Şüpheleri, Kuş Gribinin Yüzlerce Kişiye Yayılmasını Önledi

Şüpheleri, Kuş Gribinin Yüzlerce Kişiye Yayılmasını Önledi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesine Bağlı Sözköy Köy'de Meydana Gelen Kuş Gribi Olayı Sonrası Olayı Erkenden Yetkililere Haber Vererek, Can Kaybı Olmadan Hastalığın Yayılmasını Engelleyen Ev Sahibi Sefarettin Yılmaz ve Muhtar Sefarettin Yılmaz, Köylünün Olayı Abarttıkları Gerekçesi ile Kendilerine Tepki Gösterildiğini ve Beddua Edildiğini İleri Sürdü.

Şüpheleri, Kuş Gribinin Yüzlerce Kişiye Yayılmasını Önledi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Sözköy Köy'de meydana gelen kuş gribi olayı sonrası olayı erkenden yetkililere haber vererek, can kaybı olmadan hastalığın yayılmasını engelleyen ev sahibi Sefarettin Yılmaz ve muhtar Sefarettin Yılmaz, köylünün olayı abarttıkları gerekçesi ile kendilerine tepki gösterildiğini ve beddua edildiğini ileri sürdü.

Sazköy Köyü'nde oturan Sefarettin Yılmaz, tavuklarının ölümü ile şüphelenmesi üzerine olayı köyde tavuk çiftliği de bulunan Köy Muhtarı Cemalettin Yılmaz'a haber vererek ilaç istedi. Muhtar Yılmaz, kuş gribinden şüphelenmesi üzerine önce veteriner hekime sonrasında da tarım müdürülğü yetkililerine olayı haber vererek, köydeki ve evindeki kuş gribini ortaya çıkardı. Muhtar Yılmaz ve Sefarettin Yılmaz, kuş gribi sonra tavukları itlaf edilen ve her gün işkence diye tabir ettikleri, ilaçlamaya temizlik çalışmalarına tabi tutulan köylünün olayı abarttıkları gerekçesi ile kendilerini suçlayıp beddua ettiklerini ileri sürdü. Son açıklamalarla köyde görülen virüsün insana bulaşabilen türden olması üzerine şüphe ile yüzlerce kişinin hayatını kurtardıklarını ve olayın yayılmasını engellediklerini anlatan Sefarettin Yılmaz, tavuklara verdikleri buğdaydan şüphelendiğini ifade etti. Köylülerin hayatlarını kurtarmalarına rağmen beddua edildiğini kaydeden Sefarettin Yılmaz, "Birkaç gün içerisinde kısa sürede tavuklarım ölünce, durumu muhtara anlatıp, ilaç istedik. O da yetkililere haber vererek, kimseye ve hiçbir hayvana bulaşmasını önledik. Bazıları 'Allah belanı versin' diyerek beddua ediyor. 'Daha iyi oldu. İyi ki haber veriniz. Yoksa halimiz kötü olurdu' deyip dua edeceklerine tepki gösteriyorlar" dedi.

Köyde yaklaşık 250 kişinin oturduğunu çevre köylerle birlikte toplam bin insanın da kuş gribi nedeniyle risk altında bulunduğunu hatırlatan Muhtar Yılmaz, "Benimde çiftliğim olması ve buranın göçmen kuşların urak yeri olması nedeniyle kuş gribinden korkuyor ve uzun süredir bekliyordum. Sefarettin Yılmaz tavuklarının öldüğünü söyleyince şüphelenerek, veteriner hekimden destek alınmasını istedim. Veteriner hekimin de hemen gelerek olayı incelemesi ve kuş gribinden şüphelenmesi üzerine tüm yetkililere haber verdik. Kısa sürede tüm önlemler ve yapılması gerekenler tamamlandı. Yüzlerce kişinin hayatını kurtardığımız gibi virüsün ile, ülkeye ve dünyaya yayılmasının da önüne geçtik. 'Niye gömüm olayı kapatmadınız. Bu kadar abarttınız' diyerek tepki gösterenler var. Olayın ciddiyetinin henüz farkında olmadıklarını görüyoruz. Cahilliklerine veriyoruz. Bu duyarlılığımız sayesinde önemli bir sonuç orta çıkmadan, virüsü yok etmeyi başardık" diye konuştu.

Sefarettin Yılmaz ve komşularının tüm tavukları itlaf edilirken, tarım müdürlüğü ekipleri her gün kümes, ev ve bahçelerde dezenfekte çalışmaları yürütüyor.

(SD-SD-Y-

24.01.2008 22:52 TSİ