Haberler

  Intel'in Lunar Lake işlemcisiyle oyuncu laptoplarına büyük değişim

  Güncelleme:

  Intel'in yeni nesil Lunar Lake işlemcisi, ince ve hafif oyuncu laptoplarının performansını artırabilir. Intel'in Xe2 Battlemage mimarisiyle güçlendirilen entegre grafiklerinin potansiyel performans seviyesi, daha yüksek kare hızlarına ulaşmak için geliştiği görülüyor. Ancak rekabet de sert, AMD ve Qualcomm da güçlü işlemcilerle oyuncu laptopları için alternatif sunuyor.

  İnce ve hafif oyuncu laptopları, Intel 'in yeni nesil Lunar Lake işlemcisine dair ortaya çıkan yeni sızıntılara göre büyük bir değişim yaşayacaklar. Intel'in gelecek nesil Xe2 Battlemage mimarisiyle güçlendirilen entegre grafiklerinin potansiyel performans seviyesi, entegre ekran kartlarının yakın gelecekte daha yüksek kare hızlarına ulaşmak için ciddi şekilde geliştiğini gösteriyor.

  Sadece Intel Lunar Lake ile değil, AMD ve Qualcomm da gümbür gümbür geliyor

  Bir SiSoftware benchmark sonucuna göre, Lunar Lake işlemcisini kullanan HP Spectre x360 laptopun önceden yayımlanmış bir örneğinin olduğu görülüyor. Bu örnek donanım, Intel'in Xe2 Battlemage mimarisiyle güçlendirilmiş Lunar Lake (Intel Core Ultra 200V) işlemcisine sahip.

  Söz konusu benchmark sonucunda, Intel Arc entegre grafik çözümü için bir test sonucu gösteriliyor. Ekran kartının özellikleri 56 Yürütme Birimi (Execution Units – EU) ve 1,75 GHz hızında çalışan bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Bu grafik birimi, 17W güç tüketiyor. Bu özelliklerle ekran kartı 2.108 Mpix/s performans elde ediyor. Bu da Intel'in Lunar Lake grafiklerinin Meteor Lake'e göre iki kat daha hızlı olacağı iddiasını destekliyor.

  Ancak bahsedilen laptop önceden yayımlanmış bir model olduğu için, bu bilgilere temkinli yaklaşmak önemli. Ayrıca ekran kartının 56 EU ile tam olarak donatılmış olmadığı, amiral gemisi Xe2-LPG Battlemage grafik çözümünün 8 Xe Çekirdeği ile çalıştığı söylentileriyle karşılaştırıldığında, bu donanımın bir kesintiye uğramış versiyonu olduğu da belirtiliyor.

  Hindistan'ın ucuz telefon markası Lava, ilk akıllı saatini tanıttı!

  Bununla birlikte bu sızıntının yanlış olabileceği veya sahte olabileceği, ayrıca sadece tek bir benchmark sonucuna dayandığı da unutmayalım. SiSoftware'in grafik testleri için en iyi seçenek olmadığı da aşikar. Ancak tüm bu detaylara rağme, Intel'in Lunar Lake ile entegre ekran kartların gerçekten etkileyici olabileceği yönünde ciddi bir işaret var.

  Lunar Lake'in, ince ve hafif oyuncu laptoplarını zorlu uygulamaları ve çağdaş oyunları daha iyi çalıştırma konusunda yeni bir seviyeye taşıyabileceği düşünülüyor. Ancak rekabet de oldukça sert. AMD'nin Strix Point işlemcisi, laptop işlemcileri arasında önemli bir potansiyele sahip ve Lunar Lake'in rakibi olarak görülüyor.

  Qualcomm'un Snapdragon X Elite (ve Plus varyantları) gibi ARM tabanlı işlemciler de ince ve hafif oyuncu laptopları için ilginç bir seçenek sunuyor. Emülasyon sayesinde x86 yazılımını çalıştırabilen ARM tabanlı işlemcilerin gelişmesi de laptop pazarında yeni bir dönemin habercisi olabilir.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Qualcomm Mimar Intel Teknoloji Güncel Haberler

  Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

  Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

  Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

  Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

  Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

  Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

  Bakmadan Geçme

  23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
  Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

  Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title