Haberler

Gölyazı'nın antik dokusu gün yüzüne çıkıyor

Güncelleme:

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Gölyazı'da devam eden antik tiyatro ve sıbyan mektebindeki kazı ve restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Antik tiyatroda kazı çalışmalarının sahne alanında sürdüğünü belirten Başkan Erdem, sıbyan mektebini de aslına uygun restore ederek, kent turizmine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Gölyazı'nın antik dokusu gün yüzüne çıkıyor

BURSA - Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Gölyazı'da devam eden antik tiyatro ve sıbyan mektebindeki kazı ve restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Antik tiyatroda kazı çalışmalarının sahne alanında sürdüğünü belirten Başkan Erdem, sıbyan mektebini de aslına uygun restore ederek, kent turizmine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Nilüfer Belediyesi, doğal güzelliğiyle dünyaca ünlü bir turizm merkezi haline gelen Gölyazı'da, antik kent dokusunu da gün yüzüne çıkarmak için kazı çalışmalarını sürdürüyor. Nekropol Alanı, Kutsal Alan ve Kızada'da yürüten çalışmaların bir ayağı olan Zambaktepe bölgesindeki Milattan önce 2. ve 3. yüzyıllarda inşa edildiği tahmin edilen antik tiyatro alanı ve yerleşim bölgesinde yer alan sıbyan mektebindeki kazı çalışmalarında yeni keşifler elde edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Bursa Müzeler Müdürlüğü başkanlığında, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Şahin'in bilimsel danışmanlığında geçen yıl başlayan kazı çalışmaları sonucu antik tiyatronun oturma sıralarının bir bölümü, doğu parados girişi, kuzey ve güney duvarları ile analemla duvarının bir kısmı gün yüzüne çıkarıldı.

Temmuz ayında başlayan ve titizlikle süren çalışmalarda sıra, antik tiyatronun sahne alanına geldi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de, kazı alanlarına giderek hem incelemelerde bulundu hem de çalışmaların geldiği son durum hakkında detaylı bilgi aldı. Antik tiyatroyu ortaya çıkararak o dönemi yansıtacak şekilde hizmete açmayı planladıklarını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "Bu hedefle çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Gölyazı'nın antik dokusunu açığa çıkartma konusundaki çalışmalarımız, antik tiyatro ile devam ediyor. Sahne alanındaki çalışmalar sonunda artık tiyatronun planının ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz. Öncelikli hedefimiz antik döneme ait keşifleri ortaya çıkarmak, ardından o dönemi yansıtacak şekilde vatandaşların hizmetine sunmak. Kazı çalışmalarına destek veren herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Osmanlı döneminden kalma bir yapı olan ancak 2009 yılında Bursa Müzeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kazılar sırasında Roma dönemine ait kalıntıların elde edildiği sıbyan mektebinde de kazı ve restorasyon çalışmalarının başladığını belirten Başkan Turgay Erdem, "Sıbyan mektebinin projesi çizildi ve Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan projenin onayı alındı. Sıbyan mektebinin projesi, Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından aslına uygun şekilde restore edilmeye başlandı. Çalışmalar sonunda bu alanı da ayağa kaldırarak Gölyazı turizmine kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Turizm

Turgay Erdem Gölyazı Turizm Haberler

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den açıklama

Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den açıklama

Tahliye olan Sıla Doğu, 'Dilan' diye bağırarak ağladı

Tahliye olan Sıla Doğu, "Dilan" diye bağırarak ağladı

Bakmadan Geçme

LGS'de çıkan soru davalık oldu! LGS sorusu iptal edildi mi? LGS'de iptal edilen soru var mı? 2024 HSK kararnamesi açıklandı mı? Hakim ve savcıların yeni görev yerleri neresi? 14 HAZİRAN BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? SURVİVOR NEFİSE KİM, KAÇ YAŞINDA? Nefise Karatay nereli? Can Doğu tahliye oldu mu? Dilan Polat'ın kardeşi Can Doğu hapisten çıkacak mı, davasında son durum ne? SURVİVOR 2024 ŞAMPİYONU KİM? Survivor All Star şampiyon kim oldu? Türkiye- Çin maçı ne zaman? Türkiye- Çin voleybol maçı saat kaçta, hangi kanalda? Sıla Doğu hapisten çıktı mı, serbest mi bırakıldı? Dilan Polat'ın kardeşi Sıla Doğu davasında son durum nedir? ''Hierarchy'' dizisinin konusu ne? Hiyerarşi dizisi nereden izlenir? 1. BÖLÜM FRAGMANI İZLE! Hiyerarşi dizisi kore yapımı mı? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 14 Haziran dün gece deprem mi oldu? Dilan Polat'ın kardeşleri serbest mi bırakıldı? Sıla Doğu ve Can Doğu hapisten çıktı mı? GELİNİM MUTFAKTA 14 HAZİRAN 2024 CANLI İZLE Gelinim Mutfakta yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? #128105 MÜGE ANLI CANLI İZLE! #128250 14 Haziran Müge Anlı canlı izleme linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar?
İspanyol muhabirin sorusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sinirlendirdi: Başını sallama, bak ben sallamıyorum

İspanyol muhabirin sorusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sinirlendirdi: Başını sallama, bak ben sallamıyorum

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title