildi.

TEPKİYİ GÖRMEK İÇİN SAHTE HESAP AÇTI

İngiliz haber sitesi Independent'a göre "@SuspendThePres", adlı hesap Trump'ın gerçekten Twitter kurallarını ihlal edip etmediğini görmek isteyen "@BizzareLazar" adlı kullanıcı tarafından deneme amaçlı olarak yaratıldı.

TRUMP'IN TWEETLERİ GİZLENDİ

80 milyon takipçisi olan Trump, dünyada bu platformu ek aktif kullanan lider. Twitter, Trump'ın kimilerince 'kışkırtıcı' bulunan mesajlarını engellemek için yeterince adım atmamakla eleştiriliyordu. Twitter geçen hafta Trump'ın bir mesajına "teyit uyarısı" koymuştu.

Trump, George Floyd adlı siyah bir ABD vatandaşının polis tarafından öldürülmesini protesto edenleri "Eşkıya" diye nitelediği bu mesajında "Yağmala başlarsa ateş açma da başlar" diye tehdit etmişti. Twitter, "Erişilebilir olması kamuoyunun çıkarına olabilir' diyerek mesajı kaldırmamıştı.

SAHTE HESAP, TRUMP'IN PAYLAŞIMLARI YÜZÜNDEN ASKIYA ALINDI

"@SuspendThePres" adlı hesap ise aynı tweet nedeniyle askıya alındı. Hesap bu tweeti yayımladıktan sonra 12 saat süreyle askıya alınırken mesaj da silindi.

"TWITTER'IN AÇIKLAMASINA KATILMIYORUM"

Hesabın sahibi, internet sitesine Mashable'a yaptığı açıklamada, "Bilgilenmek için sosyal medyaya giderek daha fazla ihtiyaç duyan özgür bir toplum olarak yayınladıkları mesajlar nedeniyle seçilmiş yetkililerimize hesap sorma sorumluluğumuz var. Ne kadar zorlukları olursa olsun sosyal medya platformlarının da benzer sorumlulukları var" dedi ve ekledi: "Twitter, bir dünya lideri söz konusu olunca mesajın içerikten bağımsız olarak erişilebilir olmasının ulusal çıkarlar açısından iyi olabileceğini savunuyor. Bu açıklamaya katılmıyorum ve bu içeriğin platformun topluluk kurallarına aykırı olup olmadığını bilmemiz gerektiğini düşünüyorum"

Independent'a göre, @SuspendThePres adlı hesap, Twitter'ın "güçlü hesaplarla sıradan hesaplara" yaklaşıma dikkat çekmek için Trump'ın mesajlarını kopyalamaya devam edecek.

Donald Trump'ın tweetini gizleyen Twitter, aynı paylaşımdan dolayı başka bir hesabı askıya aldı
BBC
Şu an buradasınız: Donald Trump'ın tweetini gizleyen Twitter, aynı paylaşımdan dolayı başka bir hesabı askıya aldı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.6.2020 23:50:38. #1.14#
title