Nahcivan Haberleri

Nahcivan haber, Nahcivan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nahcivan - 29.11.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (1)
Bütün liderlerin bu yeni oluşuma çok sıcak baktıklarını söyleyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Tabii dışarıda bundan rahatsız olanlar olmadı değil, olmuştur da hatta. Bu konuda Rusya rahatsız oldu diyemem. Çünkü cuma günü İlham Aliyev kardeşimizin de Rusya'da görüşmesi vardı. Paşinyan ile Sayın Putin'in riyasetinde orada bir toplantı gerçekleştirdiler. Bu toplantıyla ilgili İlham Aliyev kardeşimle yaptığım görüşmede bu toplantının gayet iyi ve verimli geçtiğini söyledi. Bu toplantı vesilesiyle de şu anda Aras Nehri boyunca demir yolu, kara yolu yapımı konusu da çözüldü. Bu atılacak adımla beraber ayrıca Iğdır'a kadar gelecek otoban konusu var. Otoban konusuyla da özellikle Nahcivan sıkıntısını aşmak, diğer taraftan da Ermenistan topraklarından geçmek suretiyle burada Azerbaycan'ın Iğdır ile buluşmasının da gayet başarılı bir adımı atılmış olacak.
Nahcivan - 10.11.2021
TBMM Genel Kurulunda Azerbaycan tezkeresinin süresi bir yıl uzatıldı
Zengezur Koridoru'nun hem Türkiye için hem Azerbaycan için ayrıca önem teşkil ettiğine işaret eden Emre, "Bu koridor olmazsa Nahçıvan İran'ın imkanlarına bağımlı kalacak. Azerbaycan'ın stratejik kaynaklarının dünyaya açılmasında İran ve Gürcistan öne çıkıyor ve Nahcivan burada geri kalıyor.
Nahcivan - 07.11.2021
Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek: "Büyük vatan zaferi kutlu olsun, Karabağ Azerbaycan'dır"
Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Öztek, 8 Kasım Karabağ Zaferi'nin 1. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Çar Petro'dan itibaren Rusların sıcak denizlere inme hayalleri, Ermenilerin Azerbaycan topraklarına yerleştirilmesi ile Güney Kafkasya dengeleri giderek bozuldu. Rusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında oluşturulan bu tampon bölgenin merkezi de Karabağ'dı. Rus stratejistlere göre Karabağ'a hakim olan Anadolu'ya, Azerbaycan coğrafyasına ve İran'a hakim olacaktı. 1813, 1827 ve 1828 Osmanlı-Rus ve İran-Rus savaşlarından sonra yenilgimiz Rusları giderek hedeflerine yaklaştırdı. Bölgeye topladıkları Ermeniler, Rus çıkarları için eğitildi, donatıldı ve Türklerin üzerine salındı. Birinci Dünya Savaşı günlerinde Trabzon'a, Erzurum'a ve Muş'a kadar gelen Rus birlikleri Azerbaycan'da da büyük katliamlar ve soykırımlar uyguladı. Büyük savaşın son aylarında Kafkas İslam Ordusu ve Nuri Paşa, daha sonra da Kazım Karabekir Paşa hem Ruslara hem de Ermenilere gereken dersi vererek, ordularını perişan etti. Azerbaycan'ın çilesi bitmedi. 1990 yılında Ruslar 60 bin kişilik orduları ile Azerbaycan'a girdi. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası uslanmayan Ermeniler, Rus birliklerinin de desteği ile 1992 yılında Hocalı soykırımı ve Karabağ işgalini gerçekleştirdi. İşgal edilen bölgede Türk yurtları, tarih ve kültürel varlıkları talan edildi. Binlerce soydaşımız katledildi. 1 milyon soydaşımız tehcire uğradı. Bu azap ve işkence 30 yıla yakın sürdü. Ermenistan, ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ne de Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe saydı. Fakat başta Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Azerbaycan diasporası yılmadan büyük bir gayretle haklı davalarını tüm dünya platformlarında canlı tutarak, siyasi olarak da daima Ermenilerden önde oldular. Türkiye ve Azerbaycan'ın petro-gaz başta olmak üzere enerji, ekonomi, kültürel, siyasi ve askeri, her konudaki işbirliği, Azerbaycan'ın giderek Kafkasların parlayan yıldızı olması, Ermenistan'ı çileden çıkardı. Zaman zaman yaptığı sınır tecavüzleri ile dikkatleri Karabağ'ın dışına taşıma gayretlerine girdi. Özellikle enerji arterlerinin ve demiryolunun geçtiği stratejik Tovuz bölgesine tecavüzü bardağı taşıran son damla oldu. Bunun üzerine savaşa hazır, imanlı, inançlı, yıllardır düşmanının haksız tecavüzlerine karşı bilenmiş kahraman Azerbaycan Türk askeri 27 Temmuz 2020'de birçok cepheden taarruza geçti. Kuzey, güney ve cepheden akınlar, dağlık bölgelerde göğüs göğüse savaş, dünyada emsali görülmemiş Türkiye-Azerbaycan dayanışması, İHA'nın ardı ardına darbeleri Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ni çökertti ve Ermenistan teslim olmak zorunda kaldı. Savaşın en büyük kazançlarından biri de Türk'ün şark kapısı olan Nahcivan ile Azerbaycan arasında açılacak olan koridordu.
Nahcivan - 23.10.2021
Kars-Ardahan-Iğdır Tanırım Günleri Ankara'da Başladı
Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, tarihi, binlerce yıl öncesine dayanan, birçok medeniyetin izlerini taşıyan ve asırlardan beri de birçok Türk boyuna ev sahipliği yapan serhat illerinin, ilk çağlardan günümüze kadar olan tarihi süreçte son derece önemli jeo-stratejik ve jeo-politik bir merkez olduğunun vurgulayarak: " Selçuklu sultanı, Ebu'l Feth Sultan Alparslan, 1064 yılında Ani'yi fethederek serhat illerini Türk yurdu yapmıştır. Milli mücadelemizin ilk milli teşkilatları ve ilk milli hükümetini kuran yine bu iller olmuştur. Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti, Mondros Mütarekesi'nden sonra Doğu Anadolu'da kurulan ve Kars, Artvin, Ardahan, Batum, Gümrü, Sarıkamış, Nahcivan ve Ordubad bölgesini kapsayan bir cumhuriyettir.
Nahcivan - 05.10.2021
Şişli'de kamyonet dehşet saçtı: Facianın eşiğinden dönüldü
Kaza, saat 13.45 sıralarında Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi Sarı Çiçek Sokak'ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, sokak üzerinde bulunan adrese teslimat yapmaya giden 34 HYG 16 plakalı kamyonun şoförü Nahcivan uyruklu Mikayil Mahmudov (26), yokuş çıktığı esnada aracın frenleri boşaldı.
Nahcivan - 13.04.2021
Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Janjgava, Nahcivan koridorunun bölgesel entegrasyonu artıracağını belirtti
Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava, Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşması uyarınca açılacak Nahcivan-Azerbaycan koridoruna ilişkin, "Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Kafkaslarda mevcut demir yolu, kara yolu ve boru hatlarının taşıdığı...
Nahcivan - 09.04.2021
UND, Orta Koridor'un kilit ülkesi Azerbaycan'da çözüm aradı
UND adına söz alan Alper Özel, Bakü limanı ve Hazar noktasının büyük bir lojistik merkeze dönüşebileceğini, ayrıca Azerbaycan ve yeni açılacak Nahcivan koridorunun çok büyük bir potansiyel vadettiğini, fakat mevcut yüksek maliyetler ile Orta Koridor'un Orta Asya tedarik zinciri ve koridoru kullanan Türk taşımacılarının rekabet gücünü azalttığını bu sebeple, gemi fiyatlarında indirim, kapasite yükseltilmesi ve Nahcivan koridorundaki yüksek maliyetlerin azaltılması gerektiğini anlattı.
Nahcivan - 23.12.2020
Son dakika haberi | Prof. Dr. Haluk Selvi: "Karabağ zaferi, Türkiye ve Azerbaycan'ın birleşme koridoru oldu"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'da elde ettiği zafer dolayısıyla düzenlenen törende bunu ifade ettiğini ancak İran'ın bu durumu farklı algıladığını dile getiren Selvi, şu ifadeleri kullandı: "Karabağ zaferiyle açılan koridorla Türkiye'nin Nahcivan, Karabağ ve Azerbaycan'la daha yakın kültürel, siyasi ve iktisadi iş birliğine girmesi ve bölgede güçlü olmaları, İran'ı kaygılandırıyor.
Nahcivan - 25.11.2020
ATSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı yapıldı
Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ'daki başarısını kutlayan Çetin, "Azerbaycan işgal altındaki toprağını bir ölçüde kurtarmıştır. Türkiye de doğru bir politikayla Rusya ile işbirliği yaparak Azerbaycan'daki kardeşlerimizin yanında olmuştur. Nahcivan üzerinden Türkiye ve Azerbaycan arasında kalıcı bir hat açılması da önemli bir konudur.
Nahcivan - 09.11.2020
Azerbaycan, Rus helikopterini düşürdü
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Rus Hava Kuvvetleri'ne ait Mi-24 tipi askeri helikopterin düşürülmesi nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada, Azerbaycan Savunma Bakanlığının Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığından Nahcivan'da Ermenistan-Azerbaycan sınırında 9 Kasım günü saat 18.
Nahcivan - 17.10.2020
Türk Konseyinden Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü mesajı Açıklaması
Azerbaycan'ın Türk Konseyi çerçevesinde önemli bir rol oynadığına işaret eden Amreyev, Konseyin kurucu belgesinin Nahcivan'da imzalandığını hatırlattı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Nahcivan Haberleri | Nahcivan Haber - Haberler - Nahcivan haberleri, son dakika nahcivan haber ve gelişmeleri burada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde, uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 1.12.2021 13:05:11. #1.16#

title