Haberler

Bilim insanları, hava ve sıvı okyanuslara sahip olduğu düşünülen yaşanabilir bölgede 'su dünyası' keşfetti

Güncelleme:

Bilim insanları, Cetus takımyıldızında kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde yaşanabilir bölgede bir 'su dünyası' olan LHS 1140 b'yi keşfetti. Bu gezegen, sıvı suyun varlığını destekleyebilecek sıcaklıklara sahip. Dünya'ya benzer bir atmosfere ve okyanusa sahip olabileceği belirtiliyor. Bulgular, gezegenin önemli bir atmosferi koruduğunu ve sıvı suya sahip olabileceğini gösteriyor.

Uzayda, bilim insanlarının hava ve sıvı okyanuslara sahip olduğunu düşündüğü 'yaşanabilir bölgede' bir 'su dünyası' keşfedildi. Yaklaşık 50 ışık yılı uzaklıktaki sulu 'süper Dünya' LHS 1140 b, Cetus takımyıldızında bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Bu gezegen, yıldızın yaşanabilir bölgesinde, yani sıvı suyun varlığını destekleyebilecek sıcaklıklara sahip bir bölgede yer alıyor.

YAŞAMI DESTEKLEYEBİLECEK KOŞULLAR KEŞFEDİLDİ

Bilim insanları, bu gezegenin Dünya'ya benzer bir atmosfere ve okyanusa sahip olabileceğini belirledi. The Astrophysical Journal Letters dergisinde yayınlanan bir makalede, LHS 1140 b, yaşamı destekleme koşullarına sahip en umut verici adaylardan biri olarak tanımlandı. Baş yazar Charles Cadieux, "LHS 1140 b, Güneş Sistemi'mizin ötesinde sıvı suyu doğrulamak için en iyi şansımız olabilir," dedi. "Bu, potansiyel olarak yaşanabilir öte gezegenlerin aranmasında büyük bir kilometre taşı olacaktır."

YOĞUN ATMOSFER ANALİZİ

Montréal Üniversitesi'nden araştırmacılar, NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu verilerini inceledi. Bu veriler, Spitzer ve Hubble gibi teleskoplardan gelen verilere eklendi. Analizlerinde, LHS 1140'ın mini-Neptün olma olasılığı elendi ve bunun bir süper Dünya olduğuna dair kanıt bulundu. NASA Sagan Fellow Ryan MacDonald, "LHS 1140 b, kalın bir atmosferi destekleyebilecek en iyi küçük ötegezegenlerden biri ve bu dünyada hava olduğuna dair kanıt bulmuş olabiliriz," dedi. Bu bulgular, gezegenin önemli bir atmosferi koruduğunu ve sıvı suya sahip olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca, LHS 1140 b'nin beklenenden daha az yoğun olduğu, bu da kütlesinin büyük bir kısmının su olabileceğini gösteriyor. Bu, LHS 1140 b'nin bir su dünyası olduğunu ve büyük olasılıkla okyanusu kırmızı cüceye doğru yönelmiş bir kar topu gibi göründüğünü gösteriyor. Mevcut modeller, LHS 1140 b'nin yaklaşık 4.000 kilometre çapında bir okyanusa sahip olabileceğini ve yüzey sıcaklığının 20 derece Celsius (68 derece Fahrenheit) kadar ılıman olabileceğini gösteriyor. MacDonald, "JWST ile LHS 1140 b'nin ilk keşfi, atmosferik karakterizasyon için şu anda bilinen en iyi yaşanabilir bölge ötegezegeni olabileceğini ortaya çıkardı," dedi. "Azot açısından zengin atmosferi doğrulamak ve diğer gazları aramak için daha fazla JWST gözlemi yapmamız gerekse de, bu çok umut verici bir başlangıç."

Bilim insanları, hava ve sıvı okyanuslara sahip olduğu düşünülen yaşanabilir bölgede 'su dünyası' keşfetti

Haberler.com / Abdullah Teymur - Teknoloji

Dünya Uzay Teknoloji Haberler

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler güçlükle kontrol altına alındı

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler güçlükle kontrol altına alındı

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Bakmadan Geçme

Pazar günü eczaneler açık mı, kapalı mı? 21 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir nöbetçi eczaneler! Baraj doluluk oranı 21 Temmuz | Baraj doluluk seviyesi nedir? İSKİ baraj doluluk oranı yüzde kaç? Resmi Gazete bugün (21 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! TRT 1 YAYIN AKIŞI 21 TEMMUZ: Bu akşam TRT 1'de hangi dizi ve filmler var? Akın Akınözü kimdir? Akın Akınözü kaç yaşında ve nereli? 21 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 21 Temmuz Pazar ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
AK Partili Türkeş'ten sokak hayvanları düzenlenmesine tepki: Bu doğru bir şey değil

AK Partili Türkeş'ten sokak hayvanları düzenlenmesine tepki: Bu doğru bir şey değil

500

Yorumlar (7)

Alkurt:

Millet gezegen buluyor, Bizde ortaçağ ve başörtüsü sorunu ile devam .

42
9
yanıtYanıtla
Mustafa Yörükoglu:

Her geçebgün elindeki dünyayı yaşanılmaz hale getiren insanoğlu kirletecek yeni gezegenler arıyor.

22
4
yanıtYanıtla
hakan buyuktekin:

50 ışık yılı mı ;)) nasıl gitmeyi düşünüyorlar acaba..

11
2
yanıtYanıtla
Doğrucu:

Aha uzayda yallağı yedi insan oğlunun elini attığı şeyden hayır gelmez…

10
3
yanıtYanıtla
Erdinç Arslan:

LHS 1140 b gezegeninde 8 dönüm arazi var satılık :)

9
1
yanıtYanıtla
Ahmet Yel:

Dağı taşı

2
1
yanıtYanıtla
Mustafa Ozdil:

gezegenin bundan haberi var mı

1
2
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title