Haberler

Yeni Haberleşme Uydusu Türksat 4b, Uzaya Fırlatıldı.!

Abone Ol

Yeni haberleşme uydusu Türksat 4B, uzaya fırlatıldı.

Yeni haberleşme uydusu Türksat 4B, uzaya fırlatıldı. Peki, Türksat 4B ne gibi artılar sunacak? İşte uydu üzerinden interneti yaygınlaştıracak Türksat 4B uydusunun detayları.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 2014 Haziran ayında tamamlanan Türkiye'nin yeni uydusu Türksat 4B'nin 16 Ekim yani bugün Türkiye saati ile 23: 40'ta uzaya fırlatılacağını sabah saatlerinde açıklamıştı. Merakla beklenen Türksat 4B uydusu Kazakistan Baykonur Fırlatma Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Peki, Türksat 4B uydusu ne gibi artılar sunacak?

Türksat 4B uydusu internet kullanımını yaygınlaştıracak

Türksat 4B uydusu "ka" bandı üzerinden internet erişimi için kullanılacak. Türksat 4B ile kapasitenin artması ve bu sayede uydu üzerinden internet kullanımının yaygınlaşması bekleniyor. Türksat 4B'nin "ka" bandı sayesinde maliyeti düşük ve yüksek hızlı internet sunulacağının altı çiziliyor. Ayrıca Türksat 4B uydusunun toplamda 3 Gbps veri haberleşme kapasitesinin bulunduğu ve "ka" bandında 792 MHz hızında ek kapasite ile canlı yayınların aktarımında kullanılacağı aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Türksat 4B uydusu uzaya fırlatıldıktan sonra 50 derece doğu yörüngesine yerleştirilecek. Bu sayede Türkiye'nin 50 derecede bulunan ilk uydusu olma özelliğini taşıyacak. Türksat 4B uydusunun kapsama alanında, Avrupa, Asya, Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler bölgeleri yer alacak.

Kaynak: Teknotalk.com / Teknoloji

Feridun Bilgin Türkiye Türksat Teknoloji Haberler

Bakmadan Geçme

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title