Haberler

Türk Uzay Yolcuları İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'ni Ziyaret Etti

Güncelleme:

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), TUBİTAK Uzay iş birliği ile hazırlanan Milli Uzay Misyonu kapsamında seçilen bilimsel projelere ait deneyleri gerçekleştirecek olan ilk Türk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever beraberindeki heyet ile İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'ni ziyaret etti.

p> Türkiye Uzay Ajansı (TUA), TUBİTAK Uzay iş birliği ile hazırlanan Milli Uzay Misyonu kapsamında seçilen bilimsel projelere ait deneyleri gerçekleştirecek olan ilk Türk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever beraberindeki heyet ile İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'ni ziyaret etti.

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Öğr. Gör. Oğuzhan Aydemir'in yürütmekte olduğu VOKALCORD projesinin işleyişi hakkında bilgi alan heyet, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi NeoTech Campus'te ziyarette bulundu.

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın'ın başkanlığı ile gerçekleştirilen toplantıda ayrıca, üniversitenin Uzay Misyonu kapsamında gelecek vizyonları hakkında bilgilendirme yapıldı. Rektör Yardımcısı. Prof. Dr. Uğur Yozgat ise kamu, üniversite ve sanayi iş birliğinin bilimsel projelerin gelişmesi üzerinde önemini vurguladı. Sağlık Ekosistemi Yöneticisi ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı. Prof. Dr. Soner Şahin de gerçekleştirilecek yer çekimsiz ortamda hareket eğitiminin, uzay yolcularının beyin ve vücut sağlığı açısından önemini anlatırken Tıp Fakültesi Akademik Koordinatörü ve BİYOTEKMER yöneticisi Prof. Dr. Zeynep Birsu Çinçin ise multidisipliner bir alan olan biyoteknolojinin uzay misyonunun başarısı açısından anlamını vurguladı.

VOKALKORD isimli bilim misyonu uzayda yaşamaya karşı oluşan hayati tepkimelerin vokalkord kaynaklı değişimler ile tespiti ve düşük yerçekimsizliğin sebep olduğu rahatsızlıkların ses frekansları ile tanımlanmasını amaçlamaktadır. Proje kapsamında, solunum sistemi fizyolojisi içerisinde yapay zeka desteği ile seste meydana gelen frekans değişiminden rahatsızlıkların tespit edilmesi ve yerçekimsiz ortamın etkilerinin insan sesi üzerine etkilerinin araştırılması hedeflenmektedir.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Teknoloji

Türkiye Uzay Ajansı Alper Gezeravcı İstanbul Cihangir Teknoloji Haberler

Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

İsrail ordusuna katılan ABD'li askerden skandal paylaşım! Camiye hakaret dolu mesajlar yazmışlar

İsrail ordusuna katılan ABD'li askerden skandal paylaşım! Camiye hakaret dolu mesajlar yazmışlar

Yaşlı adam, kızını ve torununu kurşun yağmuruna tutarak katletti

Yaşlı adam, kızını ve torununu kurşun yağmuruna tutarak katletti

Bakmadan Geçme

Sürat Kargo, Aras Kargo, Yurtiçi, MNG Kargo Bayramda çalışıyor mu? Kargolar bayramda dağıtım yapacak mı? Dominik Cumhuriyeti - Türkiye maçı ne zaman? Dominik Cumhuriyeti - Türkiye voleybol maçı hangi kanalda, saat kaçta? Zonguldak bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Arefe günü resmi tatil mi? Arefe günü resmi tatil sayılır mı, tam gün mü, yarım gün mü tatil? Yozgat bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Van bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Kurban Bayramında kargolar çalışıyor mu? Kurban Bayramında kargolar dağıtım yapıyor mu, açık mı? Uşak bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çorum bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Batman bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çankırı bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Tunceli bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Bartın bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çanakkale bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Bursa bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri!
Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title