Seçim Sonucu, Piyasaları Olumlu Etkiledi

Seçim Sonucu, Piyasaları Olumlu Etkiledi

Seçim Sonucu, Piyasaları Olumlu Etkiledi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, seçim sonuçlarının uzun vadede bugünkünden daha olumlu olacağını söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, seçim sonuçlarının uzun vadede bugünkünden daha olumlu olacağını ifade ederek, "Özellikle de dar ve orta gelirli kesimin gelirlerini arttırmaya yönelik politikalar uygulamaya geçtikçe ekonomideki büyüme oranının da yüzde 3'lerden 4'e, hatta 5'e çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından "3. Örgütsel Davranış Kongresi" düzenlendi. Kongrede açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mahmut Paksoy moderatörlüğünde yapılan "Örgütsel Davranış: Teori ve Uygulama" başlığındaki panele Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, iş adamı Hüseyin Özdilek, Hacettepe Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azize Ergeneli konuşmacı olarak katıldı. Panelde konuşan SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye'nin krizlere karşı niye bu kadar dayanıklı olduğuna değinerek, "2002 yılında kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 74 iken, bu sene 6. ay sonu itibariyle yüzde 33.5'a düşürmüşüz. Şu tablo daha iyi açıklıyor bizim nerede olduğumuzu. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 87, Yunanistan batma ve iflas aşamasında olan yüzde 177, bizde yüzde 33.5. Dolayısıyla borcunuz artsa akşamları rahat uyuyorsunuz. Bu hem devlet için, hem şirketler için hem de bireyler için böyledir" diye konuştu.

SPK Başkanı Ertaş, kongre sonrası basın mensuplarının "Seçimlerin sonucu piyasaya nasıl yansıdı?" şeklindeki sorusuna da cevap verdi. Seçimlerin sonucunda piyasaların olumlu tepki verdiğini ifade eden Ertaş, "Önümüzdeki dönemde özellikle ilk günden itibaren faiz oranlarında ciddi bir düşme, borsa endeksinde yükseliş ve arkasından döviz kurlarında düşüş, inşallah önümüzdeki dönemlerde bu trend artarak devam edecek. Önümüzdeki dönem için söyleyeceklerimiz bu kurlarda da ve faizlerde bu sürecin devam edeceği yönünde. Özellikle yabancı yatırımcılar daha fazla Türkiye ile ilgilenmeye başladılar. Dolayısıyla hem işlem hacimlerinde hem de gevşemeyi kurlar faiz tarafından kuvvetle muhtemel bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"SEÇİM SONUÇLARI UZUN VADEDE DAHA OLUMLU OLACAK"

Seçim sonuçlarının uzun vadede ise bugünkünden daha olumlu olacağını ifade eden Ertaş, "Çünkü seçim sonuçları piyasanın istikrarın devam edeceği yönde. Dolayısıyla 2019'a kadar bir seçim süreci yaşanmayacak. Bundan sonra inşallah ekonomideki istikrarın devamı yönünde önemli süreci hep birlikte yaşayacağız. Özellikle de dar ve orta gelirli kesimin gelirlerini arttırmaya yönelik politikalar uygulamaya geçtikçe ekonomideki büyüme oranının da yüzde 3'lerden 4'e, hatta 5'e çıkmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kongrede konuşan iş adamı Hüseyin Özdilek ise, çocukluk çağlarında bir kiremit fabrikasında başladığı iş hayatında iş dünyasının önemli isimleri arasına nasıl girdiğini anlattı. Özdilek, çalışabilecek, sağlık durumu yerinde olan kişilere yeşil kart verilmemesi gerektiğini dile getirerek, insanların çalışarak devletine, ailesine katkı sağlaması gerektiğini söyledi.

Kongreye Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ile davetliler katıldı. - TOKAT

Seçim Sonucu, Piyasaları Olumlu Etkiledi
Seçim Sonucu, Piyasaları Olumlu Etkiledi
Seçim Sonucu, Piyasaları Olumlu Etkiledi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title