Suriye ve Iraklılar Türkçe Öğreniyor - Haberler
Haberi Paylaş

Suriye ve Iraklılar Türkçe Öğreniyor

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Suriye ve Iraklılar Türkçe Öğreniyor

Ülkelerinde yaşanan karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli ve Iraklılar KAYMEK’te açılan kurslar vasıtasıyla Türkçe öğrenmeye başladılar.

Ülkelerinde yaşanan karışıklıklar nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli ve Iraklılar KAYMEK'te açılan kurslar vasıtasıyla Türkçe öğrenmeye başladılar. Kursları takip eden BEF Genel Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu, Türkçe kursu için başvuranların sayısının 100'ü bulduğunu, talep geldikçe kurs sayısını artırdıklarını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleği Eğitim Kursları (KAYMEK) ilimizde bulunan yabancılar için Türkçe kursları açtı. Özellikle Suriyeli ve Iraklılar kurslara büyük ilgi gösterdiler. KAYMEK'in kurs merkezinde Türkçe kurslarını takip eden Büyükşehir Belediyesi Eğitim Faaliyetleri (BEF) Genel Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu, kurslarla ilgili bilgi aldı ve bu kurslara katılan yabancılarla sohbet etti.

Suriye'de çok büyük bir zulüm yaşandığını, Irak'ta ise büyük karışıklıkların söz konusu olduğunu ifade eden BEF Genel Koordinatörü Tuzcuoğlu, "Bu insanlar Türkiye'yi sığınacak bir liman gibi görüyorlar. Bizler de Türk insanı olarak bu mazlumlara sahip çıkmak durumundayız. Adeta onlar bir muhacir bizler ensar gibiyiz" dedi.

İlimizde bulunan yabancıların çok farklı ihtiyaçları olduğunu ve bu ihtiyaçlarının karşılandığını dile getiren Tuzcuoğlu, ayakta durmaları ve yaşadıkları yerle entegrasyon sağlamaları için eğitilmeleri gerektiğini de belirtti. Bundan hareketle Suriye ve Irak'tan gelen muhacirlere Türkçe eğitimi verdiklerini ifade eden Refik Tuzcuoğlu, "Şu anda beş grup halinde yaklaşık 100 kursiyerimiz var. Müracaatlar arttıkça bu talebi karşılıyoruz. Vermiş olduğumuz bu hizmetten dolayı onlar da çok mutlu" dedi. - KAYSERİ

Suriye ve Iraklılar Türkçe Öğreniyor

Suriye ve Iraklılar Türkçe Öğreniyor

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title