17 Aralık Komisyonunda Tartışma: CHP'li Üyeler Toplantıyı Terk Etti

17 Aralık Komisyonunda Tartışma: CHP'li Üyeler Toplantıyı Terk Etti

17 Aralık operasyonlarında adları yolsuzluk iddialarına karışan 4 eski bakan için kurulan soruşturma kurulu toplantısında tartışma çıktı. CHP'li üyeler toplantıyı terk etti.

TBMM'de 4 eski Bakan ile ilgili açılan Meclis Soruşturma Komisyonu'nda, Komisyon Başkanı olan AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün dinlenmesi için 8 kişinin ismini önermesine CHP'li komisyon üyeleri tepki gösterdi. Yaşanan tartışmanın ardından CHP'li milletvekilleri komisyon salonunu terk etti.

"RIZA ZARRAF KONUSUNDA MECLİS İRADESİ HİÇE SAYILMIŞTIR"

Komisyon üyesi olan CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, komisyonda yaşananlarla ilgili TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Çok uzun bir toplanamama maratonundan sonra tekrar komisyonun tekrar toplandığını belirten CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, "Alt komisyon çalışmaları kapsamında bizim itirazlarımız vardı onları dile getirdik. Davanın baş aktörü olan Rıza Zarraf'ın mecliste dinlenmesi noktasındaki itirazlarımızı tekrar dile getirdik. Meclis iradesi hiçe sayılmıştır Rıza Zarraf konusunda. Kendisinin bir alt komisyon tarafından çağırılması bizim taraf olacağımız bir konu olmadığını beyan etmiştik. Çünkü biz dinleme listeleri konusunda mutabık kalmadık. Ama Komisyon Başkanı Hakkı Köylü kendi inisiyatifinde bu komisyonu götürmeye ve kendine göre bu komisyonun siyasi olduğunu ispat etmeye kararlı gözüküyor" dedi.

"LİSTEDEKİ İSİMLER, BAKAN LEHİNE İFADE VERME EĞİLİMİ OLAN İNSANLAR"

Aksünger, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayrıca Rıza Zarraf'ı tekrar çağırmak istiyoruz ve bunu tekrar dile getirdik. Orada dinlenenlerinde hepsinin burada dinlenmesini dile getirdik. Buna itirazlar geldi. Komisyona tekrar dinleme listesi tekrar tartışma konusu oldu. Kendisi karar aldı 8 kişiyi dinlemek istedi. Biz listeyi gördüğümüz anda bunların bakan lehine ifade verme ihtimali olan insanlar olduğu konusunda hepimiz aynı kanaati getirdik. Bunun yanı sıra bu davada çok önemli insanlar olduğunu beyan etmiştik. Bazı emniyet müdürleri ve savcıların dinlenmesini istedik. Kendileri bunları dinleyemeyeceği imajı verince itirazlar üst boyutta oldu tartışmalar çıktı ve biz komisyonu terk ettik. Eğer komisyon böyle karar alacaksa CHP üyelerinin hiç birinin bu kararlar altında imzası olmayacak. Alacaklarsa kendi çoğunluklarıyla alırlar. Biz bu senaryonun bu tiyatronun içinde olmayız" dedi.

"ALT KOMİSYON KİLİT İSİMLERİ SADECE KENDİSİ DİNLİYOR"

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ise, "Biz, dile getirilen hangi kişilerin alt komisyon tarafından özellikle dinlenmesi gerektiğini isim isim belirtmiştik. Ancak gördük ki alt komisyon bu taleplerimizi dikkate almadan devam etti. Kilit isimleri alt komisyon sadece kendisi dinleyerek bizim önümüze getirmeye çalıştı. Biz buna itiraz ettik. Komisyonun diğer üyelerinin de alt komisyonda dinlenenlerin dinlenmesini talep ettik. Talebimiz dikkati alınmadı ve komisyon başkanı kimseye danışılmadan şu kişileri dinlemek istiyoruz talebiyle önümüze geldi. Biz buna karşı çıktık." dedi.

Köprülü, komisyonun diğer toplantılarına katılacaklarını söyledi.

Kaynak: Haberler.Com