Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı

Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı

25.10.2014 15:59 | Son Güncelleme: 25.10.2014 15:59
Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı

Trabzonspor’un 33. Divan Olağan Genel Kurulu toplantısında gerginlik yaşandı.

Trabzonspor'un 33. Divan Olağan Genel Kurulu toplantısında gerginlik yaşandı. Bütçe rakamlarının çarpıtıldığını ileri süren Özkan Sümer'in, "Rakamlar ve olaylar kumarbaz maharetiyle çarpıtılarak sunuluyor" sözleri salonu karıştırdı. Genel sekreter Köksal Güney salonu terk ederken, üyeler arasındaki kavga son anda önlendi.

Trabzonspor 33. Olağan Divan Olağan Genel Kurul toplantısı Zorlu Grand Hotel'de gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan genel kurul toplantısına, Trabzonspor Başkan Yardımcıları Abdi Serdar Üstünsalih ve Ali Uzunay, genel sekreter Köksal Güney, genel sayman Engin Hacısalihoğlu, amatör branşlar ve stadyum sorumlusu Köksal Sadıklar, TS Club'tan sorumlu yönetim kurulu üyesi Mehmet Terzi, eski başkanlardan Salih Erdem, Ahmet Celal Ataman, Özkan Sümer ve Divan Kurulu üyeleri katıldı.

Genel kurulun açılışında konuşan Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Özbak, kulübün borcunun ürkütücü boyutlara ulaştığını belirterek, "Borç stokumuz maalesef büyüyor ve ürkütücü boyuta ulaşmış bulunuyor. Aslında ülkemizin tüm kulüplerine baktığımızda bu bağlamda paralellik de görüyoruz ama biz Trabzonsporuz ve farklı olmalıyız. Borcumuzun şu anda 270 milyonu aştığı görülüyor. Son 20 yılı değerlendirdiğimizde; imkansızlıklar ve kıt transfer borçlanmayı sabit tutmuş veya azaltmış ama imkanlar bulunduğu takdirde transferler otomatik olarak seriye taşınmış ve kulübün borç stoku maalesef büyümüştür. 18 yılda kulübe 78 yabancı oyuncu gelmiş, bugün 8'i kadromuzda. O yönetim, bu yönetim ayrımı yapmıyorum. Bütün yönetimleri seri olarak söylüyorum. Son iki maçı kazanan Trabzonspor bizi sevindirdi. Ama son maçta sahada 8 yabancı oyuncu var, kendimizden bir tek ilk 11'de Zeki Yavru oynuyor. Öteden beri, 'Trabzon futbol ve futbolcu tarlası' iddiasındayız ama sahada bir oyuncu var. 2-0 gibi güzel bir sonuçla galip gelmek bizi ne kadar mutlu ediyorsa bu durum da bende derin bir üzüntü bırakmıştır" dedi.

KÖKSAL GÜNEY: "GELECEK VADEDEN OYUNCULAR ALDIK"

Trabzonspor Genel Sekreteri Köksal Güney de, finansal pozisyonlarını zora sokmadan gelecek vadeden futbolcular aldıklarını belirterek, "Ciddi ve köklü bir kararla takımı güçlendirdik. Bunu finansal pozisyonumuzu zora sokmadan yaptık. Bu denli büyük değişimler beraberinde bazı zorluklar getirmiştir. Baştan aşağı değişen kadromuzun uyum sürecini en asgariye indirmeye çalışıyoruz. Vahid Halilhodzic de bir çok kez takımımızın zamana ihtiyacı olduğundan bahsetti. Bu konuda ne kadar haklı olduğunu son maçlarda aldığımız sonuçlar gösterdi. Galibiyetler bizleri sevindirdi ve hocamızın haklılığını ortaya koydu. Bunlar alacağımız seri galibiyetlerin başlangıcı olacaktır. Amacımız Avrupa Ligi'nde geçen seneki başarıyı en azından yenilemek ve ileriye taşımaktır. Yabancı oyuncularda da genç ve gelecek vadeden transferler yaptık. Artık ununu elemiş, eleğini aşmış, futbol kariyerinin son durağı olarak Trabzonspor'u gören oyuncuları almayacağız. İstediğimiz seyirci sayısına ulaşamadık. Bunda Passolig'in yetersiz altyapısı kadar ilk haftalarda alınan saha sonuçlarının da seyirci azlığı konusunda etkili olduğunu düşünüyoruz. Akyazı projesinde kaba inşaatın yüzde 90'ı tamamlandı. Gelecek sezon maçlarımızı yeni stadımızda oynayacağız. Şike süreciyle ilgili çalışmalarımızda artık sona çok yaklaştık" ifadesini kullandı.

TRABZONSPOR BORCU 273 MİLYON 399 BİN LİRA

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih de, kulübün finansal durumu hakkında genel kurul üyelerini bilgilendirdi. Üstünsalih, 1.5 yıl önce göreve geldiklerini hatırlatarak, "İlk yıl borcu azaltma çabası içinde olduk. Yeni sezonda yeni bir takım kurma gayretleri ve çabası, başarıya giden yolu açma çabası yeni transfer mecburiyetini ortaya koydu ve borç miktarında artışlar oldu. Geçen yıla nazaran borcumuz arttı. Bu artışın sebebi tamamen transferler. Ağustos 2014 itibarıyla borcumuz 273 milyon lira. Bunun 190 milyon lirası banka kredisi, kalanı diğer borçlar. Banka kredilerindeki artış yeni sezon transferlerinin ödemelerinden kaynaklanmıştır. Ancak önceki yıllarda kısa vadeli olan kredilerin tamamına yakını yapılandırılmış. 2 yılı ana para ödemesiz olmak üzere 9 yıllık vadeye yayılmıştır. Finansman baskısı azaltılmış ve giderler kulübün gelirleri ile rahatlıkla ödenebilir hale gelmiştir. Kulübe gelir sağlayacak Kartal tesisleri, HES Projesi ve Akyazı Stadı ile ilgili çalışmalarımızda ilerleme kaydettik. Akyazı Stadı'nın isim hakkıyla ilgili görüşmeler devam ediyor ve açılıştan önce sonuçlandırılacak. HES'in proje finansmanı için de görüşmelerimiz var" diye konuştu.

"ÜYE SAYASININ ARTMASI İKTİDAR HIRSI OLARAK NİTELENDİRİLMEMELİDİR"

Üstünsalih, tüzüğe yönetimlerin borçlanmasının kısıtlanmasıyla ilgili bir madde koyulması gerektiğini belirterek, "Yönetime bütçenin yüzde 10'u kadar borçlanma yetkisi tanınmalıdır. Bu durumda Trabzonspor sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşur. Üye sayısı artışı konusunda eleştiriler var. Milyonlardan bahsediliyor üyelik sayısında. Bizim de 100 bin üye hedefimiz vardı. Üyesi sayısının sınırlandırılmasını gereksiz buluyorum. İktidar hırsı olarak nitelendiriliyorsa bu, zaten yeni üye olanların tüzüğe göre 2 yıl oy kullanma hakkı yok" ifadesini kullandı.

DENETLEME KURULU RAPORU OKUNDU

Genel kurulda daha sonra denetleme kurulu raporu okundu. 01.12.2013 - 31.08.2014 döneminde toplam gelirlerin 176 milyon 895 bin 744 lira, giderin ise 171 milyon 72 bin 460 lira olduğu, dernek ve bağlı şirketlerin 192 milyon 27 bin 837 lirası uzun vadeli, 81 milyon 371 bin 953 lirası kısa vadeli olmak üzere toplam 273 milyon 399 bin 772 lira net borcu bulunduğu belirtildi.

SÜMER'İN "RAKAMLAR VE OLAYLAR KUMARBAZ MAHARETİYLE SUNULUYOR"SÖZLERİ SALONU KARIŞTIRDI

Divan Genel Kurulu'nda söz alan eski başkanlardan Özkan Sümer, üye sayısının tüzüğe aykırı biçimde artırılmasının bir istila olduğunu belirterek, "Böyle toplu üye alımı olmaz. Güç birliği yapacağımıza suç birliği yaparak bu yönetimi getirdik. Rakamlar ve olaylar kumarbaz maharetiyle çarpıtılarak burada sunuluyor. İçtenlikle yapılan hatalar dile getirilsin. Daha büyük hedeflere taşımak üzere böylesine bilinçsiz uygulamalarla mı yol alacağız? Siyasallaşma, itibarsızlaşma, yalnızlaşma, kendinden uzaklaşma bizim için 4 büyük tehdittir" dedi.

Özkan Sümer'in kulübün bütçesi hakkında kullandığı, 'kumarbaz mahareti' sözüne tepki gösteren başkan yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, ayağa kalkarak, "Ben 20 yıllık bankacıyım. Beni böyle bir sözle itham edemezsiniz" dedi.

Genel Sekreter Köksal Güney de, "Buraya hakaret işitmeye gelmedik" diyerek salonu terk etti. Bu sırada arka sıralarda oturan ve Divan Kurulu üyesi olmadığı bildirilen bir kişi Özkan Sümer'in sözlerine tepki gösterince salonda arbede çıktı. Eski genel sekreter Yusuf Ziya Yılmaz ile kimliği belirlenemeyen bu kişi arasındaki sözlü tartışma yumruklaşmaya varmak üzereyken araya girenler tarafından engellendi. Olayların yatışmasının ardından sözlerini sürdüren Özkan Sümer, "Şu kadar yıllık bankacı ama algılama yetersizliği yaşıyor. Burası alınma değil anlama yeri. Yönetim kurulu yönetmiyor, Trabzonspor'un üzerinde tepiniyor" diye konuştu.

HAYRETTİN HACISALİOĞLU: "BAŞKAN NEREDE"

Eski asbaşkanlardan Hayrettin Hacısalihoğlu da, başkan İbrahim Hacıosmanoğlu'nun toplantıya katılmamasını eleştirerek, "Transferler ve borçlanmayla ilgili tek sorumlu başkan. Burada daha niye toplandık. Yapılan işlerin sorumlusu burada yok. Sen başkan olarak kulübün kurucularının cenazesine gitmeyeceksin, Artvin'deki bir siyasi parti mitingine gideceksin. Burada yönetici arkadaşların yapılanlarda kabahati yok. Yanlışları, göz göre göre ses çıkarmamaları. Yoksa bu işlerin asıl sorumlusu başkandır ama ortada yok. Başkan kongrede, 'Kupayı getireceğim' dedi. Güvendik oy verdik. Şimdi niye getiremediğini söylemeli" dedi.

ABİD SERDAR ÜSTÜNSALİH: "SÜMER'İ KINIYORUM"

Yapılan konuşmaların ardından tekrar söz alan Trabzonspor Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, Özkan Sümer'le yaşanan 'kumarbaz' polemiğiyle şu ifadeleri kullandı:

"Toplantının başında yaşanan tatsızlık için gösterdiğim tavırdan dolayı özür diliyorum. Burası bizim evimiz. Ben 51 yaşındayım. Özkan Sümer'i şöyle bildim, futbol bilgisi olan, bilgiye, kurumsallığa önem veren, Trabzonspor'un hem teknik direktörlüğünü hem başkanlığını yapmış değerli bir büyüğümüzdür. Saygım sonsuzdur. Bu kardeşiniz iki lisansı olan, iki tane yüksek lisansı olan bir insan. 24 senelik profesyonel finansçıyım. Bir bankada üst düzey yöneticilik yapıyorum. Burada bizim mesleğimiz açısından en tehlikeli lafı ediyor, 'Kumarbaz edasıyla' diyor. Şiddetle kınıyorum. Üzerime almıyorum. Çok tehlikeli bir laf. Trabzonspor borsaya bağlı. Hiçbir şey gizli saklı olamaz. Her şey açıktır. Bağımsız denetçiler var. Kumarbazlık yapıp burada herhangi bir ayak oyunu yapmak bizim haddimiz de değil. O zaman denetim kurulu da kumarbaz. Ben borcumuzu açıkladım. Divan kurulu da aynı şeyleri söyledi. O da mı kumarbaz?"

"AKYAZI STADYUMU İÇİN DÜNYANIN ÖNDE ŞİRKETLERİYLE GÖRÜŞÜYORUZ"

Üstünsalih, Akyazı'daki stadın isim hakkının kendilerinde olduğunu belirterek, "Oranın değeri 100 milyondan aşağı değil. Gönül ister ki büyüklerimizin adını verelim, isimlerini yaşatalım. Ama çok değerli bir varlık. Yönetim kim olursa olsun oradaki isim hakkını değerlendirmeli. Yönetimin yasal olmadığı yönünde eleştiriler var. Bununla ilgili kararı yargı verir. Ben kendimi yasal olmayan bir yönetimin üyesi gibi hissetmiyorum" ifadesini kullandı. - TRABZON

Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı
Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı
Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı
Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı
Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Trabzonspor 33. Genel Kurulunda Gerginlik Yaşandı - Spor
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 07:42:44. #1.14#
title