Yargıtay, eşini annesiyle görüşmeye zorlayan ve cinsel içerikli sitelere giren kocayı kusurlu buldu

Yargıtay, eşini annesiyle görüşmeye zorlayan ve cinsel içerikli sitelere giren kocayı kusurlu buldu

01.01.2021 10:42 | Son Güncelleme: 01.01.2021 12:54
Yargıtay, eşini annesiyle görüşmeye zorlayan ve cinsel içerikli sitelere giren kocayı kusurlu buldu

Şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftin karşılıklı boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay, karı koca arasındaki kusur belirleme tartışmalarını yeni bir boyuta taşıdı. Yüksek Mahkeme; karısını kaynanasını ziyarete zorlayan ve cinsel içerikli sitelere giren kocayı ağır kusurlu buldu.

Bir süredir geçimsizlik yaşayan genç çift, Aile Mahkemesi'ne başvurarak karşılıklı boşanma davası açtı. Davacı kadın; eşinin ailesinin evliliğe müdahale ettiğini, kendi ailesi ile görüşmesini istemediğini, fiziksel şiddet uyguladığı, tehdit ettiğini öne sürdü.

KOCADAN, "EŞİM, ANNEMLE GÖRÜŞMEK İSTEMİYORDU" İDDİASI

Koca ise 'Eşim, annemle yani kaynanasıyla görüşmek istemiyordu' iddiasında bulundu. Aile Mahkemesi, evliliğin sona ermesine sebebiyet veren olaylarda davacı-davalı erkeğin ağır kusurlu olduğu kabul edilerek, karşılıklı boşanma davalarının kabulüyle tarafların boşanmalarına, erkeğin tazminat isteklerinin reddine, ortak çocuğun velayetinin anneye bırakılmasına karar verdi. Ortak çocuk yararına tedbir ve iştirak nafakasına, davalı-davacı kadın yararına tazminatlara karar verildi.

CİNSEL İÇERİKLİ SİTELERE GİRİLMESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Taraflar istinaf kanun yoluna başvurunca devreye giren Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, davacı-davalı erkeğin kadının ailesini istemediği, cinsel içerikli sitelere girdiğine dikkat çekti. Davalı-davacı kadının ise eşinin ailesiyle görüşmek istemediği, birlik görevlerini yerine getirmediği, son olayda eşini ortak eve almadığına vurgu yaptı.

EŞİNİ ANNESİYLE GÖRÜŞMEYE ZORLAYAN VE UYGUNSUZ SİTELERE GİREN KOCA KUSURLU BULUNDU

Daire; boşanmaya sebep olan bu olaylarda tarafların eşit kusurlu olduğunu belirterek davalı-davacı kadının tüm istinaf taleplerinin reddi ile davacı-davalı erkeğin kusur belirlemesi, tazminatlar yönünden istinaf başvuru talebinin kabulüne karar verdi. Hüküm taraf avukatlarınca temyiz edilince devreye bu kez Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Yargıtay kararında; eşini annesiyle görüşmeye zorlayan, cinsel içerikli sitelere giren kocanın ağır kusurlu olduğu belirtildi.

"KADININ KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRIDIR"

Kararda; "Davacı-davalı erkeğin ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekirken yazılı şekilde tarafların eşit kusurlu olduğunun kabulü doğru bulunmamıştır. Evlilik birliğinin sarsılmasına sebep olan olaylarda erkek ağır kusurlu olup, erkeğe yüklenen bu kusurlu davranışlar aynı zamanda kadının kişilik haklarına saldırı teşkil etmektedir. Kadın boşanma sonucu eşin maddi desteğinden yoksun kalacaktır. O halde, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak kadın yararına maddi ve manevi tazminata karar vermek gerekirken, yanılgılı kusur belirlemesinin sonucu olarak yazılı şekilde maddi ve manevi tazminat talebinin reddine karar verilmesi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir. Kusur belirlemesi ve davalı-davacı kadının maddi ve manevi tazminat isteği yönünden bozulmasına, kararın bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerinin ise onanmasına hükmedilmiştir" denildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (3)
ADALETSİZ DÜNYA: Hukuk reformundan bahsedenler , yargıtay aracılığıyla kadının ağzına bakıp erkeği hukuken ezmeye devam ediyor .
ADALET: Sanki erkekler hukuk çerçevesinde hallediyor ya her işini! Siz merak etmeyin yargıtay nafaka ve tazminat ödemesine hüküm verse de erkek onu ödemez, hatta bütün malını da başkasının üzerine yapip çocuğuna ödemesi gereken nafakadan da yırtar.
SELAMİ: Memleketin dibine dinamit koymaya devam edin. . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yargıtay, eşini annesiyle görüşmeye zorlayan ve cinsel içerikli sitelere giren kocayı kusurlu buldu - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.2.2021 08:43:43. #1.15#
title