Son Dakika! Rus aşısı Sputnik-V'nin Türkiye'de üretimi için anlaşma imzalandı

Son Dakika! Rus aşısı Sputnik-V'nin Türkiye'de üretimi için anlaşma imzalandı

23.01.2021 12:53 | Son Güncelleme: 23.01.2021 14:50

Son dakika! Rusya, koronavirüse karşı geliştirdiği Sputnik-V aşısının Türkiye'de üretimi için anlaşma imzalandığını açıkladı.

Rus Sputnik-V aşısının Türkiye'de üretilmesine yönelik Türk bir ilaç şirketi ile anlaşma imzalandı. Üretim için gerekli teknolojinin transfer süreci başladı.

GEREKLİ TRANSFERLER BAŞLATILDI

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Sputnik V aşısının Türkiye'de üretilmesi için önde gelen bir Türk ilaç şirketi ile anlaşma imzaladı. Üretim için gerekli teknolojinin transferi başladı. Şirket ile işbirliği, RDIF'in Sputnik V aşısının dış pazarlara tanıtılması görevi çerçevesinde yürütülüyor.

HEM İÇERİYE HEM DIŞ ÜLKELERE SEVKİYATI YAPILACAK

Yılda milyonlarca doz aşı üretim hacmi potansiyeli mevcut, ayrıca gelecekte üretimin daha da artırılması olasılığı da görüşülüyor. Aşının hem Türkiye iç pazarına hem de diğer ülkelere sevkiyatı yapılacak.

SIRA AB'DE TESCİL EDİLMESİNDE

İyi araştırılmış ve teyit edilmiş insan adenovirüsü vektörü temelli bir aşı olan Sputnik V, Rusya'nın yanı sıra Belarus, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Sırbistan, Bolivya, Cezayir, Filistin, Venezüella, Paraguay ve Türkmenistan'da tescil edildi. Aşının AB'de tescil edilmesine yönelik süreç de başlatıldı.

RUSYA'DA SON DURUM

Bu arada Rusya'da son 24 saatte 21 bin 513 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Şimdiye kadar görülen vaka sayısı 3 milyon 677 bin 352'ye yükseldi. St. Petersburg'da 3104, başkent Moskova'da 3037, Moskova bölgesinde 1142 yeni vaka görüldü. Gün içine 580 kişi hayatını kaybetti, 27 bin 318 kişi iyileşti. Pandemi boyunca hayatını kaybedenlerin sayısı 68 bin 412'ye, iyileşenlerin sayısı 3 milyon 81 bin 536'ya yükseldi.

Son Dakika! Rus aşısı Sputnik-V'nin Türkiye'de üretimi için anlaşma imzalandı
Haber Yorumları (52)
PALANDÖKEN: Gerçekten yazık güzel ülkeme sırf eleştirmek için mualafet yapılmaz aynı zamanda sırf iktidar için de yanlış savunulmaz vakalar düşdü ne güzel ama aşıda gerideyiz İnşallah aşılama da bir an önce biter
YERLİ VE MİLLİ: 100 senedir hiç Birşey yapılmamış. Şimdi herşeye itiraz. Yerli otomobil, uçak, gemi, füzeler, ihalar Sihalar, bulunan doğal gazlar herşey için hani nerede, hani nerede diye soranlar.. 100 yıldır yapılmayanları keşke Tayyip Erdoğan gelmeden önce sorsaydınız.. Acele etmeyin Bi 100 yıl daha beklemeyeceksin bir kaç yıl içinde büyük bir çoğunluğu GERÇEKLEŞECEK..
BAY BİLGİN: Lisans altında üretim yapılmasına neden karşısınız cahil misiniz? Bugün Fiat, Toyota, Hyundai ülkeden çekilse 500bin kişi işsiz kalır, onları da lisans altında üretip ihraç etmiyor muyuz? Ayrıca çeşitlilik iyidir, bugün RNA aşısı daha etkiliyken yarın mutasyonlu virüse belki de Rus aşısı daha etkili olacak bilemeyiz. Kaldıki kendi aşılarımız da yolda zaten iptal etmedik
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title