Türkiye İhracatına 'Buy From Turkey' Dopingi

Türk ihraç ürünlerinin tek bir siteden satışı için Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde hareket eden ihracatçılar 'Buy from Turkey' sitesinin kurulmasında son düzlüğe girdi.

Türkiye İhracatına 'Buy From Turkey' Dopingi

Türkiye'nin tanıtım bütçesinden ilk etapta ayrılan 200 bin lira ile 45 bin ihracatçının isim, adres ve ürün bilgileri siteye yüklendi. Ayrıca bu firmaların internet sitelerine birer link verildi. Bu konuda son somut adım ise "bir bilen" olarak tayin edilen ve internet alışverişinde dünyayı kendini kabul ettirmiş olan "alibaba.com" ile işbirliğine gidilerek yapıldı.

Dünya Gazetesinin haberine göre, bu projenin fikir babası ise İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB). Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili olan İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, mutfak eşyaları fuarı için gittiği Hong Kong'da alibaba.com CEO Yardımcısı Brian Wong ile bir araya geldi. Alibaba.com'a projelerini sunan Öztiryaki, bu konuda olumlu yanıt aldı. İşbirliklerinin kısa sürede hayata geçeceğini düşündüğünü ve 'buy from Turkey' sitesinin de haziran sonunda yayına başlayacağını belirten Öztiryaki, "Alibaba.com'dan buy from Turkey'e bir link verilecek. Alibaba.com'un 430 milyon abonesi olduğu göz önüne alınırsa, bu bizim kendimizi tanıtmamız için çok büyük bir fırsat olacak. Ayrıca Hong Kong'da çok büyük alım yapan çokuluslu şirketlerin alım büroları bulunuyor. Bunun yanında alibaba.com'dan bu şirketlerin CEO'ları ile bizi görüştürmelerini istedik. Biz de o CEO'ları Türkiye'ye davet edip, onlara mal satacağız" diye konuştu. Siteye üye olan firmaların bazı masraflarının da hükümet tarafından desteklenmesi için görüşmeler yaptıklarını ifade eden Öztiryaki, işbirliğinin ilk yılsonunda ihracata en az yüzde 20 oranında katkı yapmasını beklediklerini dile getirdi.

Aynı zamanda alibaba.com'un merkezi olan Hong Kong'un dünyadaki yerinin çok önemli olduğunu da belirten Öztiryaki, HKTDC Hong Kong Houseware Fair 2012 için gittiği bu bölgede gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cari açık vermeyen ender sektörlerinden biri olan mutfak eşyalarında Türkiye'nin dünyadaki söz sahipliğinin arttığına dikkat çeken Öztiryaki, "Türkiye, bu sektörde Çin'in ardından ikinci sıraya yükselerek İtalya'yı geride bıraktı" dedi. Küresel krizi kendileri için bir fırsat olarak gördüklerini belirten Öztiryaki, "Türkiye, doğru fiyat ve kalite anlamında da önemli bir noktada. İnsanların satın alma alışkanlıkları değiştiği için ekonomik krizin bize etkisi olumlu oldu. Örneğin Avrupa, artık eskisi gibi yüksek meblağlı alımlar yerine daha düşük tonajlı ve kısa vadede teslim edilebilen ürünlere yöneldi. Burada da Avrupa'ya yakınlığımız, bizim tercih edilmemizde önemli bir etken oldu" dedi.

Türkiye'nin mutfak eşyası ihracatının 3.5 milyar dolara ulaştığını ve bunun 1.3 milyar dolarlık kısmının endüstriyel mutfak olduğunu belirten Öztiryaki, Türkiye'nin mutfak eşyası ihracatının önemli bir kısmını Avrupa'ya yaptığını belirterek, dünyada daha fazla söz sahibi olmak için de Hong Kong'daki fuarlara katıldıklarını kaydetti. Çin'deki fuarlarda da yer aldıklarını ancak asıl hedeflerinin her yıl aynı tarihte düzenlenen dünyanın en büyük fuarı olan Kanton Fuarı olduğunu belirten Öztiryaki, "Bu fuar bir ay içinde birer hafta ara ile üç fazda yapılıyor. Birincisi inşaat fuarı. Bizim firmalarımız bu fuarda yer alıyor. İkincisi züccaciye, üçüncüsü ise ev tekstili fuarı. Biz ev tekstili fuarında da varız. Ancak bunca yıldır, züccaciye fuarına giremedik. Sadece biz değil, birçok ülke sıkıntı yaşadı. Çinliler bu fuarın milli kalması için direndi. Ancak, bu fuar dünyanın en büyük mutfak eşyası fuarı. Dünyada alıcı ve satıcı olan herkes bu fuara geliyor. Biz müracaat ettik. Yüzde 50 olumlu cevap aldık. Önümüzdeki yıl bu fuarda olacağımızı umuyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin kendisini sürekli olarak Çin'de bulundurması gerektiğini belirten Öztiryaki, "Çin'in ithalatı da yüksek. Kendimizi buralarda bulundurabilirsek, Çin'e de mal satacağız. Hem Çin'den pay almak, hem kendimizi göstermek, hem de başka ülkelere mal satmak için

Hong Kong ve Çin fuarlarına katılıyoruz. Yani bir taşla üç kuş vurmak istiyoruz" dedi. Çin'i arı kovanına, Hong Kong'u da arı kovanının bahçesine benzeten Öztiryaki,"Kanton Fuarı'na kabul edilirsek, arı kovanın bahçesindeyken kovanın içine girmiş olacağız" dedi. Çin'in ABD'de kendine bir tarz yarattığını bu yüzden Amerikalıların sürekli Çin'den alışveriş yaptığını belirten Öztiryaki, "Bizim de Mısır'da böyle bir etkimiz var. Biz de bazı ülkeleri etkileyip orada kendi tarzımızı yaratabiliriz. Çünkü mutfak dediğiniz de bir modadır" diye konuştu.

1999 yılında Çin'in Hangzhou kentinde İngilizce öğretmeni Jack Ma tarafından kurulan Alibaba.com, dünyanın en büyük b2b (firmadan firmaya ) e-ticaret platformu. 240'ı aşkın ülkede faaliyet gösteren Alibaba.com, dünyanın her yerinden milyonlarca alıcı ve tadarikçi için üç önemli online pazar oluşturuyor. Bu pazarlar ithalat ve ihracatçılar için global bir ticari platform (www.alibaba.com), Çin'deki yerel ticaret için Çinli bir platform (www.1688.com) ve küçük miktardaki mallar için hızlı bir nakliyat isteyen küçük alıcılar için toptan satış platformu (www.aliexpress.com). Şirketin, büyük çoğunluğu Çin, Japonya, Güney Kore ve ABD olmak üzere dünya genelinde 70'den fazla ofisi var. Grubun toplam çalışan sayısı 20 bine yaklaşıyor. Kasım 2007'de Hong Kong Borsası'nda 1.7 milyar dolarlık halka arz gerçekleştiren şirket, o dönemde Google'un 2004 yılında Nasdaq'daki halka arzından sonraki en büyük halka arza imza atmıştı. Alibaba, 31 Mart 2012'de sona eren mali yılın son çeyreğinde 1.66 milyar yuan (263.1 milyon dolar) gelir elde etti.

Teşvik öncesinde başlattıkları çalışmayı teşvik sonrası bitme aşamasına getirdiklerini dile getiren Öztiryaki, "Mutfak eşyaları üretimi için Kahramanmaraş'ı seçtik. Önemli olan firmaların ortak hareket edip büyük projelerle bu üretim projesini hayata geçirmeleri. Biz de bunun için uğraşıyoruz" dedi. Öztiryaki, teşvikle ilgili detayların henüz netleşmediğini, Türkiye'de üretilebildiği halde ithal edilen ürünlere gümrük muafiyeti uygulanmasının cari açığa olumsuz yansıyacağını söyledi. "Bu madde sıkıntılı çünkü ithal ürüne vergi muafiyeti olduğu sürece firmalar daha ucuz ürün bulup ithalatı artıracaklar. Bu muafiyetin sadece Türkiye'de üretilemeyen makine vb. kategorilere uygulanması gerekiyor" diye konuştu.

Tahsin Öztiryaki, sektör olarak cari açık vermediklerini ve bugün dilden düşmeyen tasarım kavramını ilk hayata geçirenlerin başında olduklarını söyledi. Satın almacıların artık tasarım olmayan ürünleri dikkate almadığını vurgulayan Öztiryaki, "15 yıl önce bugün yaptıklarımızı yapmak hayaldi. Vize almak bile olaydı. Bugün pasaportumuz cebimizde her an her yere gidebiliyoruz" dedi.

Kaynak: TheLira.com