Türkan Filminin Galası Yapıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Türkan Filminin Galası Yapıldı

Bültenler - Haberler | Kültür Sanat
Türkan Filminin Galası Yapıldı

Türkan Saylan'ın Oğulları Çağlayan ve Çınar ile Filmde Kendilerini Canlandıran Ragıp Savaş, Tardu Flordun Buluştu.

Gürsel Tekin, "Filmi Herkes Mutlaka İzlemeli…"

'Gözyaşlarım, saçlarım kesildiği için değil Türkan Saylan için aktı'

Çağdaş Yaşamı Destekleme ve Cüzzamla Savaş derneklerinin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan'ın yaşamından kesitleri içeren 'Türkan' filminin galası yapıldı.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki galaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, yapımcı Ata Türkoğlu, filmin yönetmeni Cemal Şan, oyuncular, sanat, siyaset, akademi dünyasından birçok ünlü isim, çok sayıda davetli, Türkan Saylan'ın ailesi ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı Yönetimi ve üyeler katıldı…

Filmde Kardelen Zehra karakterini canlandıran Beyza Şekerci ile Evren Bingöl'ün sundukları gecede, film gösteriminin öncesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından tüm oyunculara ve yapımcı Ata Türkoğlu'na teşekkür plaketi verildi. Türkan Saylan'ın oğulları Çınar ve Çağlayan Örge, filmde kendilerini canlandıran Ragıp Savaş ve Tardu Flordun'a plaketlerini vererek desteklerinden dolayı çok teşekkür ettiler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, Saylan'ın Türkiye'de bir çığır açtığını belirterek, 'Geçen gün Muş'a gittik. Orada birçok kız ismini değiştirerek Türkan Saylan adını almış. Bu önemli bir şeydir. Yani Türkan Saylan hayatını kaybetmiş olsa bile, milyonlarca Türkan Saylan yaratarak hayatını kaybetti' dedi.

Tekin, Türkan Saylan'ın, Türk kadınına örnek olabilecek bir insan olduğunu ifade etti.

Bir gazetecinin, 'Türkan Saylan'ın son günlerinde yaşadığı Ergenekon soruşturmasını nasıl değerlendiriyorsunuz' sorusu üzerine de Tekin, 'O, demokrasi açısından insanlık ayıbıydı. Bir kere her şeyden önce kanser tedavisi gören bir insanın böyle bir muameleye tabi tutulması ne insanidir, ne vicdanidir, ne de hukukidir. Bunu kabul etmek mümkün değildi ve bu muameleden dolayı da toplumun her kesimi ciddi tepki göstermiştir' şeklinde konuştu.

Tekin, 'Türkan' filmini herkesin izlemesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

'Hayatını başka insanların hayatları için vakfetmiş bir insanın bütün yaşamını bir filme nakletmek zor. Filmdeki baskın sahnesi apayrı bir konu. Orada güvenlik görevlileri de bir tereddüt içinde, 'Biz niye geldik acaba, kitaplar arasında ne aranabilir ya?' Yani hocanın kanser tedavisi gördüğünü herkes bilmesine rağmen, şahsen ben yetkili olsam, ortada bir suç unsuru olsa bile yine o muameleyi yapmam. Çünkü insani değil. Sadece hukuken, vicdanen değil, inançlarımıza da aykırı. Ben kişisel olarak filmin çok ciddi bir gişe yapacağını tahmin ediyorum.'

'Gözyaşlarım, saçlarım kesildiği için değil Türkan Saylan için aktı'

Filmin yapımcısı Ata Türkoğlu ise, Türkiye'nin önemli ve değerli insanlarını seyirciyle buluşturmak için büyük emek harcadıklarını söyledi.

Toplumda görünmeyen kahramanlar olduğunu ifade eden Türkoğlu, Türkan Saylan'ın da bu kahramanlardan biri olduğunu ve ülkesi için hiçbir karşılık beklemeden ve gece-gündüz demeden çalıştığını belirtti.

Filmde Türkan Saylan'ı canlandıran sanatçı Rüçhan Çalışkur da 'Tek amacımız, gençlere örnek olabilecek bir film bırakabilmek ve hangi dalda olursa olsun Türkan Saylan gibi cesur, ilerici ve insan sevgisiyle dolu insanlar yetiştirebilmek' diye konuştu.

Çalışkur, çekimler sırasında çok defa ağladığını belirterek, 'Gözyaşlarım, saçlarım kesildiği için değil, Türkan Saylan için aktı. Bu gözyaşlarını hala da döküyorum. Saçlarım kesildiğinde Türkan Saylan'ın o an neler hissettiğini düşündüm' dedi.

Filmin senaryosunda 'Tek ve Tek Başına Türkan' kitabından esinlenilen yazar Ayşe Kulin de Saylan'ın on binlerce çocuk için umut olduğunu söyledi.

Kulin, Saylan'ın örnek bir insan olduğunu belirterek, 'O örneği ne kadar çok genç seyrederse, ne kadar çok Türk insanı seyrederse örnek olur. Türkan hocayı tanıyanlar Ergenekon soruşturmasında adının geçmesine gülüp geçiyor. Ciddiye alınır tarafı yok. Böyle bir şey geldi başına. Allah'tan içeri almadılar. Hastaydı. Pek çok insan gibi o da bir haksızlığa uğradı. Türkan hocayla ilgisi olmayan işler bunlar. O bir bilim insanı ve bir hekim. Onun Ergenkon'la falan bir ilişkisi olamaz, bunu da herkes biliyor, bu başka nedenlerle yapılan bir şey' diye konuştu.

Bugün vizyona giren Türkan filminin yapımcılığını Koliba Film, yönetmenliğini Cemal Şan üstleniyor.

Senaryosunu Oya Yüce ve Ayça Mutlugil'in kaleme aldığı filmde Türkan Saylan'ı Rüçhan Çalışkur, oğulları Çağlayan ve Çınar'ı ise Tardu Flordun ile Ragıp Savaş canlandırıyor…

Türk Sineması'nda ilk kez birçok usta oyuncu bu önemli filmde bir araya geldi: Altan Erkekli, Özge Özder, İsmail Hacıoğlu, Beyza Şekerci, Şebnem Sönmez, Selin Demiratar, Burçin Oraloğlu, Begüm Birgören, Binnur Kaya, Şevket Çoruh, Tanju Tuncel, Yurdaer Okur, Ahmet Saraçoğlu, Şemsi İnkaya, Evren Bingöl, Uğur Demirpehlivan…

Türkan'ı izlerken zamanda bir yolculuğa çıkacağız… Ama uzun yıllar öncesine değil… Birkaç yıl öncesine … Ölüme beş kala neler düşünür bir insan? Ne tür korkular, ne tür hesaplaşmalar yaşar? Türkan Saylan'ı son günlerinde zor da olsa ayakta tutan en büyük motivasyon, Çağdaş Yaşamın 20. yıl kutlamasının gerçekleşeceği 2 Mayıs akşamında Lütfi Kırdar Kongre Sarayında olabilmektir…

Dolu dolu bir yaşamı arkasında bırakmış olan Türkan Saylan son günlerini yine insana ve insanlığa adamaya hazırlanırken ölüm kapısını çalıyor. Şimdi yarım kalmış işleri tamamlama ve vedalaşma zamanı. Dokunduğu anda hayatlarını değiştirdiği cüzzam hastalarıyla, çocuk yaşta kendisinden yaşça çok büyük kişilerle evlendirilecekken elinden tutup okuttuğu kız çocuklarıyla vedalaşma, insanlığa sevgisi ve işi yüzünden ihmal ettiğini düşündüğü oğullarıyla hesaplaşma zamanı….

Ölüme hayata küserek teslim olma yerine, her zaman olduğu gibi kendisini değil, milyonların geleceğini düşünerek, onlar için projeler üreterek hazırlanan bir kadının hikayesi…

TÜRKAN KÜNYE

Yapımcı : Koliba Film/Ata Türkoğlu

Yönetmen : Cemal Şan

Senaryo : Oya Yüce, Ayça Mutlugil

Oynayanlar : Rüçhan Çalışkur, Ragıp Savaş, Tardu Flordun, Beyza Şekerci, Ahmet Saraçoğlu, Altan Erkekli, Begüm Birgören, Bekir Çiçekdemir, Binnur Kaya, Burak Altay, Burçin Oraloğlu, Deniz Ali Akbaş, Evren Bingöl, Fatih Sönmez, Haldun Boysan, İsmail Hacıoğlu, Özge Özder, Selin Demiratar, Serdar Orçin, Şebnem Sönmez, Şemsi İnkaya, Şevket Çoruh, Tanju Tuncel, Tolga Evren, Uğur Demirpehlivan, Yurdaer Okur, Evren Bingöl

Müzik : Cem Tuncer, Nail Yurtsever, Engin Arslan

Cast Direktörü: Harika Uygur

Vizyon tarihi : 19 Mayıs 2011

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title