TBB Başkanı Erinç Sağkan'ın Metin Feyzioğlu yorumu dikkat çekti - Haberler
Haberi Paylaş

TBB Başkanı Erinç Sağkan'ın Metin Feyzioğlu yorumu dikkat çekti

Haberler.com - Haberler | Güncel

Türkiye Barolar Birliği'nin yeni başkanı olarak seçilen Erinç Sağkan, canlı yayında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Eski TBB Başkanı Metin Feyzioğlu hakkında da konuşan Sağkan, "Sayın Feyzioğlu'nun geçtiğimiz dönemde yargı eliyle oluşturulan hukuksuzluklara sahip çıkması, bunlara karşı bir duruş sergilememesi de, iktidarın yanında konumlanması olarak algılandı. O nedenle gelinen süreçte Sayın Başkan'ın kaybetmesi kamuoyu tarafından büyükşehir belediyelerindeki zafer gibi yorumlandı" dedi

Türkiye Barolar Birliği'nin 36'ıncı Olağan Genel Kurulu'nunda dün gerçekleşen seçim sonucu Metin Feyzioğlu'na karşı yarışarak yeni TBB Başkanı seçilen Erinç Sağkan, Habertürk ekranlarında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı.

Eski TBB Başkanı Metin Feyzioğlu hakkında sözlerine başlayan Sağkan şunları söyledi:

"Önceki dönem TBB, insan hakları konusundaki ihlallere suskundu. Çoklu baro olayı da bu konuda bir kırılma oldu. Önceki dönem başkanı bizzat bu yasayı destekledi. Bu baroların kuruluş süreçlerinde kamu kurumlarındaki avukatlara baskılar yapıldı. İnsanlar ekonomik olarak açlıkla sınanmaya çalışıldı. Delegeler üzerinde de baskı oluşturulmaya çalışıldı.

Seçimleri kazanmamız ile ilgili dün itibariyle kamuoyunda çok büyük bir algı ortaya çıktı. Bunu görüyoruz. Türkiye bir Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetilmeye başlandı. Yargının gerekli görevlerini yerine getiremediği bir süreci yaşamaya başladık. Sayın Feyzioğlu'nun geçtiğimiz dönemde yargı eliyle oluşturulan hukuksuzluklara sahip çıkması, bunlara karşı bir duruş sergilememesi de, iktidarın yanında konumlanması olarak algılandı. O nedenle gelinen süreçte Sayın Başkan'ın kaybetmesi kamuoyu tarafından büyükşehir belediyelerindeki zafer gibi yorumlandı."

Sağkan'ın geriye kalan açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Ankara 2 Nolu Baro hakkında kurucular kurulunda bazı isimlerin gerçekten avukat olup olmadıkları konusunda bile bir tartışma var. Biz bu listeyi gördük. Bu konuda titizlikle çalışmalarımızı yürüteceğiz. TBB yönetimine gelmemizle birlikte, burada 2 binin üzerinde avukatın olup olmadığı konusunda bir inceleme yapma şansımız olacak.

Çok sayıda baro, çoklu baroya karşı demokratik haklarını kullanıp bir tepki gösterdiler. Listemizi belirlerken de 22 Haziran ruhunu yansıtan bir çalışma gerçekleştirmeye çalıştık. Ben listeleri kendim belirlemedim. Örneğin Akdeniz Bölgesi kendi içerisinde bir çalışma yaptı. Diğer bölgeler de öyle.

Öte yandan bölgeler çalışmalarını yaparken, kadın ve erkek adayların sayısıyla ilgili bir kıstas gerçekleştirilmedi. Bu konudaki eleştirileri haklı buluyorum.

Son 8 yılda hukuk fakültesi sayısı ise yüzde 25 oranında arttı. Eğitimin niteliği de düştü. Ekonomik bir kaos da var. Temeli hak savunuculuğu olan meslek maalesef bu felsefeden uzaklaşmaya başladı.

Ülkemizde hiçbir yurttaş savunmasız kalmayacak dedik. Bunun birçok örneğini verebilirim. Ankara Barosu olarak birçok ihlale karşı durduk. Tıpkı iptal edilen İBB seçimleri gibi. Öte yandan Barolar Birliği baskı unsuru da olacak.

Geçenlerde video ile kayıt alınmasının engellenmesi ile ilgili genelge Danıştay kararıyla iptal edilmişti. Bu genelgeye Ankara ve Antalya Barosu olarak itirazda bulunmuştuk.

Hiçbir dini değere hakaret olmadığı ortada. Ama çok enteresan şekilde bizler hakkında kamu görevlilerine hakaretten iddianame düzenlendi. Üstelik hiçbir suç unsuru olmayan bir açıklama için yapıldı. Ben halen cesur savcı ve hakimlere inanıyorum. O dosyadan beraat edeceğimizi biliyorum.

Aynı yöntemleri kullanıp farklı sonuçlar alamayız. Türkiye'de kadına dönük cinsel saldırı ve şiddetin çoğu maalesef evin içerisinde kalıyor. Bu tür olayları Bakanlık takip ediyor. Ama biz evin içerisinde kalanı ortaya çıkarmalıyız. 'Evet gidip anlatırsam bana destek verecek, sırrımı koruyacak bir mekanizma var' demeli şiddete uğrayan kadınlar."

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Metin Feyzioğlu, Erinç Sağkan, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (3)
OKUR:barolar birliği adaletin tecelli ettirilmesi için çalışan bir kurum olmaktansa hükümet aleyhine faaliyetler yürürüten ve fikirler beyan den bir kurum haline gelmiştir ne yazıkki Cevap Yaz 4 7 Yayından Kaldır
musa tosun:Son 8 yılda hukuk fakültesi sayısı ise yüzde 25 oranında arttı. Eğitimin niteliği de düştü demiş sayın Sağkan ancak bu fakültelerdeki öğretim görevlileri sizin öğrencileriniz veya arkadaşlarınız değil mi? bir hukukçu olarak ekonomiden dinden herşeyden bilgi veriyor olmanız hiçbirşeyi tam bilmiyor omanızdan kaynaklanıyor olabilir mi? Cevap Yaz 6 19 Yayından Kaldır
Fahri guven:Cok enterasan hukukcular bile kendilerini fisliyor kazanan sosyalist avukatlar grubu. Siz daha tarafinizi belli ederek seciliyorsunuz kimin hakkini gozeteceksiniz sizden olanin digeri secilse oda kendinden olanin bu sacma secimin gercek hukuka ne faydasi var?? Hukukta tarafsızlık meslek ahlakı degil mi?? Cevap Yaz 2 13 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title