Tarihi zaferde dikkat çeken detay! Azerbaycan ve Türkiye arasında kesintisiz kara bağlantısı sağlanacak - Haberler
Haberi Paylaş

Tarihi zaferde dikkat çeken detay! Azerbaycan ve Türkiye arasında kesintisiz kara bağlantısı sağlanacak

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ zaferi sonrasında imzalanan anlaşmanın en önemli maddelerinden biri de Nahçıvan'dan Azerbaycan'a açılacak koridor oldu. Nahçıvan'dan Azerbaycan'a açılacak bu koridor sayesinde Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kesintisiz kara bağlantısı sağlanmış olacak.

Azerbaycan-Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesindeki savaş Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev zaferi ilan etti ve imzalanan anlaşma ile Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildiğini resmen duyurdu.

Azerbaycan'ın Karabağ zaferi anlamına gelen anlaşmanın en önemli maddelerinden biri de Nahçıvan'dan Azerbaycan'a açılacak koridor oldu. Maddelere göre Ermenistan ordusunun 1 Aralık'a kadar işgal altında bulunan Laçin bölgesinden çıkması gerekiyor. Ermenistan güçlerinin bu bölgeden çıkmasının ardından Rus barış güçleri bölgeye konuşlandırılacak.

Tarihi zaferde dikkat çeken detay! Azerbaycan ve Türkiye arasında kesintisiz kara bağlantısı sağlanacak

Laçin bölgesinde Karabağ'la Ermenistan'ı bağlayan ana koridor bulunuyor. Taraflar 3 sene içinde Hankendi ve Ermenistan arasında bağlantı yapan Laçin koridoruna Şuşa'dan geçmeyecek şekilde yeni bir yol inşa edilecek, Laçin koridorunu boşaltacak. Azerbaycan ise Laçin koridorunda vatandaşların, araçların ve yük araçlarının iki yönde hareketini, güvenliğini sağlayacak.

Anlaşmanın en dikkat çeken maddelerinden biri de Azerbaycan'la Nahçıvan'ı birleştiren yeni bir koridorun oluşturulacak olması. Ermenistan, vatandaşlarının, araçların ve yük araçlarının iki yönde hareketini organize etmek amacıyla Azerbaycan'ın batısındaki bölgeler ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında yeni bir iletişim koridoru sağlanacak. Böylece, Nahçıvan'dan Azerbaycan'a açılacak bu koridor sayesinde Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kesintisiz kara bağlantısı sağlanmış olacak.Nahçıvan ayrıca Türkiye ile Türk dünyası arasındaki önemli bir kapı olacak.

Tarihi zaferde dikkat çeken detay! Azerbaycan ve Türkiye arasında kesintisiz kara bağlantısı sağlanacak
İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (28)
Objektif Yorum:zamanında kıbrısa çıkartma yaptığımızda bakmışlar kıbrıs elden gidecek HOPPP dur demişler, rumlar o zamandan bu yana başımıza bela. . Aynı olay azerbeycana yapıldı. . nahçıvanla birleşilmediği sürece bu zafer değil. rus yerleşti o topraklara. . ermeniden ne farkı var ki
Allah sonunu hayır eylesin:Hocalıyı almak lazımdı, her sene görünce ağlıyorum. Kadınların göğüslerini kesip karınlarından çocuklarını çıkardılar. Xocalı soyqırımı yazın başının yarısı olmayan adamların, gözü çıkarılmış çocukların resmine bakın. Bir halkın kanayan yarası Hocalı, onunla ilgili tek kelime söylenmiyor.
RUSYA:Hiç savaşmayan Rusya o bölgede askeri üssü olacak, Nahçıvan ile Azerbaycan birleşmesi mümkün olmayacak, Türkiye bölgede hiç bir varlık gösteremeyecek. Rusya o bölgeden çıkmayacak. Zafer denilen anlaşma aslında kaybedilmiş topraklardan ibaret, Ermenistan Azerbaycan için küçük bir tehditti. Şimdi daha büyük bir tehdit ile karşı karşıya. Rusya Amerika yanlısı hükümeti devirdi. Sırada Azerbaycan hükümetini devirmek olmadığı muamma. Bu bir zafer değildir.
500
title