SULTANAHMET CAMİSİ HABERLERİ

Sultanahmet Camisi Haberleri

Sultanahmet Camisi haber, Sultanahmet Camisi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sultanahmet Camisi - 28.10.2020
Kazakistan'da "Türkiye'nin tarihi yerleri ve doğal güzellikleri" resim yarışması
Ülkenin çeşitli bölgelerinden katılımcılar, yarışmaya pastel boya, sulu boya, kara kalem ve guaj boya gibi teknikleri kullanarak çizdikleri Galata Kulesi, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Kız Kulesi, Sultanahmet Camisi, Kapadokya ve antik kentler gibi Türkiye'nin tarihi yerlerinin resimlerini gönderdi.
Sultanahmet Camisi - 1.8.2020
Tarihi Yarımada'daki müzeler ve tarihi camilere ziyaretçi akını
İbadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni görmek için gelenler de Sultanahmet Camisi ve Meydanı'nda yoğunluk oluşturdu.
Sultanahmet Camisi - 31.7.2020
Son Dakika: Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde cuma yoğunluğu
Aileler, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Sultanahmet Camisi'ni görmek için alana geldiklerini ifade etti.
Sultanahmet Camisi - 24.7.2020
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 86 yıl sonra ilk hutbe okundu
Bugünün, Ayasofya'nın kubbelerinde yeniden tekbir, tehlil ve salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve selaların yükseldiği gün olduğuna işaret eden Erbaş, şöyle konuştu: "Bugün, bundan 70 sene önce hemen karşımızdaki Sultanahmet Camisi minarelerinin 16 şerefesinden 16 müezzinin Allah'u ekber sadalarıyla yeri göğü inlettiği, 18 yıl ayrılıktan sonra minarelerimizin ezanlara kavuştuğu anın bir benzerini yaşadığımız gündür.
Sultanahmet Camisi - 23.7.2020
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya Camisi'nde görevlendirilen imam ve müezzinleri açıkladı...
Ataması yapılan hocaların her açıdan milleti doyuracak, doğru dini bilgiyi ve güzel kıraati, güzel tilaveti millete ulaştıracak kişiler olduğunu belirten Erbaş, şöyle devam etti: "3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camisi'ne atıyoruz. Camimizi onlara emanet ediyoruz inşallah. Belki tarihte ilk defa olacak ve bu ilk Ayasofya Camisi'ne nasip olmuş olacak bir atama yapacağız ki esasında kadim tarihimize de uygun bir atama olacak. Vaktiyle Ayasofya Camisi'nin imamlığını o günün üniversitesi sayılacak Ayasofya Medresesi'nin büyük hocaları yapıyordu. Biz, bu tarihi geçmişimize de uyarak, bugün Ayasofya Camisi'ne bir profesör hocamızı imam olarak görevlendiriyoruz. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, kurra hafız ve ilmiyle hakikaten talebelerine ve ilminden istifade eden pek çok insanımıza doyurucu bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Boynukalın. İstanbul Yeni Cami İmam Hatibi, 2015 yılı Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda dünya birincisi olan kurra hafız Ferruh Muştuer. Fatih Camisi İmam Hatibi ve 2009 yılında Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda dünya birincisi olan kurra hafız Bünyamin Topçuoğlu. Üç imam hatibimiz, inşallah Ayasofya Camisi'nde milletimize hizmet edecek." Prof. Dr. Ali Erbaş, "Sultanahmet Camisi Müezzini Mehmet Hadi Duran, Sultanahmet Camisi Müezzini İbrahim Çoban, Kadıköy Selamiçeşme Camisi Müezzini, TRT'nin Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda Türkiye ikincisi olan Şükrü Asıleren, Emirgan Camisi İmam Hatibi, hafız ve 2014'te Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda dünya birincisi olan Alpcan Çelik ve Beyazıt Camisi Müezzini, 2015'te Ezanı Güzel Okuma Yarışması'nda Türkiye birincisi olan Rıdvan Akbaş, Ayasofya Camisi'nde ezanlarıyla ve tilavetleriyle milletimize hizmet edecek.
Sultanahmet Camisi - 19.7.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, canlı yayında soruları yanıtladı: (1)
O gün caminin içine sınırlı sayıda kişi alınabileceğine işaret eden Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi bir rakam vermek istemiyorum, o da değerlendiriliyor. 'Hijyenik şartlara uygun bir şekilde bu nasıl temin edilir?' diye. Orada öncelikle bir kere cuma namazının ve bir büyük mabet olarak Ayasofya Camisi'nin mehabetine uygun, yani o günün şanına, şerefine uygun bir şekilde, vakar ile sakin bir şekilde bu açılışın gerçekleşmesi hedefleniyor. Sayın Cumhurbaşkanımız tabii ki katılacaklar. Vatandaşlarımızla birlikte belli sayıda cemaat orada olacak. Zaten cumanın şartlarından birisidir bu. Ana zemin olarak giriş katında cuma namazı kılınacak ilk planda." "Temel ilke mozaiklere, tasvirlere, binanın tarihi dokusuna ve mimarisine zarar verilmemesi" Ayasofya Camisi'ndeki mozaikler, fresk ve tasvirlerle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yaptığı çalışmanın tamamlandığını belirten Kalın, şunları kaydetti: "Işık sistemi olmayacak. Bir perde sistemiyle bunların kapatılması üzerinde çalışılıyor şu anda, son aşamaya gelinmek üzere. Buradaki temel ilke bu mozaiklere, tasvirlere, binanın tarihi dokusuna ve mimarisine hiçbir şekilde zarar verilmemesi. Hamdolsun, ecdat burayı 500 yıl önce o fresklerle mozaiklerle birlikte korudular. Camiye çevrildikten sonra da 1453'te, bugün de aynı hassasiyet gösteriliyor. Kıble bölümünde 2 tane büyük tasvir var. Hz. Meryem tasviri ve bir de onlar 'Cebrail' diyorlar bir melek tasviri var. Bir de yan tarafta galerilerin olduğu yerde Hz. İsa'nın tasvirleri ve Hristiyan tarihine ait başka tasvirler de var. Zaten o yandaki tasvirler namaz kılınmasına mani teşkil etmiyor. Hani onlar kıble tarafından olmadığı ve namaz kılarken görülmediği için onlarda bir sıkıntı yok. Daha önce de bunu Sayın Cumhurbaşkanımız da ilan etti. Bugüne kadar bunlar nasıl korunduysa, ziyarete açıksa bundan sonra da o şekilde açık olmaya devam edecek. Bu vesileyle yurt dışından gelen bazı eleştiriler ya da kaygılar bağlamında onu tekrar teyit etmek isterim. Bunların kapatılması, üstünün sıvanması, ziyarete açılmaması gibi bir şey söz konusu değil. Bunlar gene normal ziyaretçilere de açık olacak. İsteyen gidip o mozaikleri görebilecek." "Ayasofya'da ziyaret anlamında bir değişiklik olmayacak" Kalın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan Ayasofya Camisi'nin yapılan protokolle Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildiğini hatırlatarak, "Bazı hizmetlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı vakıflar üzerinden görmeye devam edecek. Çünkü normal bir cami olmanın yanı sıra orası aynı zamanda tarihi ve kültürel bir miras. Aslında bizim birçok selatin camimiz bu niteliğe sahip. Sultanahmet Camisi'ne, Süleymaniye Camisi'ne, Fatih Camisi'ne ya da Edirne'de Selimiye Camisi'ne gidildiğinde namaz kılmak isteyen namaz kılıyor.
Sultanahmet Camisi - 18.7.2020
Suudi şirket tepkiler üzerine Sultanahmet fotoğraflı paylaşımını sildi
Suudi otomobil şirketi Universal Motors Agencies Company (UMA) Twitter hesabından paylaştığı Sultanahmet Camisi fotoğraflı mesajı tepkiler üzerine silerek özür mesajı yayımlamak zorunda kaldı.
Sultanahmet Camisi - 15.7.2020
GÜNDEM / 15 Temmuz 2020
(İstanbul/22.30) (Fotoğraflı - Görüntülü) 3- İstanbul Valiliğince 15 Temmuz Demokrasi Şehitliği ziyaret edilecek, Sultanahmet Camisi'nde "Demokrasi Şehitleri için Okunan 251 Hatim Duası ve Mevlit Programı" düzenlenecek.
Sultanahmet Camisi - 14.7.2020
Son dakika haber: GÜNDEM ÖZETİ / 15 Temmuz 2020
(İstanbul/22.30) 3- İstanbul Valiliğince 15 Temmuz Demokrasi Şehitliği ziyaret edilecek, Sultanahmet Camisi'nde "Demokrasi Şehitleri için Okunan 251 Hatim Duası ve Mevlit Programı" düzenlenecek.
Sultanahmet Camisi - 12.7.2020
Ayasofya Camisi'ne yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi
Ayasofya Camisi'nin Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılması kararının ardından ziyaretçilere kapalı olan Ayasofya'nın, Sultanahmet Camisi ile arasında kalan meydana ziyaretçiler gelmeye devam ediyor.
Sultanahmet Camisi - 11.7.2020
İstanbul Emniyet Müdürü Aktaş, Ayasofya Camisi ve çevresinde inceleme yaptı
Öğle saatlerinde Tarihi Yarımada'ya gelen İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Ayasofya Camisi ile Sultanahmet Camisi ve meydanda inceleme yaparak güvenlik önlemlerini denetledi.
Sultanahmet Camisi - 11.7.2020
Sanatçı Eşref Ziya Terzi, canlı yayında "Ayasofya" ezgisini söyledi
Eşref Ziya Terzi, çok önemli bir karara imza atıldığını ve tüm Türkiye'nin tarihe şahitlik ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: "Çok mutluyuz tabii ki. Ayasofya'nın bizim için, cami olmasının dışında ayrı bir özelliği var, tam bağımsızlığın sembolü olması gibi. Kendi topraklarımızda bir yer var ve onun tasarruf hakkının size ait olmadığını düşünün. Kutsallığının dışında sembolik bir önemi var. O yüzden ben bugün itibariyle Türkiye Cumhuriyeti'nin tam bağımsızlığını ilan ettiğini düşünüyorum." "Ayasofya'daki ilk namazın ezanını okumak isterim" Ayasofya'nın önemli bir simge olduğuna dikkati çeken sanatçı, "İbadet edilen, namaz kılınan bir yer tabii ki kutsaldır ama benim için orayı kutsal hale getiren şey, bir misyon taşımasıdır. Sultanahmet Camisi ve diğer camilerden farklı bir misyon taşıyor.
Sultanahmet Camisi - 10.7.2020
UMAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdu¨lvahap Ekinci, Ayasofya'nın ibadete açılmasını değerlendirdi...
Ekinci, Sultanahmet Camisi ile Ayasofya Camisi'nin de Allah'a kullugˆun ve ona ibadetin yeni bir merkezi olduğunu vurguladı.
Sultanahmet Camisi - 10.7.2020
Danıştay 10. Dairesinin "Ayasofya" kararı sevinçle karşılandı
Ellerinde Türk bayrakları ile Danıştayın kararını destekleyen sloganlar ile "Allahuekber" sloganları atan vatandaşlar, zaman zaman Ayasofya ile özçekim yaptı. Ayrıca, Sultanahmet Camisi ile Ayasofya'dan okunan ezan vatandaşlar tarafından telefonlarla kaydedildi.
Sultanahmet Camisi - 19.6.2020
GÜNDEM / 19 Haziran 2020
(Brüksel) (Fotoğraflı-Görüntülü) 3- Libya hükümeti ile darbeci Halife Hafter milisleri arasındaki çatışmalar izleniyor. (Fotoğraflı-Görüntülü) GÜNCEL 1- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Sultanahmet Camisi'nde cuma namazı kıldıracak ve hutbe irat edecek.
Sultanahmet Camisi - 19.6.2020
GÜNDEM ÖZETİ / 19 Haziran 2020
GÜNCEL 1- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Sultanahmet Camisi'nde cuma namazı kıldıracak ve hutbe irat edecek.
Sultanahmet Camisi - 15.6.2020
AK Partili Çelik: Salgın ile ilgili yeni önlem yok
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yaklaşık 4 saat süren bir toplantı yaptı. MYK'nın gündemi ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Çelik, toplantıda Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu konularında yapılacak değişikliklerin ele alındığını söyledi. Bingöl'de meydana gelen depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarıyla bakanların bölgeye gittiğini ve devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini anlatan Çelik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak'ın kuzeyinde bulunan ve teröristlerin üs olarak kullandığı yerlerin imhasına yönelik başlattığı Pençe-Kartal Operasyonu ile ilgili ise "Son zamanlarda terör örgütünün üyelerinin bazı karakollara, sınır bölgemize tacizleri görülmektedir. Bu sebeple Pençe-Kartal Operasyonu dün gece itibarıyla başladı. Teröristlerin üs olarak kullandıkları yerlerin tamamı son derece başarılı bir şekilde imha edildi. Karakollarımıza, üslerimize yaptıkları saldırılarda kullandıkları barınaklar bu şekilde imha edilmiştir. Şunu bir kere daha ifade etmek isterim ki insanımıza, vatandaşımıza, ülkemize ve tüm insanlığa düşman terör örgütü ve terör örgütleriyle bu mücadelemiz kararlı bir şekilde ve güçlenerek devam edecektir. Pençe harekatlarında elde edilen kazanımların sürdürülmesinin arkası mutlaka gelecektir. Son derece dikkatli bir biçimde, sivil hedefleri hiçbir şekilde hedef almayacak bir şekilde bu operasyonlar icra edilmektedir." ifadelerini kullandı.  'REHAVET İLE NORMALLEŞME YAN YANA YÜRÜMEZ' Çelik, Koronavirüs salgını ile ilgili normalleşme adımlarının yakından takip edildiğini dile getirirken, en büyük düşmanın rehavet olduğunun altını çizdi. Tedbirlere hassasiyetle uyulmasını isteyen Çelik, "Bu meseleyi tedbirli bir normalleşme olarak almak lazım. Rakamları yakından takip ediyoruz, ama maske, mesafe ve temizlik konusunda hassas olunmazsa sonuç olarak gelinen noktanın birtakım rakamların artışına yol açtığını görüyoruz. Bu da son derece üzüntü verici bir durumdur. Şu önemli bir şeydir rehavet düşmanımızdır. Rehavetten ne kadar uzak durursak, tedbirler konusunda ne kadar titiz olursak normalleşme o kadar güçlü olacak. Rehavet ve normalleşmeyin yan yana yürümesi mümkün değil." diye konuştu.  'CHP'NİN ÖNERİSİ EN İSLAMAFOBİK YAKLAŞIM' CHP'den gelen 'Sultanahmet Camisi müze olmalı' önerisini hatırlatan Ömer Çelik, bu öneriyi eleştirerek, "Türk siyaset hayatında çok konuşulur.
Sultanahmet Camisi - 15.6.2020
AK Parti Sözcüsü Çelik: "(Sultanahmet Camisi'ni müze yapalım) gibi bir yaklaşım, şimdiye kadar...
AK Parti Sözcüsü Çelik: "(Sultanahmet Camisi'ni müze yapalım) gibi bir yaklaşım, şimdiye kadar gördüğümüz en İslamofobik yaklaşımdır.
Sultanahmet Camisi - 11.6.2020
Çarşı ve mahalle bekçilerine yönelik düzenleme TBMM Genel Kurulunda
Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Sayın Kaboğlu'na söyleyeceğim şudur, kendileri iktidara geldiklerinde yapabilirlerse Sultanahmet Camisi'ni müzeye çevirirler.
Sultanahmet Camisi - 7.6.2020
Haftanın tarihine bakış
1617- Padişah I. Ahmed'in isteğiyle Mimar Sedefkar Mehmed Ağa tarafından inşa edilen ve yapımı sekiz yılda tamamlanan Sultanahmet Camisi ibadete açıldı.
Sultanahmet Camisi - 29.5.2020
Camiler cuma namazı ile cemaatine kavuştu
İstanbul'da salgının yayılımını önlemek için hayata geçirilen kurallar çerçevesinde hazırlıkların tamamlandığı camiler arasında, Süleymaniye Camisi, Sultanahmet Camisi, Beyazıt Camisi, Fatih Camisi, Hırka-ı Şerif Camisi, Mihrimah Sultan Camisi, Nuruosmaniye Camisi, Pertevniyal Valide Sultan Camisi, Yavuz Sultan Selim Camisi, Şehzadebaşı Camisi ve Eminönü Yeni Cami gibi selatin camiler ile Büyük Çamlıca Camisi de yer alıyor.
Sultanahmet Camisi - 28.5.2020
İstanbul'da cuma namazı kılınacak cami, mescit ve açık alanlar belirlendi
Yerlikaya'nın paylaştığı film, Süleymaniye Camisi, Sultanahmet Camisi, Yeni Cami (Eminönü), Ortaköy Camisi ile Çamlıca Camisi'nin etrafında ve içerisinde "sinek" olarak da bilinen Fly Through (Uçmak) tekniği ile 130 kilometre hıza yaklaşık 1,5 saniyede ulaşabilen FPV drone ile edilen görüntülerden oluşuyor ve bu alanda Türkiye'de yapılan ilk kapsamlı film olma özelliğini taşıyor.
Sultanahmet Camisi - 24.5.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı Açıklaması
Paylaşımda, Ayasofya ile Sultanahmet Camisi silüetinin de yer aldığı bir grafik kullanıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sultanahmet Camisi Haberleri | Sultanahmet Camisi Haber - Haberler - Sultanahmet Camisi haberleri, son dakika sultanahmet camisi haber ve gelişmeleri burada. Kazakistan'da Türkiye'nin tarihi yerleri ve doğal güzellikleri resim yarışması.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.11.2020 02:17:19. #1.14#
title