Rusya Türkiye'yi Sırtından Vurdu! YPG ile Anlaştı, Suriye'nin Kuzeyine Üs Kuruyor

Rusya Türkiye'yi Sırtından Vurdu! YPG ile Anlaştı, Suriye'nin Kuzeyine Üs Kuruyor

Rusya'nın, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile anlaşarak, Afrin bölgesinde üs kuracağı iddia edildi. PYD'nin iddiasına cevap veren Rusya ise "Askeri üs yok, ateşkes izleme merkezi kuracağız" dedi.

Rusya Türkiye'yi Sırtından Vurdu! YPG ile Anlaştı, Suriye'nin Kuzeyine Üs Kuruyor

Rusya'dan çok konuşulacak bir hamle geldi. Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile anlaşan Rusya bu ülkenin kuzeyinde üs kurmaya hazırlanıyor. Reuters, iddiasını, ajansa konuşan bir YPG sözcüsüne dayandırdı.

"TERÖRLE MÜCADELE ÇERÇEVESİNDE İŞBİRLİĞİ"

YPG sözcüsü Redur Helil, Afrin'de kurulan bu üs hakkında, "Terörle mücadele için işbirliği çerçevesinde gerçekleşiyor" iddiasında bulundu.

YPG'YE ASKERİ EĞİTİM VERECEKLER

Helil, "Rusya ile Suriyeli Kürtler arasında anlaşmaya Pazar günü varıldı" dedi ve anlaşmanın bir parçası olarak Rus güçlerin YPG'ye askeri eğitim vereceğini öne sürdü.


FOTOĞRAFLAR ORTAYA ÇIKTI

Ortaya çıkan fotoğraflarda, Rus bayraklı araçların Afrin'deki 'merkezi yönetim' binası önünde olmaları dikkat çekti. Fotoğraflardan birinde de terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterinin yine Rus güçlerinin güzergahı üzerinde bir yolda olduğu da görüntülere yansıdı.

RUSYA KISMEN YALANLADI, KISMEN DE DOĞRULADI

İddiaya Rusya'dan da açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, YPG'lilerin eğitimi için Afrin'de askeri üs kurulacağına ilişkin bilgilerin doğruyu yansıtmadığını vurguladı.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Afrin yakınlarında Kürt birlikler ile Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) karşı karşıya geldiği bölgede Rusya'nın Suriye'deki Ateşkesi İzleme Merkezi'nin bir şubesinin açılacağı' bildirildi.
PYD/PKK'NIN KANTON PLANI

PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Suriye'nin kuzeyinde 2014'te tek taraflı olarak 3 ayrı kanton ilan etmişti. Cezire ve Kobani kantonlarını daha sonra birleştiren PYD, bu bölgeler ile Afrin kantonu arasında çoğrafi bütünlük sağlamak istiyordu.

YPG'nin liderliğindeki SDG, Münbiç'i 2016'da ABD'nin desteğiyle ele geçirmişti.


Türkiye bunu engellemek ve DEAŞ'ı da sınırından uzaklaştırmak için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile 24 Ağustos 2016'da Fırat Kalkanı Harekâtı adı altında askeri operasyon başlatmıştı.

PYD'nin askeri kolu YPG'nin Menbic'den çekilmesini isteyen Türkiye, El Bâb'ı ele geçirmesi için ÖSO'ya destek sağladı. Bu güçler, 23 Şubat'ta El Bâb'ın tamamını denetimi altına almış oldu.