Türkiye'den Almanya'ya İncirlik Tepkisi: Yalvaracak Değiliz

Türkiye'den Almanya'ya İncirlik Tepkisi: Yalvaracak Değiliz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ile yaşanan İncirlik gerilimi için, "İncirlik'ten çekilirlerse kendileri bilir. Yalvaracak değiliz." diyerek tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı canlı yayında Almanya ile yaşanan İncirlik gerilimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Almanya İncirlik'ten çıkmak isterse kendileri bilir, onlara yalvaracak değiliz. Gelmek isterlerse, yardımcı oluruz. Ayrılmak isterlerse de güle güle deriz." dedi.

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamasının o kısmı:

'KENDİLERİ BİLİR, YALVARACAK DEĞİLİZ'

Almanya Dışişleri Bakanı bana karşı farklı, basına karşı farklı konuşuyor. Siz bizim bakanlarımızı engelleyeceksiniz, sonra bizi engellemeyin, sizin yaptığını şantaj diyin. Almanya, "Biz Türkiye'ye karşı istediğimizi yaparız" zihniyetinden vazgeçmeli. Bunun değiştiğini söyledik. Artık Türkiye'ye istediğiniz gibi muamele edemezsiniz. Bunu kabul etmeyiz. Sizin çifte standartlarınıza boyun eğmeyiz. Türkiye'ye bir patron gibi değil, dost gibi yaklaşacaksınız. Türkiye size ne yaptı ki siz Erdoğan düşmanlığını ön plana çıkarıyorsunuz. Diplomasi de böyle bir şey yok. Temel kural, karşılılıklılık esasıdır. Bir şey yapıyorsan bunun karşılığını göreceksin. Almanya bize karşı olumlu bir adım atarsa biz iki adım atarız. Almanya İncirlik'ten çıkmak isterse kendileri bilir, onlara yalvaracak değiliz. Gelmek isterlerse, yardımcı oluruz. Ayrılmak isterlerse de güle güle deriz.