Son dakika: YDS sonuçları açıklandı! ÖSYM 2020 YDS sonucu sorgulama

Son dakika: YDS sonuçları açıklandı! ÖSYM 2020 YDS sonucu sorgulama

22.10.2020 11:56 | Son Güncelleme: 22.10.2020 13:11
Son dakika: YDS sonuçları açıklandı! ÖSYM 2020 YDS sonucu sorgulama

ÖSYM'nin 27 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçları ilan edildi. Peki, YDS sonuçları nasıl, nereden öğrenilir? 2020 YDS sonucu sorgulama nasıl yapılır? Akademik kariyer kapsamında yabancı dil seviye tespiti için adayların girdiği YDS sonuçları ÖSYM sitesinden öğrenilecek. İşte, detaylar...

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı YDS, 27 Eylül günü düzenlendi. Başvuru kılavuzunda yer alan bilgiye göre başvurularını yaparak Sınava giren adaylar, 2020-YDS sonuçları için gün sayıyordu. ÖSYM, YDS sonuçlarını açıkladı.

YDS SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

27 Eylül 2020 tarihinde uygulanan 2020 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (2020-YDS) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınav sonuçlarına 22 Ekim 2020 tarihinde saat 11.15'ten itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

2020 YDS SONUCU SORGULAMA...

YDS BAŞVURU ŞARTLARI

Sınava; kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dâhil olmak üzere, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personel katılabilir. Ayrıca yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden YDS puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da bu sınava katılabilir.

Yurt Dışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmelik'in değişik 7. maddesi gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer görevlilerin de bu sınava girmesi gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli statüde çalışacak

a) Mütercim veya tercümanların işe başlatılabilmeleri için diğer şartlar yanında yabancı dil bilgilerinin asgari (B) düzeyinde,

b) Çözümleyici ve programcıların ise işe başlatılabilmeleri için diğer şartlar yanında İngilizce dil bilgilerinin asgari (D) düzeyinde olması gerekmektedir.

Bu nedenle, hâlen bu görevlerde çalışmakta olanlardan yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler ile söz konusu görevlerde çalışmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunmak isteyen fakülte veya yüksekokul mezunları da bu sınava katılabilirler. Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunduğundan, lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Gündem

Son Dakika Haberleri

Burnley-Crystal Palace maçı ne zaman saat kaçta? Burnley-Crystal Palace hangi kanalda? Burnley-Crystal Palace şifresiz canlı izle! - HaberAK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten kimdir? Osman Mesten kaç yaşındadır? Nerelidir? - HaberBalıkesirspor-Ümraniyespor ne zaman saat kaçta? Balıkesirspor-Ümraniyespor hangi kanalda? Balıkesirspor-Ümraniyespor şifresiz canlı izle! - HaberMenemenspor-Altaymaçı ne zaman saat kaçta? Menemenspor-Altay hangi kanalda? Menemenspor-Altay şifresiz canlı izle! - HaberÖğretmenler Gününde alınacak hediyeler nelerdir? Bayan ve erkek öğretmene hangi hediyeler alınır? - Haberİmamoğlu'ndan tüyler ürperten iddia: İstanbul'da vefat sayısı 450'lere koşuyor, definlere yetişemiyoruz - HaberFerit Şahenk, İstanbul'un gözde AVM'si İstinyePark'taki hisselerini Katarlılara satıyor - Ekonomi22 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı! Son dakika Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? - Haber21 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı! Son dakika Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? - HaberSon Dakika: Elazığ'da deprem meydana geldi! Elazığ'da kaç şiddetinde deprem oldu? - Haber19 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı! Son dakika Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? - Haber18 Kasım Çarşamba koronavirüs tablosu açıklandı mı? Son dakika Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? - Haber
title